Wynajem na cele mieszkalne, pod kątem rozliczeń podatkowych, nie zawsze jest taki oczywisty, przekonaliśmy się już o tym niejednokrotnie. Nieraz również pisaliśmy na ten temat publikacje. W dzisiejszej przedstawimy oficjalne stanowisko Ministra Finansów w sprawie wysokości stawki podatku VAT przy wynajmie na cele mieszkalne, jeżeli nie jest to najem bezpośredni.
Jakie zagadnienie zostało rozstrzygnięte w interpretacji ogólnej?
W interpretacji ogólnej nr PT1.8101.1.2021 z dnia 8 października 2021 roku Minister Finansów odniósł się do zasad stosowania art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, który to przepis dotyczy zwolnienia od podatku VAT w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Problematyczna kwestia dotyczy najmu o takim charakterze, gdzie pomiędzy wynajmującym a najemcą występuje jeszcze podmiot pośredniczący. I właśnie na tym polu zrodziły się pytania i wątpliwości, czy taki najem może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT, czy też nie. W wydawanych interpretacjach podatkowych nie było jednolitego stanowiska w tej sprawie, stąd interwencja MF.
Jakie jest stanowisko Ministra Finansów w wydanej interpretacji ogólnej?
W polskiej ustawie o VAT zostały wprowadzone regulacje warunkujące zwolnienie od podatku wynajmu i dzierżawy nieruchomości na cele mieszkalne pod warunkiem, że:
- wynajmowana/wydzierżawiana nieruchomość ma charakter mieszkalny,
- wynajem lub dzierżawa dokonywane są na własny rachunek,
- wynajem lub dzierżawa dokonywane są wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu.
Rozstrzygnięcia wymagała kwestia wynajmu wyłącznie na cele mieszkaniowe, gdy najemcą jest podmiot gospodarczy, który dokonuje dalszego najmu na rzecz osób trzecich w celu zaspokojenia ich własnych potrzeb mieszkaniowych. W orzecznictwie NSA przywołanym przez MF w interpretacji ogólnej przewija się argumentacja, że warunek mieszkaniowy musi być spełniony przez bezpośredniego najemcę.
Pamiętajmy, że wydana przez Ministra Finansów interpretacja ogólna jest wiążąca zarówno dla organów podatkowych, jak i zainteresowanych podmiotów.