Od stycznia 2019 roku zmianie uległy zasady opodatkowania dochodów ze zbycia nieruchomości. Pozytywne zmiany odczują m.in. spadkobiercy, którzy zdecydują się na sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku. Nowości pojawiły się także w zakresie terminu na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych.
Zbycie nieruchomości – kiedy nie trzeba płacić PIT?
Ogólna zasada związana ze zbyciem nieruchomości wskazuje, że transakcja taka jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli nastąpi po 5 latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło). Mówi o tym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.
1.Źródłami przychodów są:
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (…)
Zbycie nieruchomości – korzystne zmiany dla spadkobierców
Ze zwolnienia z PIT mogą także skorzystać spadkobiercy, którzy odziedziczyli nieruchomość i zamierzają ją sprzedać. Do końca 2018 roku pięcioletni okres posiadania nieruchomości był liczony od dnia nabycia spadku. Od stycznia br. termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. W związku z powyższym spadkobierca może obecnie szybciej sprzedać mieszkanie bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego.