Może się wydawać, że po powstaniu zaległości podatkowej podatnik nie ma zbyt wielu możliwości – poza spłaceniem zadłużenia najszybciej jak to możliwe. Jeśli jednak sytuacja jest kryzysowa, warto postarać się o odroczenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami – dzięki temu nie narażamy się na niebezpieczeństwo postępowania egzekucyjnego, możemy również zapobiec nadmiernej eskalacji długu.
Odroczenie płatności zaległości decyzją organu skarbowego
Ulga w postaci odroczenia terminu płatności zaległości podatkowej zależy od decyzji właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Dlatego też starania o przyznanie pomocy należy rozpocząć od złożenia wniosku – osobiście, listem poleconym lub elektronicznie przez ePUAP. We wniosku należy zamieścić:
- Nazwę i adres podatnika
- Nazwę i adres urzędu skarbowego
- Cel złożenia – tu: wniosek o odroczenie terminu płatności zaległości podatkowej z odsetkami
- Uzasadnienie
- Podpis
Aby organ skarbowy pozytywnie rozpatrzył wniosek przedsiębiorcy, konieczne jest wskazanie w nim ważnego interesu podatnika bądź interesu społecznego, a także załączenie dokumentujących powyższe dowodów.
Przykładem takich zdarzeń są poważna choroba, wypadek, klęska żywiołowa, utrata możliwości zarobkowania, brak możliwości utrzymania miejsc pracy etc.
Opierając się na takich przesłankach, organ skarbowy powinien wydać decyzję w terminie do miesiąca lub dwóch, jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana.
Odroczenie płatności – odsetki a opłata prolongacyjna
Odraczając płatność podatnikowi, który nie może w danym momencie spłacić swojej zaległości, urząd skarbowy niejako zmniejsza powstałą zaległość. Wynika to z faktu, że od momentu złożenia wniosku o odroczenie aż do momentu spłacenia zaległości nie są już naliczane odsetki karne, ale o połowę niższa opłata prolongacyjna. Dodatkowo opłata ta – w przeciwieństwie do odsetek – może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.
A co z już naliczonymi odsetkami? Odraczając termin zapłaty zaległości podatkowej, organ skarbowy odracza również termin płatności odsetek, które zostały naliczone do dnia złożenia wniosku.
Warto wiedzieć, że w razie niedopełnienia nowego terminu zapłaty podatku, przywracany jest termin pierwotny. Gdyby tak się stało, podatnik będzie zobowiązany do opłacenia zadłużenia wraz z odsetkami karnymi za cały okres przeterminowania.