Czy przeróbki konstrukcyjne w samochodzie są objęte akcyzą?

samochody służbowe

Zastanawiasz się, czy zmiany konstrukcyjne w samochodzie będą objęte akcyzą? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Od 1 lipca 2021 roku wprowadzone zostały zmiany do ustawy o podatku akcyzowym, które mogą rzutować na obowiązek zapłaty akcyzy w sytuacji dokonania przeróbki konstrukcyjnej w samochodzie. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na ten temat.

Co się zmieniło w akcyzie od 1 lipca 2021 roku?

Otóż od 1 lipca 2021 roku do ustawy o podatku akcyzowym wprowadzony został nowy zapis, z którego wynika, że opodatkowane podatkiem akcyzowym może być również dokonywanie zmian konstrukcyjnych w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, który został zarejestrowany na terytorium Polski. Dotyczy to takich zmian konstrukcyjnych w wyniku, których będziemy mieli do czynienia z samochodem osobowym. Czyli przed zmianą będzie to pojazd samochodowy inny niż osobowy, np. ciężarowy, a po zmianie będzie to już samochód osobowy.

Czy przeróbki konstrukcyjne w samochodzie będą objęte podatkiem akcyzowym?

Zmiana przepisów wprowadziła sporo zamieszania i problemów z właściwą ich interpretacją. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy zaczęli występować z wnioskami o wydanie interpretacji podatkowej. W jednej z nich z dnia 10 marca 2022 r. o numerze 0111-KDIB3-3.4013.11.2022.2.WR Wnioskodawca zwrócił się z następującym zapytaniem. Samochód nabyty przez pierwszego właściciela był to samochód ciężarowy typu Van, wielozadaniowy został przebudowany na samochód sanitarny. Obecny właściciel, którym jest Wnioskodawca planuje go przebudować na samochód specjalny kempingowy. W ocenie Wnioskodawcy samochód sanitarny spełniał definicję samochodu osobowego, a więc jego przeróbka na kampera, który jest również samochodem osobowym nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Kluczowe w całej sprawie jest to, że samochód zarówno przed jak i po dokonanej przebudowie będzie samochodem osobowym, a więc nie dojdzie do zmiany przeznaczenia pojazdu. Tym samym Wnioskodawca nie będzie objęty obowiązkiem zapłaty akcyzy od dokonanej przeróbki.

Jako ciekawostkę można podać jeszcze przypadek rozstrzygnięty w jednej z interpretacji podatkowych nr 0111-KDIB3-3.4013.140.2021.2.MK z dnia 23 sierpnia 2021 r. Wniosek dotyczył przypadku, gdzie samochód inny niż samochód osobowy miał być przebudowywany na samochód osobowy elektryczny. Z tym, że były podane dwa stany faktyczne: pojazd zarejestrowany i niezarejestrowany w Polsce. Taka zmiana podlega pod opodatkowanie podatkiem akcyzowym, jednak będzie można skorzystać ze zwolnienia wynikającego z ustawy. Po więcej szczegółów odsyłamy do podlinkowanej interpretacji.

Jak z tego wynika nie zawsze zmiany konstrukcyjne dokonywane w pojazdach samochodowych będą rodziły obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Podstawową przesłanką będzie ocena czy przed przeróbką mieliśmy do czynienia z pojazdem samochodowym innym niż osobowy. Jeżeli przeróbkom konstrukcyjnym podany zostanie samochód osobowy na inny samochód osobowy, to nie powinno być obowiązku zapłaty akcyzy. Jednak należy zauważyć, że każdy analizowany przypadek może się różnić w założeniach, a to z kolei może mieć wpływ na rozstrzygnięcie końcowe. W przypadku wątpliwości zawsze najlepszym wyjściem jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Końcowo należy jeszcze dodać, że pomimo iż zmienione przepisy obowiązują już od 1 lipca 2021 r., to obowiązek złożenia deklaracji i zapłaty podatku akcyzowego został przesunięty na 1 lipca 2022 roku. Dotyczy to pojazdów, w których przeróbki objęte akcyzą zostały dokonane w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość