Blog ifirma.pl

Czy przesłanie faktury w PDF można uznać za jej wydanie?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się czy przesłanie faktury w postaci PDF jest uznawane za jej wydanie? Przeczytaj jak do tego podchodzą organy podatkowe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W dobie informatyzacji procesów w działalności gospodarczej wiele firm nadal ma wątpliwości co do formy, w jakiej mogą być przekazywane faktury, poza postacią papierową. Ponadto rodzą się pytania, jakie formy przesyłania faktur są dopuszczalne? Postęp technologiczny wyprzedza uregulowania zawarte w ustawach podatkowych, dlatego przedsiębiorcy i księgowi szukają często odpowiedzi na pytania, których nie znajdą wprost w przepisach. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na jedno z nich: czy wysłanie faktury w PDF można uznać za jej wydanie?

Przesyłanie faktur w formie elektronicznej

W ustawie o podatku VAT pod pojęciem faktury elektronicznej rozumie się przez to fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym. Przekazanie faktury może być dokonane w dowolnej formie, a więc ze strony ustawodawcy nie zostały wskazane żadne warunki progowe, które muszą być spełnione.

Faktura w formacie PDF

Faktury w formacie np. PDF czy XML bądź innym formacie elektronicznym traktowane są na równi z fakturami w formacie papierowym. Oczywiście zasadą nadrzędną w odniesieniu do każdej faktury VAT jest konieczność zawarcia na niej wszystkich wymaganych danych, o których jest mowa w ustawie o VAT.

Drugą ważną kwestią jest spełnienie warunku autentyczności pochodzenia, integralność treści oraz czytelności faktury. W przypadku wystawiania faktury elektronicznej każda firma powinna mieć opracowany plan kontroli biznesowej.

Czy przesłanie faktury w PDF uznawane jest za jej wydanie?

Taką wątpliwość powziął przedsiębiorca, który zwrócił się z zapytaniem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Wnioskodawca zadał pytanie w interpretacji nr 0112-KDIL3.4012.369.2020.1.JK z dnia 21.07.2020 r. czy przesyłając wystawioną fakturę (faktura elektroniczna w formacie PDF), z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury X związanej z aplikacją mobilną, na adres e-mail podany przez nabywcę może uznać, że jest to wydanie faktury nabywcy w myśl przepisu art. 111 ust. 3a ustawy o VAT?

W odpowiedzi Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, a w uzasadnieniu wskazał:

W konsekwencji należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że planowane przez niego wysyłanie faktur elektronicznych w formacie pliku PDF z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury X związanej z aplikacją mobilną, na adres e-mailowy wskazany przez nabywcę podczas akceptacji regulaminu aplikacji mobilnej, w którym wyraził żądanie otrzymywania faktur w formie elektronicznej, zapisany na koncie nabywcy w Centralnym Systemie Płatności Mobilnych, będzie spełniało przesłanki do uznania, że nastąpi wydanie faktury w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy.

W świetle powyższego rozstrzygnięcia oczywiście należy uznać, że przesłanie faktury w formacie PDF uznawane jest za jej wydanie. W dobie dynamicznych zmian, szczególnie na polu wymiany danych w formacie elektronicznym, takie stanowisko wydaje się jedyną słuszną decyzją.

Problematyka wystawiania i przesyłania faktur jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ z jednej strony daje informację do wyliczenia podatku VAT należnego, a z drugiej strony warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego i tym samym pozwala na realizację zasady neutralności w VAT. A tylko faktury VAT wystawione w sposób prawidłowy i otrzymane przez nabywcę dają prawo do odliczenia podatku.

▶ Przeczytaj również: Wyjątki od podstawowego terminu wystawienia faktur.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie