Blog

Czy stosowanie MPP jest obowiązkowe przy zapłacie na rachunek walutowy?

Mechanizm podzielonej płatności (MPP) w formule obowiązkowej zaczął funkcjonować od listopada 2019 roku. Obowiązek zapłaty za fakturę oznaczoną w MPP wystąpi przy spełnieniu kilku ustawowych warunków. Dokonanie takiej zapłaty z technicznego punktu widzenia jest możliwe jeżeli strony transakcji handlowej posiadają rachunki firmowe prowadzone przez banki lub Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK).

Firma zagraniczna a MPP

W związku ze zmianą przepisów o obowiązkowym split payment w ustawie o podatku VAT został dodany art. 108f, w którym uregulowana jest kwestia posiadania rachunku bankowego przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju a zarejestrowanego na potrzeby podatku VAT w Polsce.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Kiedy wystąpi obowiązek zapłaty w MPP?

Przede wszystkim taki obowiązek dotyczy transakcji dokonanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Pozostałe warunki:

  • dostawa towarów lub usług z załącznika nr 15,
  • wartość transakcji powyżej 15.000 zł brutto.

Faktura powinna być oznaczona: “Mechanizm podzielonej płatności”. Wówczas nabywca jest zobowiązany zapłacić w MPP.

▲ wróć na początek

W jaki sposób dokonuje się płatności w MPP?

Od lipca 2018 roku każdy przedsiębiorca, który posiada rachunek firmowy ma utworzony tzw. rachunek VAT. Jest to czynność automatyczna, która nie wymaga żadnego działania ze strony właściciela konta – przedsiębiorcy. Rachunki VAT są tworzone jedynie do kont firmowych w walucie polskiej. Aby płatność została dokonana w MPP musi być dokonana specjalnym komunikatem przelewu. Wówczas płatność za fakturę na rachunek nabywcy wpłynie odrębnie w kwocie VAT na rachunek VAT i w kwocie netto na rachunek bieżący odbiorcy.

Zapłata na rachunek walutowy a MPP

Jak już wspomniano powyżej takiej płatności można dokonać jedynie na rachunek bankowy prowadzony w walucie polskiej. Więc co do zasady nie można dokonać płatności w split payment na rachunek walutowy. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby dokonać przeliczenia transakcji na PLN zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W takiej sytuacji kwotę netto wynikającą z faktury będzie można uregulować na rachunek walutowy, natomiast kwotę podatku VAT odrębnym zleceniem zapłaty na rachunek VAT wystawcy faktury. Wówczas w polu “kwota płatności brutto” należy wpisać kwotę podatku VAT i taką samą kwotę należy wpisać w polu “kwota VAT’.

Jak wynika z objaśnień Ministerstwa Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku umówienie się na płatność w walucie obcej nie zwalnia z obowiązku obligatoryjnej zapłaty w MPP. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka transakcja była objęta dwoma płatnościami: w kwocie netto na rachunek walutowy i w kwocie VAT na rachunek VAT.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że omijanie przepisów lub celowe ich niestosowanie w zakresie MPP obarczone jest konsekwencjami finansowymi.

Po pierwsze na strony transakcji będzie nakładana sankcja w wysokości 30% dodatkowego zobowiązania w podatku VAT. Takie uregulowania znalazły się w ustawie o VAT. Kolejne regulacje znalazły się w ustawie Kodeks karny-skarbowy, z którego wynika, że za brak zapłaty w obowiązkowym split payment grozi kara grzywny. Niewywiązanie się z nowego obowiązku może pozbawić również przedsiębiorcę możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Jak przeliczać przychody i koszty w walutach obcych w VAT?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

11 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

12 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

12 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

14 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu