Powrót

Czy transakcje z kontrahentami z zagranicy będą objęte split payment?

split payment kontrahent zagraniczny

Wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności zamiast odwrotnego obciążenia wprowadza niemałe zamieszanie. Przeczytaj o czym jeszcze powinieneś wiedzieć.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali zakupu towarów i usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, który zacznie obowiązywać od 01.11.2019 r., zastanawiają się czy transakcje z kontrahentem z zagranicy będą również objęte mechanizmem podzielonej płatności (MPP)? Otóż jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmiana przepisów obejmuje transakcje pomiędzy podmiotami gospodarczymi (B2B). Są to relacje biznesowe pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Takie relacje występują również pomiędzy przedsiębiorcami krajowymi a przedsiębiorcami zagranicznymi.

Split payment a transakcje z kontrahentami z zagranicy

Zapłata za transakcje z kontrahentami z zagranicy najczęściej odbywa się za pośrednictwem rachunków walutowych. Z założenia podzielona płatność dokonywana jest z rachunków bankowych lub SKOK w walucie PLN. Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wynika z polskich przepisów podatkowych i obejmuje transakcje w obrocie krajowym. Dodatkowo należy podkreślić, że przelewy walutowe nie są możliwe do zrealizowania w split payment, ponieważ banki nie wprowadziły dla nich takiej funkcjonalności.

Kiedy przedsiębiorca zagraniczny założy rachunek w Polsce?

Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi wymienione w załączniku nr 15, a ich działalność jest opodatkowane na terenie Polski, będą zobowiązani do założenia rachunku bankowego, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo bankowe. Będą rozliczali transakcje w split payment na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy.

Zgodnie z dodanym art. 108f podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zwrot kosztów prowadzenia rachunku do celów obowiązkowego stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Z takim wnioskiem wystąpi do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Tym sposobem nie poniesie dodatkowym kosztów.

Jest to ważna informacja dla polskiego przedsiębiorcy, które dokonuje zakupów towarów wrażliwych od firmy zagranicznej. W takiej sytuacji powinien się upewnić czy nie ma obowiązku zapłaty za fakturę w split payment.

Problematyczne transakcje w obowiązkowym split payment – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Split payment a kontrahent zagraniczny - jak to wygląda w praktyce?

    Zapłata za transakcje z kontrahentami z zagranicy najczęściej odbywa się za pośrednictwem rachunków walutowych. Z założenia podzielona płatność dokonywana jest z rachunków bankowych lub SKOK w walucie PLN.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość