Czy transakcje z kontrahentami z zagranicy będą objęte split payment?

split payment kontrahent zagraniczny

Wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności zamiast odwrotnego obciążenia wprowadza niemałe zamieszanie. Przeczytaj o czym jeszcze powinieneś wiedzieć.

Przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali zakupu towarów i usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, który zacznie obowiązywać od 01.11.2019 r., zastanawiają się czy transakcje z kontrahentem z zagranicy będą również objęte mechanizmem podzielonej płatności (MPP)? Otóż jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmiana przepisów obejmuje transakcje pomiędzy podmiotami gospodarczymi (B2B). Są to relacje biznesowe pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Takie relacje występują również pomiędzy przedsiębiorcami krajowymi a przedsiębiorcami zagranicznymi.

Split payment a transakcje z kontrahentami z zagranicy

Zapłata za transakcje z kontrahentami z zagranicy najczęściej odbywa się za pośrednictwem rachunków walutowych. Z założenia podzielona płatność dokonywana jest z rachunków bankowych lub SKOK w walucie PLN. Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wynika z polskich przepisów podatkowych i obejmuje transakcje w obrocie krajowym. Dodatkowo należy podkreślić, że przelewy walutowe nie są możliwe do zrealizowania w split payment, ponieważ banki nie wprowadziły dla nich takiej funkcjonalności.

Kiedy przedsiębiorca zagraniczny założy rachunek w Polsce?

Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi wymienione w załączniku nr 15, a ich działalność jest opodatkowane na terenie Polski, będą zobowiązani do założenia rachunku bankowego, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo bankowe. Będą rozliczali transakcje w split payment na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy.

Zgodnie z dodanym art. 108f podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zwrot kosztów prowadzenia rachunku do celów obowiązkowego stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Z takim wnioskiem wystąpi do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Tym sposobem nie poniesie dodatkowym kosztów.

Jest to ważna informacja dla polskiego przedsiębiorcy, które dokonuje zakupów towarów wrażliwych od firmy zagranicznej. W takiej sytuacji powinien się upewnić czy nie ma obowiązku zapłaty za fakturę w split payment.

Problematyczne transakcje w obowiązkowym split payment – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Split payment a kontrahent zagraniczny - jak to wygląda w praktyce?

    Zapłata za transakcje z kontrahentami z zagranicy najczęściej odbywa się za pośrednictwem rachunków walutowych. Z założenia podzielona płatność dokonywana jest z rachunków bankowych lub SKOK w walucie PLN.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość