Przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali zakupu towarów i usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, który zacznie obowiązywać od 01.11.2019 r., zastanawiają się czy transakcje z kontrahentem z zagranicy będą również objęte mechanizmem podzielonej płatności (MPP)? Otóż jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmiana przepisów obejmuje transakcje pomiędzy podmiotami gospodarczymi (B2B). Są to relacje biznesowe pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Takie relacje występują również pomiędzy przedsiębiorcami krajowymi a przedsiębiorcami zagranicznymi.
Split payment a transakcje z kontrahentami z zagranicy
Zapłata za transakcje z kontrahentami z zagranicy najczęściej odbywa się za pośrednictwem rachunków walutowych. Z założenia podzielona płatność dokonywana jest z rachunków bankowych lub SKOK w walucie PLN. Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wynika z polskich przepisów podatkowych i obejmuje transakcje w obrocie krajowym. Dodatkowo należy podkreślić, że przelewy walutowe nie są możliwe do zrealizowania w split payment, ponieważ banki nie wprowadziły dla nich takiej funkcjonalności.
Kiedy przedsiębiorca zagraniczny założy rachunek w Polsce?
Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi wymienione w załączniku nr 15, a ich działalność jest opodatkowane na terenie Polski, będą zobowiązani do założenia rachunku bankowego, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo bankowe. Będą rozliczali transakcje w split payment na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy.
Zgodnie z dodanym art. 108f podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zwrot kosztów prowadzenia rachunku do celów obowiązkowego stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Z takim wnioskiem wystąpi do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Tym sposobem nie poniesie dodatkowym kosztów.
Jest to ważna informacja dla polskiego przedsiębiorcy, które dokonuje zakupów towarów wrażliwych od firmy zagranicznej. W takiej sytuacji powinien się upewnić czy nie ma obowiązku zapłaty za fakturę w split payment.