Blog ifirma.pl

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR – projektowana zmiana na 2020 rok.

|
|
3 minut czytania
Płacisz podatek dochodowy na zasadach ogólnych? W takim razie jesteś zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Sprawdź co może się zmienić od nowego roku.

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest swego rodzaju instrukcją ujmowania przychodów i kosztów z działalności gospodarczej. W PKPiR znajdują się wszystkie dokumenty związane z funkcjonowaniem firmy. Na podstawie zapisów, które znajdą się w PKPiR przedsiębiorca ustala w trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, które wpłaca w okresach miesięcznych lub kwartalnych.

Po zakończeniu roku podatkowego PKPiR stanowi podstawę do sporządzenia zeznania rocznego. Wiele zapisów, które znajdują się w rozporządzeniu powiązanych jest z ustawami podatkowymi stąd konieczność aktualizacji zawartych tam uregulowań po zmianie przepisów.

Przedsiębiorstwo w spadku w PKPiR

Rozporządzenia są aktami wykonawczymi w relacji do ustaw i musi nastąpić zmiana dostosowawcza w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie zmienionej ustawy. Rok 2019 przyniósł wiele zmian przepisów podatkowych, między innymi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 24a ust. 7 dla przedsiębiorstw w spadku. Ustawa już obowiązuje nie zostały jednak dostosowane przepisy wykonawcze.

Zmiana rozporządzenia ma na celu dostosowanie rozporządzenia w taki sposób, aby były określone warunki prowadzenia PKPiR przez osoby otrzymujące przedsiębiorstwo w spadku.

Ewidencja wyposażenia oraz kart przychodów pracowników

2019 rok zmienił przepisy dla osób opłacających podatki w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązek posiadania ewidencji wyposażenia i kart przychodów pracowników został dla nich zniesiony od 2019 roku.

Realizowana polityka uproszczeń podatkowych ma na celu ograniczenie obowiązków ewidencyjnych i dokumentacyjnych. Stąd postulat, aby odejść od takiego obowiązku również w przypadku osób rozliczających podatki na zasadach ogólnych. Projekt rozporządzenia zawiera taką zmianę przepisów – znosi ewidencję wyposażenia i karty przychodów pracowników.

Prowadzenie PKPiR w systemie informatycznym

W przypadku prowadzenia PKPiR w systemie teleinformatycznym musi być spełnionych kilka warunków:

  • określona na piśmie szczegółowa instrukcja programu księgowego,
  • bezzwłoczny wgląd do księgi oraz możliwość wydrukowania wszystkich danych w porządku chronologicznym,
  • przechowywanie na nośnikach danych zabezpieczonych przed zniszczeniem, zniekształceniem, modyfikacją w sposób nieuprawniony.

W projekcie wprowadza się dodatkowy warunek uznania księgi prowadzonej w systemie teleinformatycznym za prawidłową, jeżeli możliwe będzie wytworzenie elektronicznej postaci księgi zgodnej ze strukturą logiczną opublikowaną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Zniesienie obowiązku zgłoszenia prowadzenia PKPiR przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie