Blog ifirma.pl

Czy ulgę termomodernizacyjną można odziedziczyć?

|
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał ostatnimi czasy parę interpretacji indywidualnych, w których stwierdza, że spadkobierca może odziedziczyć prawo do ulgi termomodernizacyjnej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ulgę termomodernizacyjną można odziedziczyć – zmiana interpretacji indywidualnych

Ulgę termomodernizacyjną można odziedziczyć – zmiana interpretacji indywidualnych W zmienionych interpretacjach indywidualnych, szef KAS stwierdza, że spadkobierca może odziedziczyć ulgę termomodernizacyjną, czyli odliczyć ją w swoim zeznaniu rocznym – nawet jeśli faktura została wystawiona na zmarłego spadkodawcę. Przypomnijmy, że wcześniejsze interpretacje indywidualne (wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej) w tych samych sprawach faktycznych tych samych osób nie pozwalały na odliczenie ulgi termomodernizacyjnej przez spadkobierców. Przykładowe zmienione interpretacje indywidualne:

 • sygn.0114-KDIP3-2.4011.449.2022.1.EW, z 27.05.2022 (w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w sytuacji kiedy faktura VAT wystawiona została na zmarłą matkę spadkobierczyni):zmieniona poprzez interpretację o sygn. DOP3.8222.7.2022.CNRU, z 21.11.2022
 • sygn. 0112-KDIL2-1.4011.361.2020.1.JK, z dn.12.06.2020 (w zakresie możliwości dziedziczenia ulgi termomodernizacyjnej)zmieniona przez interpretację z dnia 26.04.2023 r. nr DOP3.8222.1.2023.CNRU
 • sygn. 0114-KDIP3-2.4011.320.2021.2.JK2, z dnia 06.07. 2021 (w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w sytuacji kiedy faktury VAT wystawione zostały na spadkodawcę)zmieniona interpretacją z dnia 06.06.2023 r. nr DOP3.8222.36.2023.CNRU

Dlaczego prawo do ulgi termomodernizacyjnej podlega dziedziczeniu

W każdej interpretacji zmieniającej, Szef KAS argumentuje, że przepisy ustawy PIT nie regulują kwestii możliwości korzystania przez spadkobierców z odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Na gruncie prawa podatkowego prawa i obowiązki spadkobierców reguluje Ordynacja podatkowa W związku z powyższym do możliwości dziedziczenia (np.ulgi termomodernizacyjnej) należy zastosować art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, który mówi, że “spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy”. W orzecznictwie sądowym wypracowane jest stanowisko, że prawo do ulgi termomodernizacyjnej jest prawem majątkowym, czyli może podlegać przejęciu (odziedziczeniu) przez spadkobiercę.

Kiedy można odliczyć odziedziczoną ulgę termomodernizacyjną

Przytaczając za interpretacjami zmieniającymi, należy tu jeszcze wyjaśnić, że podatnik – spadkobierca nie może odliczyć odziedziczonej (przejętej) ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu rocznym (swoim) składanym za rok, w którym spadkodawca poniósł wykazywane wydatki uprawniające do tej ulgi. Zgodnie z art. 100 § 2 Ordynacji podatkowej, jeśli m.in. nie złożono podatkowej deklaracji rocznej, to organ skarbowy ma obowiązek wydać decyzję orzekającą o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień spadkobierców. W decyzji tej ustala wysokość zobowiązania lub nadpłaty do uregulowania. W konsekwencji dopiero po doręczeniu tej decyzji, spadkobierca może uwzględnić w swoim zeznaniu, dotyczącym roku podatkowego następującego po roku, którego dotyczy decyzja urzędu skarbowego

 • nieodliczoną przez spadkodawcę część ulgi na zasadach z art. 26h ust. 7 ustawy PIT, ujętą w decyzji z art. 100 § 2 Ordynacji podatkowej, lub
 • własne wydatki związane z kontynuacją rozpoczętego przez spadkodawcę przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, lub
 • własne wydatki związane z rozpoczęciem nowego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Jak czytamy w interpretacjach, podstawowym warunkiem dziedziczenia przez spadkobiercę praw spadkodawcy do ulgi termomodernizacyjnej jest wydanie decyzji na podstawie art. 100 § 2 Ordynacji podatkowej, a nie faktura wystawiona na spadkodawcę.

Przyczyna zmian uprzednio wydanych interpretacji

Interpretacje zmieniające są efektem odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dn. 27.07.2022 (znak sprawy: DOP2.055.1.2022) na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Sprawa rozchodziła się o to, czy prawo do ulgi termomodernizacyjnej można zaliczyć do praw majątkowych, czyli podlegających dziedziczeniu. Wcześniejsze interpretacje indywidualne odmawiały prawa do odziedziczenia ulgi termomodernizacyjnej argumentując, że nie jest ono prawem majątkowym więc nie może zostać przejęte przez spadkobiercę. Minister Finansów w swoim piśmie dokonał oceny, że prawo do ulgi termomodernizacyjnej na gruncie podatkowym ma wymiar majątkowy, czyli co do zasady może podlegać przejęciu przez spadkobiercę.

Dziedziczenie prawa do ulgi termomodernizacyjnej – podsumowanie

Na płaszczyźnie ostatnio wydawanych zmieniających interpretacji podatkowych oraz pisma Ministerstwa Finansów wynika, że prawo do ulgi termomodernizacyjnej podlega dziedziczeniu przez spadkobiercę – nawet jeśli faktury VAT zostały wystawione na spadkodawcę. Przy czym podstawą odliczenia na odziedziczonym budynku jest decyzja urzędu skarbowego o uprawnieniach i obowiązkach spadkobiercy, a nie faktura wystawiona na zmarłego spadkodawcę.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie