Blog ifirma.pl

Czy usługa na części samochodowej to już dostawa zwolniona podmiotowo z VAT

|
|
4 minut czytania
Zajmujesz się usługami związanymi z pojazdami samochodowymi? Sprawdź, czy możesz korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jest szereg działalności tzw. wrażliwych, na które szczególnie skierowana jest uwaga ustawodawcy. Wszystkie tego typu obszary objęte są bardzo często dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z przepisów i muszą od samego początku być rozliczane w podatku VAT. W dzisiejszej publikacji przeprowadzimy analizę pod kątem wykonywania usługi na części samochodowej a utratą prawa do zwolnienia podmiotowego w VAT.

Co to jest zwolnienie podmiotowe w VAT?

Dla przypomnienia napiszemy kilka słów na temat zwolnienia podmiotowego. Mikroprzedsiębiorcy, którzy osiągają niewielkie przychody w prowadzonej działalności gospodarczej mogą skorzystać ze zwolnienia od płacenia podatku VAT, limit takiego zwolnienia wynosi 200.000 zł. rocznie. Osoby, które rozpoczynają w trakcie roku prowadzenie działalności gospodarczej muszą sobie ten limit wyliczyć proporcjonalnie. Jeżeli spełniamy warunki do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określa się nas, jako podatnika VAT zwolnionego. Czy jednak każdy i zawsze może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o tym napiszemy poniżej.

Kto nie skorzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT?

Bezpośrednio w ustawie o podatku VAT zostały wymienione czynności, których wykonywanie wyklucza przedsiębiorcę z grona firm, które mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W tej grupie znajdą się m.in. przedsiębiorcy, którzy sprzedają hurtowo lub detalicznie części i akcesoria do pojazdów samochodowych. Taka osoba, której przedmiotem działalności będą tego typu czynności od samego początku musi się zarejestrować do VAT i być czynnym podatnikiem VAT. Jak pokazuje życie na tym tle rodzi się wiele sporów pomiędzy przedsiębiorcami a fiskusem. Poniżej przedstawimy, jakie jest podejście organów podatkowych do niektórych nietypowych sytuacji.

Usługa wykonywana na części samochodowej a zwolnienie podmiotowe w VAT

Wątpliwości co do obowiązku rejestracji do podatku VAT miał przedsiębiorca, który zajmuje się tuningiem kierownicy. Wykonywana przez niego usługa polega na modyfikacji na oryginalnej fabrycznej kierownicy. Po wykonaniu usługi zmieniona kierownica trafia do klienta a on odsyła swoją starą kierownicę. W ocenie przedsiębiorcy tego typu usługa może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, ponieważ jego działalność nie polega na handlu częściami samochodowymi. Innego zdania był jednak organ podatkowy, który uznał że takie stanowisko jest nieprawidłowe. W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej przedsiębiorca dokonuje sprzedaży zmodyfikowanych kierownic, które są częściami samochodowymi i taka działalność nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W ocenie organu interpretacyjnego w tym przypadku dochodzi do sprzedaży towaru a nie świadczenia usługi. Mowa jest o tym w interpretacji z dnia 21.09.2021 r. numer 0111-KDIB3-3.4012.391.2021.1.PK. Przedsiębiorca nie zgodził się jednak z takim stanowiskiem i złożył skargę do Sądu. W wyroku WSA w Gliwicach sygn. akt. I SA/Gl 1525/21 z dnia 15.02.2022 r. Sąd przyznał rację przedsiębiorcy. W ocenie Sądu w tym konkretnym przypadku organ podatkowy nie wziął pod uwagę, że ma do czynienia z usługą kompleksową i wiodąca jest usługa a nie towar, na co również szczególną uwagę w swoim wniosku zwracał przedsiębiorca a organ podatkowy to pominął.

Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych a zwolnienie podmiotowe w VAT

W celu porównania podejścia organów podatkowych do omawianej problematyki opiszemy jeszcze jedną interpretację podatkową dotyczą kwestii zwolnienia podmiotowego w VAT w kontekście części samochodowych. Otóż przedsiębiorca świadczy usługi konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Jego działalność polega m.in. na na wymontowaniu uszkodzonych części pojazdów i zamontowaniu w ich miejsce części używanych zdatnych do użytku. W ocenie przedsiębiorcy nie świadczy on usług dostawy części samochodowych tylko usługę naprawy z wymianą części, a wymiana części następuje w ramach kompleksowej usługi naprawy pojazdu. Tym samym może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W interpretacji nr 0114-KDIP1-3.4012.619.2019.2.MT z dnia 07.02.2020 r. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, a w uzasadnieniu napisał m.in. kluczowe dla całej sprawy jest ustalenie czy przeprowadzana transakcja będzie zakwalifikowana jako dostawa towarów, czy jako świadczenie usług. W ocenie organu przedsiębiorca świadczy usługę kompleksową i przede wszystkim należy określić co jest świadczeniem głównym a co świadczeniem pomocniczym. Ustalono, że świadczenie głównym jest usługa naprawy pojazdu, która może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT.

Usługa na części samochodowej a VAT – podsumowanie

Temat związany z opodatkowaniem w VAT czynności, w których pojawiają się części samochodowe jest niewątpliwie tematem niezwykle trudnym i złożonym. Ustawodawca uznał, że transakcje związane z częściami do pojazdów samochodowych muszą być szczególnie wnikliwie monitorowane. Dlatego też każdy przedsiębiorca, który w zakresie profilu swojej działalności gospodarczej ma do czynienia z takimi rozliczeniami powinien dokładnie sprawdzić, czy przypadkiem od samego początku nie musi być czynnym podatnikiem VAT. Trudno będzie dokonać takiej analizy bazując tylko na ustawie o podatku VAT, która jest bardzo ogólna i nie odnosi się do wielu problematycznych kwestii. W takich przypadkach, żeby mieć pewność co do swoich racji pozostaje jedynie złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie