Czy wspólnik spółki jawnej może rozliczać się na KPIR?

Przedsiębiorca, który uzyskał w poprzednim roku podatkowym przychód netto w wysokości nie przekraczającej 2 mln EUR ma możliwość w bieżącym roku podatkowym rozliczać się w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tzw. KPIR). Oznacza to, że przedsiębiorca którego przychód netto nie przekroczy w 2019 roku 2 mln euro czyli 8 559 200 zł, w roku 2020 będzie mógł nadal prowadzić KPIR.

Spółka jawna

Spółka jawna jest to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka musi posiadać co najmniej dwóch wspólników. Powyższe oznacza, że spółka jawna jest odrębnym bytem prawnym od swoich wspólników. Wspólnikami mogą być:
 1. osoby fizyczne,
 2. osoby prawne,
 3. jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.

Przykładowo wspólnikami spółki jawnej mogą być:

 1. osoba fizyczna,
 2. spółka z o.o.,
 3. spółka akcyjna,
 4. fundacja,
 5. inna spółka jawna,
 6. inne spółki osobowe (spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna),
 7. stowarzyszenia zarejestrowane,
 8. gmina,
 9. przedsiębiorstwo państwowe.
W przypadku spółki jawnej odrębną księgowość prowadzi spółka oraz każdy ze wspólników. Wybór formy prowadzenia rachunkowości tj. tzw. pełnej księgowości, KPIR lub Ewidencji przychodów (dotyczy rozliczających się ryczałtem) uzależniona jest od przepisów prawa, które regulują poszczególne zasady opodatkowania. Reasumując, spośród możliwych wspólników spółki jawnej, tylko osoby fizyczne, spółki jawne osób fizycznych lub spółki partnerskie mogą prowadzić KPIR w 2019 r.  

Księgowość w małej firmie. Dowiedz się czy lepiej wybrać ryczałt czy KPIR.

    Autor: Zespół – ifirma.pl
 

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI