Czy wspólnik spółki jawnej może rozliczać się na KPIR?

spółka z o.o. 2023

Przedsiębiorca, który uzyskał w poprzednim roku podatkowym przychód netto w wysokości nie przekraczającej 2 mln EUR ma możliwość w bieżącym roku podatkowym rozliczać się w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tzw. KPIR). Sprawdź, czy to prawo również dotyczy wspólników spółki jawnej!

Przedsiębiorca, który uzyskał w poprzednim roku podatkowym przychód netto w wysokości nie przekraczającej 2 mln EUR ma możliwość w bieżącym roku podatkowym rozliczać się w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tzw. KPIR). Oznacza to, że przedsiębiorca którego przychód netto nie przekroczy w 2019 roku 2 mln euro czyli 8 559 200 zł, w roku 2020 będzie mógł nadal prowadzić KPIR.

Spółka jawna

Spółka jawna jest to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka musi posiadać co najmniej dwóch wspólników. Powyższe oznacza, że spółka jawna jest odrębnym bytem prawnym od swoich wspólników.

Wspólnikami mogą być:

 1. osoby fizyczne,
 2. osoby prawne,
 3. jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.

Przykładowo wspólnikami spółki jawnej mogą być:

 1. osoba fizyczna,
 2. spółka z o.o.,
 3. spółka akcyjna,
 4. fundacja,
 5. inna spółka jawna,
 6. inne spółki osobowe (spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna),
 7. stowarzyszenia zarejestrowane,
 8. gmina,
 9. przedsiębiorstwo państwowe.

W przypadku spółki jawnej odrębną księgowość prowadzi spółka oraz każdy ze wspólników. Wybór formy prowadzenia rachunkowości tj. tzw. pełnej księgowości, KPIR lub Ewidencji przychodów (dotyczy rozliczających się ryczałtem) uzależniona jest od przepisów prawa, które regulują poszczególne zasady opodatkowania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość