Blog ifirma.pl

Czym jest deprecjacja waluty? Przyczyny i skutki spadku wartości waluty

|
|
5 minut czytania
W przekazach medialnych na pewno nie raz spotkałeś/-aś się z informacjami, że kurs dolara amerykańskiego, złotego lub innej jednostki pieniężnej spadł. Taką sytuację określa się jako deprecjację waluty. Jakie są jej przyczyny, skutki oraz w jaki sposób możesz przed nią uchronić swoją firmę przed dużymi stratami? Dowiesz się tego, w tego artykułu!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czym jest deprecjacja waluty?

Deprecjacja waluty jest spadkiem wartości danej jednostki monetarnej w stosunku do innych walut. Zjawisko to występuje w krajach z płynnym kursem walutowym, czyli takim, który w dużej mierze jest zależny od zmian popytu i podaży. Oznacza to, iż bank centralny (państwo) nie ingeruje w ten obszar, a rynek ulega samoregulacji.

Sytuacją odwrotną jest aprecjacja waluty, czyli wzrost wartości wybranej jednostki pieniężnej.

Przyczyny deprecjacji waluty krajowej

Czynniki, które mogą wpływać na deprecjację waluty krajowej to:

 • Wydarzenia na świecie
 • Nagłe zdarzenia, których skutki są odczuwalne na skalę globalną np. wybuch wojny, kryzysy, katastrofy, pandemie oddziaływują również na kurs walutowy. Jest to spowodowane działaniami zapobiegawczymi w takich okoliczności – zamykane są granice, ogranicza się handel zagraniczny, rośnie bezrobocie oraz wydatki na życie. Następuje łańcuch wydarzeń, niosący na dłuższą metę negatywne skutki dla danych państw.

 • Inflacja
 • Gwałtowny, utrzymujący się wzrost cen nie jest pozytywnym znakiem i ogranicza handel międzynarodowy.

 • Polityka
 • Zmiana władzy, określone decyzje polityczne mogą zdestabilizować rynek, zniechęcając do inwestycji w walutę kraju.

 • Poziom stóp procentowych
 • Wysokość stóp procentowych jest kolejnym aspektem silnie wpływającym na inne zjawiska ekonomiczne. Decyzje o ich poziomie podejmują organy państwowe (w przypadku Polski jest to Rada Polityki Pieniężnej). Wyższe stopy procentowe powodują wzrost wartości waluty, więc analogicznie jest w przypadku ich obniżenia. Niższe stopy procentowe mogą być dobrą informacją dla dłużników, kredytobiorców – nie muszą martwić się o rosnące odsetki swoich zobowiązań finansowych. Jednakże długotrwałe obniżenie stóp procentowych, negatywnie wpływa na gospodarkę i sprzyja wystąpieniu baniek spekulacyjnych.

 • Spekulacja na giełdzie
 • Polega na inwestowaniu w krótkoterminowe instrumenty finansowe (np. akcje), kierując się szybkim ich odsprzedaniem z zyskiem. Takie działania są podejmowane z powodu przewartościowania walut, a ich następstwa są widoczne w zmianie wartości danej waluty.

 • Bilans handlowy
 • Inaczej stosunek eksportu i importu wybranego kraju. Wahania walutowe powodują obniżkę lub wzrost cen produktów, co odbija się równocześnie na handlu. Niższe ceny sprzyjają większemu eksportowi – atrakcyjniejsze ceny przyciągają klientów i motywują do ekspansji lub dywersyfikacji portfeli przedsiębiorstw.

 • Dług publiczny
 • Jeżeli dług publiczny (kwota zadłużeń finansowych państwa) zaczną niepokoić inwestorów, zaczną oni sprzedawać np. wykupione obligacje, aby nie ponieść strat. To w następstwie przyczyni się do obniżenia wartości waluty.

Skutki deprecjacji waluty krajowej

Natomiast konsekwencjami tego zjawiska są m.in.:

 • Rosnąca inflacja przyczyniająca się jednocześnie do ubożenia społeczeństwa;
 • Wyższe ceny towarów zza granicy, co obniża import;
 • Natomiast tańsze towary w danym kraju zwiększa popyt na ich eksport. Jednakże przez spadek wartości waluty, przychody z niego są mniejsze;
 • Wraz ze zwiększeniem produkcji, wzrasta zatrudnienie w danych sektorach gospodarki.

Zarówno przyczyny, jaki i skutki deprecjacji są od siebie silnie zależne. Zazwyczaj pojawienie już jednego z powyżej wymienionych czynników, zwiększa ryzyko pojawienia się kolejnych, tworząc „błędne koło”. W dalszej perspektywie czasowej w znaczący sposób mogą zdestabilizować sytuację na wielu rynkach.

Dewaluacja waluty

Zbliżonym pojęciem do deprecjacji jest dewaluacja waluty. Jednakże różnicą między nimi jest to, że ta druga odnosi się do stałego kursu walutowego, sterowanego przez władze monetarne.

Przykłady deprecjacji waluty na świecie

Deprecjacja walut krajowych wbrew pozorom, nie jest jedynie definicją opisywaną w podręcznikach. Na przełomie lat, mogliśmy być świadkami kilku sytuacji, które do niej doprowadziły i niosło ze sobą poważne implikacje.

Turcja

Drastyczne spadki wartości liry (turecka waluta) można obserwować od kilku lat. Spowodowane jest to m.in. przez konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie, liczne zamachy oraz nietrafione decyzje tamtejszej władzy.

Mianowicie w obliczu szalejącej hiperinflacji (w czerwcu 2022 roku sięgnęła aż 175%) i kryzysu gospodarczego, postanowiono obniżyć stopy procentowe, co przeczy logice polityki monetarnej. Przez takie działania, waluta tego kraju straciła już ok. 20% swojej wartości (w stosunku do roku poprzedniego), a w skali 5 lat wynik ten wynosi 80%.

Wielka Brytania

W 1992 roku miało miejsce wydarzenie znane pod nazwą czarnej środy, w wyniku której Wielka Brytania wycofała się z Europejskiego Mechanizmu Kursów Walutowych (który ma na celu stabilizację walut krajów członkowskich). Z tego powodu, stała się celem ataku spekulacyjnego, dokonanego przez George’a Sorosa, przez który państwo straciło 3,4 mld funtów. Z kolei w zeszłym roku odnotowano najniższy poziom funta brytyjskiego od 37 lat. Jest to efekt pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego, który nastąpił po wybuchy pandemii koronawirusa, wysoką inflacją, ograniczeniami w dostawach energii (zahamowanie łańcuchu dostaw z Rosją, która sprowokowała wojnę z Ukrainą). Zjednoczone Królestwo nie jest odosobnione w tej sytuacji, albowiem praktycznie każda waluta straciła na wartości, jednakże to właśnie funt odczuł te zmiany najbardziej.

Jak zabezpieczyć się przed deprecjacją waluty krajowej?

Spadek wartości pieniądza jest szkodliwym zjawiskiem dla gospodarki, a co za tym idzie – również dla przedsiębiorców. W takim razie, co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko strat?

 • Zacznij inwestować w silniejsze waluty na arenie międzynarodowej;
 • Korzystaj z narzędzi do zabezpieczenia ryzyka walutowego, np. zawierając kontrakty forward, umowy futures bądź swapy walutowe (więcej o nich dowiesz się z tego artykułu);
 • Uważnie kontroluj sytuację (w szczególności płynność) finansową swojej firmy – wykorzystaj do tego analizę wskaźnikową;
 • Jeżeli Twoi kontrahenci wyrażą na to zgodę, umieszczaj w umowach tzw. klauzulę waloryzacyjną. Jest to rodzaj postanowienia, zgodnie z którym nie jest podana konkretna kwota zapłaty za świadczenie, a jedynie sposób jej wyliczenia, gdy zostanie ono spełnione. Jest to przydatne w sytuacji nie tylko wahań kursowych, ale także możliwych zmian cen materiałów, surowców, wszelkich kosztów związanych z przedmiotem umowy;
 • Możesz także próbować opóźniać spłaty należności, a przyspieszać termin płatności za zobowiązania, aby jak najlepiej wykorzystać wahania kursu walut (musisz jednak znaleźć kontrahenta, który zgodzi się na taki układ).

Podsumowanie

Deprecjacja waluty krajowej niesie ze sobą poważne, szkodliwe skutki dla sytuacji gospodarczej i dobrobytu społeczeństwa. Nie zawsze możliwe jest przewidzenie jej wystąpienia, ponieważ rynek cechuje się dużą dynamiką, a każdego dnia możemy być świadkami czy uczestnikami wydarzeń, które zakłócą dotychczasowy porządek. Jedyną pewną rzeczą jest niepewność, więc warto na bieżąco analizować nastroje polityczno-ekonomiczne, zapobiegać ryzyku i zabezpieczać przyszłość swojego biznesu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie