Blog ifirma.pl

Czym jest usługa doradcza?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się co to jest usługa doradcza? Spróbujemy scharakteryzować te czynności.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Świadczenie usług doradczych ma bardzo obszerne znaczenie. Określenie “doradztwo” odnosi się do szeregu różnego rodzaju usług doradczych. Mogą to być np. usługi podatkowe, prawne, finansowe, zarządcze, biznesowe, zawodowe, informatyczne, gospodarcze. W zależności od rodzaju świadczonego doradztwa w jego zakres będą wchodziły różne czynności. Dlatego nie ma możliwości stworzenia definicji uniwersalnej, która odnosiłaby się do każdego rodzaju doradztwa.

Jak można zdefiniować usługę doradztwa podatkowego?

Ogólnie pod pojęciem doradztwa kryje się udzielanie fachowych porad, opinii i wyjaśnień w danej dziedzinie. W przypadku doradztwa podatkowego można posiłkować się ustawą o doradztwie podatkowym, w której możemy przeczytać: Czynności doradztwa podatkowego obejmują:

 1. Udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami.
 2. Prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie.
 3. Sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
 4. Reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1. 1a.
Niestety w przypadku innych usług doradczych nie ma już takich definicji ustawowych.

Jakie problemy powinien rozwiązać doradca?

Z uwagi na różnego rodzaju usługi doradcze z jakimi możemy mieć do czynienia spróbujmy znaleźć dla nich wspólną płaszczyznę. W przypadku każdej usługi ważny jest efekt końcowy, a więc co zyskamy korzystając z usługi doradczej? Osoba korzystająca z usługi doradztwa szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania, a doradca z racji swojej funkcji powinien przygotować materiały, w których znajdzie się rozwiązanie/wyjaśnienie problemu.

Zebrane dane powinny obejmować:

 1. Diagnozę obecnej sytuacji/problemu.
 2. Lokalizację zagrożenia.
 3. Metody zminimalizowania lub uniknięcia strat.
 4. Plan naprawczy – szczegóły rozwiązania problemu.
 5. Wdrożenie rozwiązań.
 6. Zakończenie procesu.

Jak definiuje usługi doradcze Ministerstwo Finansów?

Przy okazji wejścia w życie nowego pliku JPK_V7 na stronie MF pojawiła się lista pytań i odpowiedzi wśród nich znalazło się pytanie odnośnie oznaczenia kodem GTU_12 usług o charakterze niematerialnym, które obejmują również usługi doradcze. W odpowiedzi na wątpliwości przedsiębiorców MF wskazało, że do usług doradczych powinno się stosować następujące kody PKD:
62.02.1, 62.02.2, 66.19.91, 69.10.11, 69.10.12, 69.10.13, 69.10.14, 69.20.3, 70.22.11, 70.22.12, 70.22.13, 70.22.14, 70.22.15, 70.22.16, 70.22.3, 71.11.24, 71.11.42, 71.12.11, 71.12.31, 74.90.13, 74.90.15, 74.90.19.

Ta informacja powinna posłużyć pomocniczo do scharakteryzowania usługi doradczej na potrzeby podatkowe.

Przedstawione materiały mają jedynie charakter poglądowy. Opracowania dokonano w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę. Każdy przedsiębiorca, który posługuje się kodami PKD wymienionymi powyżej powinien znaleźć odpowiedź na pytanie czy świadczy usługi doradcze. Sam fakt zgłoszenia do CEIDG kodów PKD nie wywołuje skutków podatkowych tylko wykonywanie takich usług w prowadzonej działalności. Taka informacja ma kluczowe znaczenie pod kątem rozliczeń podatkowych, przede wszystkim czy przedsiębiorca może skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT z art. 113 ust. 1 i 9. W przypadku wątpliwości każdy podatnik ma prawo skierować zapytanie o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Planowane zmiany w przepisach na rok 2021 – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czym jest usługa doradcza?

   Ogólnie pod pojęciem doradztwa kryje się udzielanie fachowych porad, opinii i wyjaśnień w danej dziedzinie. W przypadku doradztwa podatkowego można posiłkować się ustawą o doradztwie podatkowym.
  2. Czemu służą usługi doradcze?

   Osoba korzystająca z usługi doradztwa szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania, a doradca z racji swojej funkcji powinien przygotować materiały, w których znajdzie się rozwiązanie/wyjaśnienie problemu.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie