Czym jest usługa doradcza?

usługi doradcze

Zastanawiasz się co to jest usługa doradcza? Spróbujemy scharakteryzować te czynności.

Świadczenie usług doradczych ma bardzo obszerne znaczenie. Określenie “doradztwo” odnosi się do szeregu różnego rodzaju usług doradczych. Mogą to być np. usługi podatkowe, prawne, finansowe, zarządcze, biznesowe, zawodowe, informatyczne, gospodarcze. W zależności od rodzaju świadczonego doradztwa w jego zakres będą wchodziły różne czynności. Dlatego nie ma możliwości stworzenia definicji uniwersalnej, która odnosiłaby się do każdego rodzaju doradztwa.

Jak można zdefiniować usługę doradztwa podatkowego?

Ogólnie pod pojęciem doradztwa kryje się udzielanie fachowych porad, opinii i wyjaśnień w danej dziedzinie. W przypadku doradztwa podatkowego można posiłkować się ustawą o doradztwie podatkowym, w której możemy przeczytać: Czynności doradztwa podatkowego obejmują:

 1. Udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami.
 2. Prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie.
 3. Sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
 4. Reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1. 1a.
Niestety w przypadku innych usług doradczych nie ma już takich definicji ustawowych.

Jakie problemy powinien rozwiązać doradca?

Z uwagi na różnego rodzaju usługi doradcze z jakimi możemy mieć do czynienia spróbujmy znaleźć dla nich wspólną płaszczyznę. W przypadku każdej usługi ważny jest efekt końcowy, a więc co zyskamy korzystając z usługi doradczej? Osoba korzystająca z usługi doradztwa szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania, a doradca z racji swojej funkcji powinien przygotować materiały, w których znajdzie się rozwiązanie/wyjaśnienie problemu.

Zebrane dane powinny obejmować:

 1. Diagnozę obecnej sytuacji/problemu.
 2. Lokalizację zagrożenia.
 3. Metody zminimalizowania lub uniknięcia strat.
 4. Plan naprawczy – szczegóły rozwiązania problemu.
 5. Wdrożenie rozwiązań.
 6. Zakończenie procesu.

Jak definiuje usługi doradcze Ministerstwo Finansów?

Przy okazji wejścia w życie nowego pliku JPK_V7 na stronie MF pojawiła się lista pytań i odpowiedzi wśród nich znalazło się pytanie odnośnie oznaczenia kodem GTU_12 usług o charakterze niematerialnym, które obejmują również usługi doradcze. W odpowiedzi na wątpliwości przedsiębiorców MF wskazało, że do usług doradczych powinno się stosować następujące kody PKD:
62.02.1, 62.02.2, 66.19.91, 69.10.11, 69.10.12, 69.10.13, 69.10.14, 69.20.3, 70.22.11, 70.22.12, 70.22.13, 70.22.14, 70.22.15, 70.22.16, 70.22.3, 71.11.24, 71.11.42, 71.12.11, 71.12.31, 74.90.13, 74.90.15, 74.90.19.

Ta informacja powinna posłużyć pomocniczo do scharakteryzowania usługi doradczej na potrzeby podatkowe.

Przedstawione materiały mają jedynie charakter poglądowy. Opracowania dokonano w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę. Każdy przedsiębiorca, który posługuje się kodami PKD wymienionymi powyżej powinien znaleźć odpowiedź na pytanie czy świadczy usługi doradcze. Sam fakt zgłoszenia do CEIDG kodów PKD nie wywołuje skutków podatkowych tylko wykonywanie takich usług w prowadzonej działalności. Taka informacja ma kluczowe znaczenie pod kątem rozliczeń podatkowych, przede wszystkim czy przedsiębiorca może skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT z art. 113 ust. 1 i 9. W przypadku wątpliwości każdy podatnik ma prawo skierować zapytanie o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Planowane zmiany w przepisach na rok 2021 – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czym jest usługa doradcza?

  Ogólnie pod pojęciem doradztwa kryje się udzielanie fachowych porad, opinii i wyjaśnień w danej dziedzinie. W przypadku doradztwa podatkowego można posiłkować się ustawą o doradztwie podatkowym.

 2. 🔸Czemu służą usługi doradcze?

  Osoba korzystająca z usługi doradztwa szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania, a doradca z racji swojej funkcji powinien przygotować materiały, w których znajdzie się rozwiązanie/wyjaśnienie problemu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość