|
|
17 minut czytania

Czym jest VAT-OSS? Ile wynosi limit oraz jak rozliczać sprzedaż na terenie UE?

Zastanawiasz się czym jest VAT OSS, ile wynosi limit i jak rozliczać sprzedaż na terenie UE? W dzisiejszym artykule opiszemy zagadnienia związane z tym tematem.

trafność na allegro

VAT-OSS - omówione zagadnienia:

Pokaż więcej ↓

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Coraz więcej firm przenosi swoją sprzedaż do internetu. Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej daje większe możliwości rozwoju i poszerza rynki zbytu, nie tylko w kraju, ale również za granicą. Polscy przedsiębiorcy coraz odważniej wchodzą na rynki zagraniczne. Dostawa towarów za granicę wymaga od przedsiębiorców znajomości przepisów prawa podatkowego w tym obszarze. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem rozliczania sprzedaży na terenie UE, ze szczególnym uwzględnieniem transakcji rozliczanych w VAT-OSS.

Sprzedaż towarów za granicę

Dokonywanie dostaw towarów poza terytorium kraju odbywa się w ramach Unii Europejskiej i poza UE. Rozliczanie takich transakcji zostało odmiennie uregulowane w przepisach podatkowych a konkretnie w ustawie o podatku VAT.

Sprzedaż na terenie UE Sprzedaż poza UE
WDT
Dostawa towarów dla przedsiębiorców.
WSTO
Dostawa towarów dla niepodatników, w tym konsumentów.
Eksport towarów
Dostawa towarów zarówno dla firm, jak i konsumentów.

Przedsiębiorcy, zanim rozpoczną swoją przygodę ze sprzedażą poza granicami kraju, powinni poznać podstawowe zasady rozliczania dostaw towarów na gruncie przepisów podatkowych, które narzucają nieco odmienne reguły dla sprzedaży na rzecz przedsiębiorcy i dla dostaw na rzecz konsumentów. Szczegółowe informacje zamieścimy w dalszej części publikacji.

Sprzedaż towarów w ramach WDT

Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT) dotyczy rozliczania transakcji sprzedaży towarów na rzecz przedsiębiorcy, który ma siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie innego kraju UE.

Przez transakcję WDT rozumie się wywóz towarów z Polski na terytorium innego kraju UE.
Przedsiębiorca, który będzie przeprowadzał transakcje WDT musi być zarejestrowany jako:
  • czynny podatnik VAT,
  • podatnik VAT-UE.
Nabywca w innym kraju UE musi posiadać aktywny numer VAT-UE, który można zweryfikować w aplikacji VIES.
Do transakcji WDT ma zastosowanie 0% stawka podatku VAT jednak pod pewnymi warunkami:
  • kontrahent z innego kraju UE posiada ważny numer NIP-UE,
  • przed upływem terminu do złożenia JPK_V7 polski przedsiębiorca będzie posiadał dokumenty potwierdzające wywóz towarów z Polski i dostarczenie do nabywcy.

Oba te warunki muszą być spełnione łącznie.

Eksport towarów

Eksport towarów polega na sprzedaży i wywozie towarów poza terytorium UE. Wyróżnia się dwa rodzaje eksportu:

  1. Eksport bezpośredni – wywóz towarów przez dostawcę lub na zlecenie dostawcy.
  2. Eksport pośredni – wywóz towarów przez nabywcę lub na zlecenie nabywcy.
Rozliczenie eksportu jest możliwe jeśli przedsiębiorca posiada nadany numer EORI, który jest wymagany przy dokonywaniu zgłoszeń celnych.

Przez eksport towarów rozumie się wywóz towarów poza terytorium UE.
Przedsiębiorca dokonujący eksportu towaru ma prawo do 0% stawki podatku, o ile posiada:
  • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego urzędu celnego lub potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu – komunikat CC599C,
  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego urzędu celnego otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność – kopia CC599C,
  • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny – dokument SAD.
Zasady rozliczania eksportu towarów w przypadku braku dokumentów wywozowych zostało szczegółowo opisane w podlinkowanej publikacji.

W jaki sposób rozliczać transakcje WDT i eksport towarów zostało wyjaśnione w podlinkowanej publikacji.

Sprzedaż na rzecz konsumenta na terenie UE

W ostatnich latach zmieniły się zasady dotyczące rozliczania transakcji sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów na terenie Unii Europejskiej. O pakiecie VAT e-commerce było głośno w 2021 roku, co nie oznacza, że obecnie przedsiębiorcy nie mają już pytań związanych z tym tematem. Na samym początku obowiązywania zmienionych przepisów zostały nawet wydane objaśnienia podatkowe, które omawiają najważniejsze rozwiązania przyjęte przez zmienione przepisy ustawy o podatku VAT. W dalszej części będziemy się również posiłkować informacjami, które tam się znalazły.

Obecnie sprzedaż towarów dla konsumentów na terenie innych krajów UE nazywana jest Wewnątrzwspólnotową Sprzedażą Towarów na Odległość (WSTO). W dalszej części omówione zostaną zasady rozliczania transakcji w ramach WSTO.

Wewnątrzwspólnotowa Sprzedaż Towarów na Odległość (WSTO)

W ustawie o podatku VAT w słowniczku pojęć zostało zdefiniowane pojęcie WSTO. Pod pojęciem wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość – rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę, lub na jego rzecz, w tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, który jest:

  • podatnikiem podatku od towarów i usług lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) lub
  • podmiotem niebędącym podatnikiem.

Towary dostarczane w ramach WSTO nie mogą być nowymi środkami transportu ani towarami, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz.

Ważne!
Miejscem dostawy w przypadku WSTO jest państwo członkowskie, w którym kończy się wysyłka lub transport towarów do nabywcy.

Rozliczanie WSTO w JPK_V7

Co do zasady miejscem opodatkowania transakcji dokonanej w ramach WSTO jest kraj konsumenta. Od tej generalnej zasady istnieje pewien wyjątek.

Jeżeli całkowita wartość dostaw towarów dokonywanych w ramach WSTO, jak i świadczonych usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (TBE) świadczonych na rzecz konsumentów w innych krajach UE nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 10.000 euro lub jej równowartości 42.000 zł, to przedsiębiorca ma prawo rozliczać taką sprzedaż w JPK_V7 w Polsce.
Prawo do rozliczenia sprzedaży WSTO na terenie Polski przysługuje, o ile zostaną spełnione łącznie trzy warunki:
  1. Przedsiębiorca w roli dostawcy posiada siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, tylko na terytorium jednego państwa członkowskiego UE.
  2. Towary są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego dostawcy.
  3. Suma całkowitej wartości dostaw (bez podatku VAT) towarów wysyłanych lub transportowanych oraz całkowitej wartości usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 10.000 euro lub jej równowartości w kwocie 42.000 zł.
Próg 10.000 euro (42.000 zł) obejmuje łączną sumę sprzedaży towarów i usług do wszystkich państwa członkowskich na terenie UE.
Do transakcji WSTO rozliczanych w polskim JPK_V7 przedsiębiorca stosuje oznaczenie WSTO_EE.

Limit przy sprzedaży WSTO

Każdy przedsiębiorca, który zaczyna sprzedawać do konsumentów w innych krajach unijnych, ma obowiązek pilnowania limitu sprzedaży 10.000 euro (42.000 zł).

Przedsiębiorca, u którego sprzedaż nie przekroczyła limitu 10.000 euro (42.000 zł) ma do wyboru trzy opcje:

  1. Rozliczać sprzedaż w JPK_V7 w Polsce z oznaczeniem WSTO_EE.
  2. Zarejestrować się do podatku VAT w kraju konsumenta i tam rozliczać podatek VAT od sprzedaży.
  3. Zarejestrować się do uproszczonej procedury OSS w Polsce i całą sprzedaż rozliczać w tej procedurze.

Przedsiębiorca, który przekroczy limit sprzedaży 10.000 euro (42.000 zł) ma do wyboru dwie opcje:

  1. Zarejestrować się do podatku VAT w kraju konsumenta, innym kraju UE, i tam rozliczać podatek VAT od sprzedaży.
  2. Zarejestrować się do uproszczonej procedury OSS w Polsce i całą sprzedaż rozliczać w Polsce.

VAT OSS co to?

Procedura VAT OSS (One Stop Shop) umożliwia przedsiębiorcom rozliczanie sprzedaży dla konsumentów w innych krajach UE w tzw. jednym okienku. Dzięki tej funkcjonalności przedsiębiorca nie ma obowiązku rejestracji do podatku VAT w tych krajach unijnych, do których wysyła towary czy świadczy usługi. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy. W Polsce wszystkich formalności można dopełnić w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście.

W ramach procedury OSS można nie tylko rozliczać dostawy towarów i usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, ale również inne usługi świadczone dla konsumentów na terenie UE. Przykładowy katalog usług, które mogą być rozliczane w OSS został wymieniony w objaśnieniach podatkowych:

  • usługi zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji,
  • usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobne usługi, takie jak targi i wystawy oraz usługi pomocnicze do tych usług,
  • usługi transportowe,
  • usługi wyceny rzeczowego majątku ruchomego oraz na rzeczowym majątku ruchomym,
  • usługi pomocnicze do usług transportowych, takie jak załadunek, rozładunek, przeładunek lub podobne czynności,
  • usługi związane z nieruchomościami,
  • usługi wynajmu środków transportu,
  • usługi restauracyjne i cateringowe.

Jest to katalog otwarty, a to oznacza, że również inne usługi mogą być rozliczane w OSS.

VAT OSS rejestracja

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na rejestrację do procedury OSS powinien podjąć następujące kroki:

  1. Wypełnić zgłoszenie VIU-R “Zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT”.
  2. Przesłać zgłoszenie do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
  3. Zgłoszenie musi być podpisane podpisem kwalifikowanym.
  4. Od 1 lipca 2025 r. zgłoszenia można wysyłać w ramach funkcjonalności oferowanych przez e-Urząd Skarbowy.
  5. Jeśli przedsiębiorca działa przez pełnomocnika, to należy jeszcze złożyć upoważnienie PPS-1.

Rejestracji do procedury OSS należy dokonać w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczony został limit 42.000 zł, na który składa się świadczenie usług czy dostawa towarów na rzecz konsumenta. W takim przypadku przedsiębiorca będzie miał obowiązek złożenia deklaracji VIU-DO obejmującej kwartał kalendarzowy, w którym miało miejsce to przekroczenie.

W przypadku uchybienia terminu rejestracji do procedury OSS, rozliczanie będzie możliwe, dopiero począwszy od kolejnego kwartału.

Szczegółowe informacje na temat przygotowania i wysyłki zgłoszenia rejestracyjnego VIU-R w systemie iFirma dostępne są w podlinkowanej publikacji.

Przykład 1

Pan Piotr przekroczył limit sprzedaży na rzecz konsumentów w innych krajach UE w czerwcu 2025 r. Jeśli chce rozliczać się w procedurze OSS, to najpóźniej w terminie do 10 lipca 2025 r. powinien złożyć zgłoszenie VIU-R. Jeśli nie dotrzyma tego terminu i złoży zgłoszenie np. 11 lipca 2025 r., to korzystanie z procedury OSS będzie mógł rozpocząć dopiero od III kwartału 2025 r. Wszystkie transakcje, które będzie przeprowadzał do 30 września 2025 r., powinien rozliczać w kraju konsumenta, dopełniając wcześniej procedury rejestracji do podatku VAT.,/p>

Jak widać przeoczenie terminu rejestracji, ma poważne konsekwencje, dlatego nie można tego bagatelizować.

VAT OSS rejestracja przed przekroczeniem limitu 42.000 zł

Jeśli przedsiębiorca chce od samego początku rozliczać sprzedaż towarów i świadczenie usług w procedurze OSS, to powinien być świadomy, że poza obowiązkiem rejestracji na formularzu VIU-R powinien dodatkowo złożyć zawiadomienie VAT-29.

Ważne!
Przedsiębiorca, który chce się zarejestrować do procedury OSS przed przekroczeniem limitu 42.000 zł powinien złożyć zawiadomienie o wyborze miejsca opodatkowania VAT-29 do naczelnika urzędu skarbowego właściwego do rozliczania podatku VAT. Zawiadomienie składa się w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tego wyboru.

Przykład 2

Pan Michał rozpoczął wysyłkę towarów do konsumentów z różnych krajów UE. Do końca czerwca 2025 r. kwota przeprowadzonych transakcji wyniosła 20.000 zł. Pan Michał zdecydował, że od lipca 2025 r. będzie rozliczał sprzedaż w OSS. W takim przypadku powinien w terminie do 10 sierpnia 2025 r. złożyć zgłoszenie VIU-R do US Warszawa-Śródmieście i VAT-29 do właściwego do spraw VAT naczelnika urzędu skarbowego.

VAT OSS limit

Próg sprzedaży 10.000 euro (42.000 zł) dotyczy sumy sprzedaży w ramach dostaw towarów, jak i usług świadczonych na rzecz konsumentów w UE. Limit ten jest liczony w każdym roku odrębnie, w przypadku czynnego podatnika VAT są to kwoty netto.

Przykład 3

Pani Ilona w 2024 roku dokonywała dostaw towarów dla konsumentów w Niemczech, Francji i Czechach. W skali całego roku sprzedaż zamknęła się kwotą 39.000 zł, na którą składa się:

  • 20.000 zł – sprzedaż w Niemczech,
  • 9.000 zł – sprzedaż we Francji,
  • 10.000 zł – sprzedaż w Czechach.

Limit 42.000 zł nie został przekroczony. W 2025 roku na koniec czerwca sprzedaż kształtuje się następująco:
  • 24.000 zł – Niemcy,
  • 12.000 zł – Francja,
  • 8.000 zł – Czechy.

Faktura na 3.000 zł wystawiona 30 czerwca 2025 r. dla osoby fizycznej z Niemiec, przekroczyła limit 42.000 zł. To oznacza, że powinna być już wystawiona z niemiecką stawką podatku VAT. Pani Ilona ma czas do 10 lipca na rejestrację do procedury OSS w Polsce.

VAT OSS obowiązek podatkowy

Ustalenie miejsca opodatkowania oznacza wskazanie kraju, w którym dana transakcja powinna być rozliczona w podatku VAT. Jeśli transakcja WSTO będzie opodatkowana w Polsce, to moment powstania obowiązku podatkowego ustala się w oparciu o przepisy ustawy o podatku VAT. Natomiast w innych przypadkach zastosowanie będą miały przepisy obowiązujące w państwie członkowskim, w którym ma miejsce dostawa towarów.

W przypadku WSTO i usług, których miejscem opodatkowania jest kraj konsumenta ustalenie okresu rozliczeniowego, w którym należy wykazać podatek VAT, następuje zgodnie z przepisami tam obowiązującymi. Wyjątkiem od tej zasady jest sprzedaż do limitu 42.000 zł, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się ją rozliczać w JPK_V7 w Polsce.

Na takich samych zasadach powstaje obowiązek podatkowy w stosunku do otrzymanej zaliczki.

VAT OSS dokumentowanie sprzedaży

Jeśli przedsiębiorca nie korzysta z unijnej procedury OSS, to każdą transakcję WSTO powinien udokumentować fakturą. Zgodnie z tym co pisze Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych, jeśli przedsiębiorca rozlicza podatek VAT w ramach procedury szczególnej OSS, to do fakturowania mają zastosowanie przepisy państwa członkowskiego identyfikacji. Jeżeli państwem członkowskim identyfikacji będzie Polska, dostawca nie ma w ogóle obowiązku wystawiania faktur, w tym również na żądanie nabywcy. Może jednak takie faktury wystawiać – sam zdecyduje czy będzie dokumentował dokonane transakcje fakturą, czy też nie.

Uwaga!
W przypadku stosowania unijnej procedury OSS przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawiania faktur, nawet na żądanie nabywcy. Jednak jeśli chce, to może sprzedaż dokumentować fakturami. Przedsiębiorca sam decyduje czy będzie, czy nie będzie wystawiał faktur.

VAT OSS dokumentowanie dostarczenia towarów

Jednym z warunków uznania transakcji za WSTO jest otrzymanie w terminie do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, dokumentów potwierdzających dostarczenie tych towarów poza terytorium kraju. Jak czytamy w objaśnieniach jeżeli powyższy warunek nie zostanie spełniony, przedsiębiorca nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w następnym okresie rozliczeniowym.

Brak dokumentów potwierdzających, że towary zostały dostarczone do nabywcy, co do zasady, nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku rozliczenia podatku VAT w państwie członkowskim konsumpcji.

Ważne!
Przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania dokumentów
potwierdzających dokonanie dostawy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do konsumenta. Ta zasada jest obowiązująca zarówno dla przedsiębiorcy korzystającego z OSS, jak i tego, który jest zarejestrowany do podatku VAT w innym państwie UE, oraz bezpośrednio w tym państwie składa deklaracje VAT i płaci podatek VAT należny z tytułu WSTO.

Szczegółowe informacje na temat dokumentowania wysyłki towarów w ramach OSS znajdują się w podlinkowanej publikacji.

VAT OSS kasa fiskalna

Zgodnie z polskimi przepisami odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest co do zasady objęte obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Jeśli więc transakcje WSTO do kwoty 42.000 zł będą opodatkowane na terenie Polski, to powinny być ewidencjonowane na kasie fiskalnej. Jednak dostawa towarów lub świadczenie usług może korzystać ze zwolnienia z ewidencji. Warunki, jakim powinien sprostać przedsiębiorca, zostały wymienione w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień. Sprzedaż internetowa na mocy Rozporządzenia może być zwolniona z ewidencjonowania na kasie. W załączniku do Rozporządzenia wskazano, że m.in. dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) korzystają ze zwolnienia pod warunkiem, że:

  • dostawca towarów otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej na rachunek bankowy przedsiębiorcy,
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana.

Jednak jeśli przedsiębiorca będzie prowadził sprzedaż wysyłkową towarów wymienionych w § 4 Rozporządzenia, to nie może korzystać ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej.

Inna kategoria zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej obejmuje sprzedaż w ramach OSS. W tym przypadku cała sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia z ewidencji na kasie, wynika to wprost z Rozporządzenia.

Uwaga!
Sprzedaż rozliczana w procedurze OSS jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Szczegółowe informacje na temat ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży na rzecz zagranicznego konsumenta dostępne są w podlinkowanej publikacji.

VAT OSS – jak księgować zakup?

Przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji dostaw towarów i świadczenia usług w procedurze OSS mogą mieć obawy, czy przysługuje im prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów, które są przedmiotem sprzedaży? Przepisy nie zabraniają, żeby od takich zakupów przedsiębiorca odliczał podatek VAT na zasadach ogólnych.

VAT od zakupów związanych z transakcjami OSS jest rozliczany w deklaracji JPK_V7.

Jeśli przedsiębiorca poniesie wydatki w innym kraju UE, to będzie mógł odzyskać zapłacony podatek VAT jedynie w procedurze zwrotu VAT-REF. Kto i jak może rozliczyć podatek VAT w tej procedurze, zostało wyjaśnione w podlinkowanej publikacji.

Przykład 4

Pan Jakub korzysta z unijnej procedury OSS, dokonuje odpłatnej dostawy towarów. W miesiącu czerwcu 2025 r. nabył towary handlowe za kwotę 12.300 zł brutto, w tym 2.300 zł podatek VAT. Te towary będzie sprzedawał zarówno kraju, jak i w ramach procedury OSS. Nie ma przeszkód, żeby w rozliczeniu miesiąca czerwca ujął po stronie podatku VAT naliczonego kwotę 2.300 zł.

VAT OSS – deklaracja VIU-DO

Deklaracja VIU-DO jest składana w okresach kwartalnych do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Znajdą się w niej wszystkie transakcje sprzedaży, jakie zostały przeprowadzone w danym kwartale.

Deklaracja VIU-DO jest składana w terminie do końca miesiąca po zakończonym kwartale.
Płatności wynikające z deklaracji powinny być uregulowane również w terminie do końca miesiąca na rachunek urzędu Warszawa-Śródmieście: 84 1010 1010 0165 9315 1697 8000.
Płatności są dokonywane w walucie euro.
Deklaracja VIU-DO jest wysyłana bez względu na to czy w danym kwartale miała miejsce sprzedaż w ramach OSS czy też nie. Wysyła się również deklaracje zerowe.
Jeśli termin złożenia deklaracji lub płatności przypada w sobotę, lub dzień ustawowo wolny od pracy, to nie przechodzi on na następny dzień roboczy. Wysyłki deklaracji dokonuje się online, więc można to zrobić każdego dnia.
Natomiast w przypadku płatności, jeśli będzie zrealizowana następnego dnia roboczego po upływie miesiąca następującego po kwartale, to jest potraktowana jako płatność po terminie.
Przed złożeniem właściwej deklaracji istnieje możliwość złożenia wersji roboczej deklaracji, co pozwala na jej weryfikację przed złożeniem właściwej deklaracji w celu wyeliminowania nieprawidłowości.
Uwaga!
Każda deklaracja VIU-DO ma przypisany jednostkowy, unikatowy numer referencyjny (UNR). Przedsiębiorca po wysłaniu deklaracji zostanie poinformowany o nadaniu takiego numeru.
Ważne!
Numer referencyjny deklaracji VIU-DO należy podać podczas dokonywania płatności. Bez numeru referencyjnego nie będzie można skutecznie dokonać płatności i taka wpłata nie będzie uznana, że została wpłacona w terminie.
Uwaga!
Wersja robocza deklaracji VIU-DO nie stanowi deklaracji i nie zostanie przekazana do państw członkowskich konsumpcji.

VAT OSS – korekta deklaracji VIU-DO

W procedurze OSS można złożyć tylko jedną deklarację za każdy okres rozliczeniowy. Korekty rozliczeń dokonuje się w następnej deklaracji za kolejny „bieżący” okres rozliczeniowy. Korekty deklaracji VIU-DO mogą być składane w kolejnej deklaracji w okresie 3 lat od dnia upływu terminu złożenia pierwotnej deklaracji. W korekcie wykazuje się właściwe państwo konsumpcji, okres rozliczeniowy i kwotę VAT, w odniesieniu do której wystąpiły zmiany.

VAT OSS – ewidencje

Przedsiębiorcy, którzy stosują procedurę OSS mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 63c rozporządzenia unijnego 282/2011. W ewidencji powinny się znaleźć następujące informacje:

  • państwo członkowskie konsumpcji, w którym dokonywane są dostawy towarów lub świadczone są usługi,
  • rodzaj świadczonych usług lub opis i ilość towarów będących przedmiotem dostawy,
  • data świadczenia usług lub dokonania dostawy towarów,
  • podstawa opodatkowania ze wskazaniem zastosowanej waluty,
  • wszelkie kolejne kwoty podwyższające lub obniżające podstawę opodatkowania,
  • zastosowana stawka podatku VAT,
  • kwota należnego podatku VAT ze wskazaniem zastosowanej waluty,
  • data i kwotę otrzymanych płatności,
  • wszelkie płatności zaliczkowe otrzymane przed dostawą towarów lub świadczeniem usług,
  • w przypadku wystawienia faktury – informacje zawarte na fakturze,
  • w przypadku świadczenia usług – miejsce siedziby, stałego zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu,
  • w przypadku dostawy towarów – informacje wykorzystywane do określenia miejsca rozpoczęcia i zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy,
  • wszelkie dowody dotyczące możliwości zwrotów towarów, w tym podstawę opodatkowania i zastosowaną stawkę podatku VAT.

Uwaga!
Ewidencje dotyczące transakcji OSS przedsiębiorca musi przechowywać przez okres 10 lat od zakończenia roku, w którym dokonano transakcji.

Ewidencja sprzedaży WSTO w JPK_V7

Z objaśnień VAT e-commerce wynika, że WSTO, których wysyłka lub transport rozpoczyna się w Polsce, opodatkowana w państwie członkowskim innym niż Polska, stanowi dostawę towarów poza terytorium kraju. W przypadku takiej dostawy w pliku JPK_V7 z deklaracją jest wykazywana tylko wysokość podstawy opodatkowania:

  • w części ewidencyjnej pozycja K_11 – wysokość podstawy opodatkowania wynikająca z dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju,
  • w części deklaracyjnej pozycja P_11 – wysokość podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju:

Uwaga!
Transakcje sprzedaży WSTO w sytuacji, gdy przedsiębiorca jest zarejestrowany do podatku VAT w kraju konsumenta powinny być wykazywane w JPK_V7 w Polsce w poz. K_11 i P_11.

Przedsiębiorca podaje wysokość podstawy opodatkowania w JPK_V7 wynikającą z dostaw towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju, w stosunku do których ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli nabywane towary i usługi dotyczą dostaw dokonywanych w ramach WSTO.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji omówiony został temat sprzedaży na terenie UE w ramach procedury VAT-OSS.

W procedurze OSS przedsiębiorcy mogą rozliczać transakcje dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Nie ma obowiązku rejestracji do VAT OSS. Przedsiębiorca może sam zdecydować, czy po przekroczeniu limitu 42.000 zł podatek VAT będzie rozliczał w kraju konsumenta, czy w jednym okienku w kraju rejestracji do OSS.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na OSS, to rejestracji dokonuje w terminach wynikających z przepisów. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, to rozliczanie w procedurze OSS będzie możliwe dopiero w następnym kwartale.

Transakcje w OSS są rejestrowane w ewidencji, którą przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać przez okres 10 lat. Na podstawie ewidencji sporządzana jest kwartalna deklaracja VIU-DO. Płatności dokonywane są w euro na rachunek Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Termin płatności nie przechodzi na kolejny dzień roboczy.

Sprzedaż w OSS nie musi być dokumentowana fakturami, ale przedsiębiorca może wystawiać faktury. Nie ma natomiast obowiązku rejestrowania sprzedaży w OSS na kasie fiskalnej.

Stan prawny na dzień: 03.07.2025 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003