Czym są produkty cyfrowe?

produkty cyfrowe

Rozwój Internetu przyczynił się do stworzenia nowego rynku zbytu na produkty i usługi.

Dzięki temu nie potrzebujemy być gdzieś fizycznie, aby sprzedać towar lub wykonać dany serwis. Oczywiście są branże, które nie mogą w całości przenieść swoich świadczeń do świata online, jednak nie wyklucza to faktu, że powstają coraz to nowsze pomysły i zapotrzebowania, które można wykorzystać w celach zarobkowych. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie czym jest produkt cyfrowy oraz co odróżnia go od usługi cyfrowej.

Czym jest produkt?

Zanim zaczniemy tłumaczyć czym jest produkt cyfrowy, musimy odpowiedzieć na pytanie, czym jest produkt w ogóle. Według definicji Słownika Języka Polskiego, produkt to: „to, co zostało wyprodukowane i jest przeznaczone na sprzedaż”. Produktem nazywamy więc wszystko to, co jesteśmy w stanie zaoferować na rynku i tym samym przyciągnąć uwagę klientów. Mowa tutaj zarówno o przedmiotach fizycznych i materialnych, jak i usługach, ideach, wydarzeniach, itp. Produktem można więc określać tak samo laptopa, jak i masaż w salonie SPA.

Ze względu na rodzaj użytkowania, produkty można podzielić na dwie kategorie:

 • Konsumpcyjne – są to te dobra, które klienci kupują do własnego użytku, np. ekspress do kawy. Można je więc przetwarzać, jednak nie podlegają dalszej sprzedaży.
 • Przemysłowe – w przeciwieństwie do konsumpcyjnych, produkty przemysłowe są przetwarzane lub wykorzystywane w działalności gospodarczej, np. ekspress do kawy, który został przeznaczony do kawiarni, aby móc serwować napoje klientom.

Każdy produkt ma również swój cykl życia, czyli poszczególne etapy charakteryzujące poszczególną fazę funkcjonowania na rynku. Na samym początku jest etap jego wprowadzenia, gdzie klienci są zaznajamiani z produktem. Następnie jest faza wzrostu, skupiająca się na pozyskiwaniu klientów oraz wyróżnieniu się na tle konkurencji. Na etapie dojrzałości, produkt jest na tyle „samowystarczalny”, że gromadzi wokół siebie lojalnych klientów. Kiedy produkt przestaje być opłacalny, wchodzi w ostatnią fazę spadkową, w której przedsiębiorcy mogą zdecydować o jego wycofaniu lub modyfikacji.

Czym jest produkt cyfrowy?

W odróżnieniu od produktów fizycznych, produkty cyfrowe są dostępne jedynie w wersji elektronicznej. Pomimo iż nie da się ich trzymać, dotykać czy smakować, mogą być przedmiotem konsumpcji, ponieważ przybierają różne formy, np.: e-booków, filmów, czy kursów online.

W zależności od definicji, niektórzy określają produktami cyfrowymi przedmioty, które są zarówno produkowane jak i rozpowszechniane za pomocą Internetu. Bardziej ogólnie można definiować je jako produkty sprzedawane online.

Standardowo produkt cyfrowy jest tworzony w formacie cyfrowym, tak aby był przeznaczony do użytku na komputerach oraz innych urządzeniach elektronicznych. Nie ma on więc namacalnej formy. Warto jednak mieć na uwadze to, że taki produkt musiał ktoś wymyślić i stworzyć, poświęcając tym samym swój czas, wiedzę i wysiłek.

Produkty cyfrowe również posiadają swój cykl życia, który często jest uzależniony od innych zmiennych, np. sezonowości, trendów, czy marketingu. Są jednak pewne sposoby, aby poszczególne etapy wydłużyć lub skrócić, tym samym zwiększając szansę na wyższą sprzedaż. Częstym zabiegiem marketingowym jest wypuszczanie różnego typu zajawek (zwiastunów), jeszcze przed oficjalnym wypuszczeniem produktu na rynek. Dzięki takiemu zabiegowi można wzbudzić pożądanie konsumentów i przykuć ich uwagę.

Taka metoda często jest wykorzystywana przez branżę gamingową. Zanim gra komputerowa zostanie przekazana do sprzedaży, firmy decydują się na przygotowanie specjalnych materiałów promocyjnych, zazwyczaj w formie wideo. Najczęściej są to zwiastuny zapowiadające fabułę gry lub nagrania prezentujące krótkie rozgrywki.

Sposobem na wydłużenie cyklu życia produktu, stosowanym często przez branżę IT, jest oferowanie aktualizacji produktów. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać cały czas z aktualnej wersji, np. danego oprogramowania. Innym rozwiązaniem jest oferowanie zniżki na produkty, które są dostępne na rynku już od jakiegoś czasu. Dzięki temu użytkownicy, dla których cena pierwotna była za wysoka, mogą zdecydować się na zakup po jej obniżce.

Czym jest usługa cyfrowa?

Usługą cyfrową jest każde świadczenie online. Mogą to być, np.:

 • usługi copywriterskie,
 • prowadzenie zajęć lub kursów online,
 • usługi prowadzenia administracji online,
 • usługi prowadzenia księgowości online,
 • stworzenie i zarządzanie sklepem internetowym,
 • usługi programistyczne,
 • montaż filmów,
 • tworzenie grafik i animacji,
 • i wiele więcej.

Dzięki rozwijającej się technologii, wiele branż przenosi swoje usługi do świata online. Dzięki temu prężnie rozwija się nie tylko praca zdalna, ale również praca na własny rachunek, jako freelancer. Głównymi zaletami usług cyfrowych jest pełna kontrola nad nimi oraz możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb danego klienta.

Dla wielu osób, świadczenie usług cyfrowych może być formą zarobku. Pozwala to na wykonywanie pracy z dowolnego miejsca na świecie. Dodatkowo, usługodawca buduje swoją sieć kontaktów i stałych klientów oraz poszerza swoją wiedzę i umiejętności. Ciągły rozwój jest szczególnie ważny w tej branży, ponieważ przez sporą konkurencję, łatwo wypaść z rynku.

Obecnie istnieje wiele platform, gdzie można ogłosić się lub poszukać zleceń. Jedną z popularniejszych stron jest Fiverr.com, gdzie oferty są podzielone na wiele kategorii: Graphics & Design, Digital Marketing, Video & Animation, Programming & Tech i wiele więcej. Dużą zaletą takich witryn jest brak konieczności posiadania swojej działalności. Platforma może w imieniu usługodawcy wystawić danej firmie fakturę za wykonane zlecenie. Należy mieć jednak na uwadze to, że takie strony pobierają pewien procent od zarobku freelancera.

Patrząc przez pryzmat firmy, takie platformy jak Fiverr.com, są również ciekawym rozwiązaniem, ponieważ w jednym miejscu mogą przeglądać oferty i portfolio wielu specjalistów. Jednak zarządzanie wieloma niezależnymi usługodawcami może być problematyczne, dlatego warto zastanowić się nad wykorzystaniem narzędzia wspomagającego tę pracę. Przykładowo Firmbee.com posiada system do zarządzania freelancerami, od procesu rekrutacji, po uzgadnianie zlecenia, aż po kontrolę finansów.

Jaka jest różnica między produktem cyfrowym a usługą cyfrową?

Podstawową różnicą jest możliwość zautomatyzowania produktów cyfrowych, podczas gdy usługi cyfrowe wymagają ciągłej obecności usługodawcy. Oznacza to, że raz przygotowany produkt można zaoferować klientom, którzy bez udziału sprzedawcy mogą go kupować i pobrać, dzięki czemu twórca może liczyć na pasywny dochód. W przeciwieństwie do nich, usługi cyfrowe bazują na oferowaniu pewnego świadczenia, co oznacza, że zazwyczaj po zakończeniu pracy, zarobki przestają być naliczane.

Podsumowując, Internet stwarza wielkie pole możliwości dla osób chcących zarabiać online. Należy się jednak zastanowić, czy chcemy zaoferować raz stworzony produkt, który klienci będą mogli kupować bez limitu, czy raczej chcemy iść w kierunku oferowania usług cyfrowych. Możemy również połączyć oba rozwiązania, np. prowadząc szkolenia online przy okazji oferując e-booka z danej dziedziny.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość