Darowizna majątku firmy na rzecz osoby trzeciej – PIT i VAT

darowizna a podatki

Jeżeli chcesz przekazać majątek firmy w formie darowizny dowiedz się jak prawidłowo ująć to w rozliczeniach podatkowych.

Darowizna majątku firmy na rzecz osoby trzeciej, a więc spoza kręgu rodziny, powinna być udokumentowana prawidłową sporządzoną umową darowizny. Powinny się w niej znaleźć informacje na temat stron, które zawierają taką umowę, datę jej sporządzenia, podpisy uczestników, ale przede wszystkim szczegółowy wykaz składników majątku będących przedmiotem darowizny. Wykaz powinien zawierać nazwy składników, ilości, ceny jednostkowe i wartości.

Co może być przedmiotem darowizny?

Przedsiębiorca może dokonać darowizny każdego rodzaju składnika majątku firmy. Mogą to być zarówno środki trwałe w postaci ruchomości i nieruchomości, może to być wyposażenie firmy, ale mogą to również być towary i materiały handlowe.

W przypadku darowizny nieruchomości umowa musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Dokonanie takiej darowizny nie będzie dla podatnika obojętne na gruncie podatku dochodowego i podatku VAT.

Darowizna a podatek PIT

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych darowizna nie znajdzie się po stronie przychodów u darczyńcy, ale to wcale nie oznacza, że nie trzeba będzie zapłacić podatku dochodowego. Otóż o ile darowizna środków trwałych nie spowoduje wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów to już darowizna towarów handlowych takie wyłączenie wymusza. W art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT jest zawarty przepis mówiący, że darowizn nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

W momencie darowizny kol. 10 PKPiR powinna zostać pomniejszona o koszty darowanych towarów. Automatycznie taka operacja będzie miała bezpośredni wpływ na wysokość dochodu i na ustalenie podstawy opodatkowania w podatku PIT. Na temat wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów można więcej przeczytać tutaj.

Darowizna a VAT

Darowizna w podatku VAT zasadniczo nie różni się niczym od odpłatnej dostawy towarów i usług. W ustawie o podatku od towarów i usług w art. 7 ust. 2 pkt wskazano na “wszelkie inne darowizny” jako podlegające pod opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Tym samym każdego rodzaju darowizna, bez względu na status osoby obdarowanej i stopnie pokrewieństwa w każdym przypadku będzie opodatkowana podatkiem VAT jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę VAT naliczonego. Jeżeli będzie przekazywany środek trwały w postaci samochodu osobowego w formie darowizny darczyńca może dokonać korekty podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 90b ustawy o VAT.

Darowizna towarów handlowych a koszt – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość