Czy można wysłać w delegację zatrudnionego na umowę o dzieło?

delegacja a umowa o dzieło

Zatrudniasz osoby na umowę o dzieło? Sprawdź, czy mogą wyjeżdżać w delegacje służbowe.

Przedsiębiorcy, w zależności od potrzeb, zatrudniają pracowników zarówno na umowę o pracę, jak również umowy zlecenie, czy umowy o dzieło. Często zdarza się tak, że w ramach zawartych umów niezbędny staje się wyjazd poza miejsce świadczenia umowy. Mówimy wówczas o podróży służbowej. W cyklu artykułów na ten temat dzisiaj zajmiemy się tematem delegacji osób zatrudnionych na umowę o dzieło.

Czy zawarcie umowy o dzieło wyklucza delegację?

Przepisy podatkowe bardzo często nie dają wprost odpowiedzi na wiele pytań. Dopiero wypracowywane przez lata modele postępowania pozwalają przyjmować pewne praktyczne rozwiązania. W kontekście zawieranych umów o dzieło i wyjazdów w delegację można stwierdzić, że żadne przepisy nie zabraniają takich praktyk. A więc nie ma przeciwwskazań, aby osoba zatrudniona na umowę o dzieło przebywała w podróży służbowej. Nie ma tutaj jednak zastosowania formuła polecenia wyjazdu służbowego, taka jak przy umowie o pracę. O tym, czy osoba zatrudniona na umowę o dzieło będzie wyjeżdżać w delegację powinien decydować zapis w zawartej umowie.

Pozostaje jeszcze zagadnienie ponoszenia kosztów związanych z takim wyjazdem. W tym miejscu należy wskazać, że takie kwestie powinny być również ustalone w zawieranej umowie o dzieło. W interesie stron leży wskazanie, jakie wydatki, w jakich kwotach i na jakich zasadach będą zwracane osobie zatrudnionej na umowę o dzieło.

Jakie wydatki są ponoszone w podróży służbowej?

Kategorie wydatków ponoszonych w związku z pobytem w delegacji są powtarzalne, więc będą one takie same, jak dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, czy umowę zlecenie. Po szczegóły odsyłamy do podlinkowanych publikacji. Zawieranie umów cywilnoprawnych charakteryzuje się dużą swobodą w ich konstruowaniu, stąd też warunki zwrotu kosztów podróży służbowej mogą być określone w sposób dowolny, akceptowalny przez strony umowy.

Czy zwrot kosztów delegacji jest kosztem firmy?

Rozliczenie wydatku w kosztach uzyskania przychodów jest możliwe, pod warunkiem, że ma on związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli osoba zatrudniona na umowę o dzieło przebywa w delegacji, ponieważ ma to związek z realizacją umowy dla przedsiębiorcy, to nie powinno być wątpliwości, że są to wydatki związane z firmą.

Ograniczenia dotyczą wydatków limitowanych (diety) lub wypłacanych w formach zryczałtowanych (stawka za 1 km przebiegu pojazdu). Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zwrot kosztów powyżej przyjętych kwot, nadwyżki nie ujmie w kosztach uzyskania przychodów. Jednak należy pamiętać, że kwota diety wypłacona powyżej obowiązujących limitów, o których napisano powyżej, będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Nie rodzi natomiast obowiązku odprowadzenia składek ZUS, nawet w przypadku przekroczenia wspomnianych limitów. Potwierdza to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w udzielonej odpowiedzi na zapytanie skierowane w tym temacie.

Koszty w PKPiR są księgowane w kol. 13 “Pozostałe wydatki” na podstawie dokumentu sporządzonego w dowolnej formie, który stanowi rozliczenie delegacji służbowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość