Delegacja osoby współpracującej

delegacja współpracownika

Delegacja osoby współpracującej może zostać ujęta w kosztach uzyskania przychodów w takim zakresie, jak w przypadku podróży służbowej przedsiębiorcy. Warto przy tym pamiętać, że racjonalne uzasadnienie służbowego charakteru takiej podróży spoczywa po stronie przedsiębiorcy.

Rozliczenie delegacji współpracownika - omówione zagadnienia:

Zatrudnienie w przedsiębiorstwie osoby współpracującej może wiązać się z pewnymi wątpliwościami – nie jest to ani pracownik w standardowym znaczeniu tego słowa, ani samodzielny przedsiębiorca. Dlatego w momencie, gdy osoba współpracująca udaje się w podróż służbową, warto wiedzieć, jak potraktować koszty takiej delegacji.

Delegacja osoby współpracującej a koszty

W przepisach podatkowych nie znajdziemy wprost regulacji dotyczących delegacji osoby współpracującej – jednakże wzmianka w tym temacie znajduje się w art. 23 ust. 1 pkt. 52 Ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć wydatków ponoszonych na podróże służbowe przedsiębiorcy i osoby współpracującej, w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom.

Zatem zgodnie z powyższym, podróż służbową osoby współpracującej należałoby potraktować tak, jak podróż służbową przedsiębiorcy. Tym samym, możemy tu co do zasady ująć:

  • Wartość diet przysługujących za określony czas delegacji,
  • Koszty dojazdu – np. bilety, rozliczenie przejazdu pojazdem prywatnym,
  • Koszty dodatkowe, np. wstęp na służbowe konferencje czy szkolenia.

Co ważne, zasady rozliczania delegacji członka rodziny nie zmieniłyby się znacząco, gdyby został on zatrudniony w firmie na umowę o pracę. Wynika to ze wskazanego powyżej faktu, iż rozliczenie kosztów podróży służbowej osoby współpracującej nie może przekroczyć wysokości przysługującej pracownikom. Tym samym, członek rodziny na etacie powinien zostać co do zasady rozliczony z delegacji na takich zasadach, jak pracownik.

Delegacja osoby współpracującej – uzasadnienie

Delegacja osoby współpracującej jest specyficzną procedurą, ponieważ nie dotyczy ona tylko osoby wykonującej czynności służbowe, ale też – członka rodziny przedsiębiorcy. Dlatego też szczególnie ważne jest w tym przypadku staranne udokumentowanie służbowego charakteru podróży i unikanie zdarzeń i czynności, które wskazywałyby na charakter prywatny wyjazdu.

Jak bowiem wskazują przepisy Ustawy o PIT, kosztem uzyskania przychodu jest wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub utrzymania źródła przychodu, a udowodnienie tego faktu spoczywa po stronie podatnika. Tym samym w razie ewentualnych wątpliwości ze strony fiskusa to przedsiębiorca zostanie obarczony obowiązkiem uzasadnienia ujęcia wydatków na podróż służbową osoby współpracującej w kosztach.

Osoba współpracująca a ZUS – Zobacz, jak rozliczyć składki!

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość