Blog ifirma.pl

Dlaczego warto założyć własną firmę (etat czy działalność gospodarcza – porównanie)

|
|
5 minut czytania
Coraz częściej zostajemy postawieni przed wyborem – własna działalność czy etat? Nierzadko przyszły, czy też obecny, pracodawca narzuca nam zasady współpracy w oparciu o model „firma – firma”. Poniżej omówię niektóre różnice między pozarolniczą działalnością gospodarczą a umową o pracę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Coraz częściej zostajemy postawieni przed wyborem – działalność gospodarcza czy etat? Nierzadko przyszły, czy też obecny, pracodawca narzuca nam zasady współpracy w oparciu o model „firma – firma”. Poniżej omówię niektóre różnice między pozarolniczą działalnością gospodarczą a umową o pracę.

Etat czy działalność gospodarcza – różnice w składkach ZUS

Porównując etat z działalnością gospodarczą istotną różnicą jest wysokość składek ZUS. W przypadku umowy o pracę składki są wyliczane procentowo od naszego wynagrodzenia, prowadząc działalność należności do ZUS są stałe, bez względu na wielkość przychodu. Zakładając własną działalność gospodarczą możemy skorzystać z ZUSu preferencyjnego przez pierwsze 24 miesiące. Ulga dotyczy tylko składek społecznych i aby z niej skorzystać należy spełnić określone warunki:
  • w przeciągu 60 miesięcy nie prowadziliśmy działalności gospodarczej,
  • nie będziemy świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywaliśmy, w ramach stosunku pracy (umowa o pracę) lub spółdzielczego stosunku pracy, czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Innymi słowy, jeśli byliśmy zatrudnieni na postawie umowy zlecenia lub o dzieło i teraz będziemy świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy, możemy skorzystać z ZUSu preferencyjnego. Jeśli byliśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i świadczymy usługi na rzecz byłego pracodawcy ale zakres świadczonych przez nasz usług będzie inny, również ZUS preferencyjny nam przysługuje.

Tabela 1: Miesięczna wysokość składek ZUS 2014r.

Dochód brutto

Umowa o pracę

Działalność

mały ZUS”

Działalność

duży ZUS”

2 500,00 zł

536,90 zł

431,18 zł

1 042,46 zł

Oszczędności roczne:

1 268,64 zł

strata

5 000,00 zł

1 073,81 zł

431,18 zł

1 042,46 zł

Oszczędności roczne:

7 711,56 zł

376,20 zł

7 500,00 zł

1 610,71 zł

431,18 zł

1 042,46 zł

Oszczędności roczne:

14 154,36 zł

6 819,00 zł

Źródło: Opracowanie własne.

Własna działalność a emerytura

Wysokość opłacanej teraz składki emerytalnej będzie mieć w przyszłości wpływ na wysokości naszej emerytury, dlatego warto zaoszczędzone pieniądze na składkach ZUS przeznaczyć np. na IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), czyli tzw. III filar.

Własna firma a etat – chorobowe

W czasie choroby osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę (będąca na L4) otrzymuje 80% wynagrodzenia za czas zwolnienia. W przypadku działalności, z zasiłku chorobowego można skorzystać, jeśli opłacamy składkę chorobową w terminie, nieprzerwanie przez 90 dni; za okres choroby nie opłacamy składek społecznych. Należy jednak pamiętać, iż wysokość chorobowego nie będzie wysoka (dla osób opłacających ZUS na zasadach preferencyjnych ok. 9,5zł netto/dzień, dla osób opłacających duży ZUS ok. 42zł netto/dzień). Dla przedsiębiorcy składka chorobowa jest dobrowolna, tym samym składki ZUS mogą być jeszcze mniejsze. Konsekwencją w przypadku choroby jest brak prawa do zasiłku chorobowego.

Różne formy podatku dochodowego

Decydując się na własną działalność gospodarczą, możemy wybrać formę podatku dochodowego, takiej możliwości nie mamy będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Przyszły przedsiębiorca decyduje się na jedną z form: podatek liniowy, podatek na zasadach ogólnych, ryczałt lub karta podatkowa.

Tabela 2: Formy opodatkowania.

Podatek na zasadach ogólnych

Podatek liniowy

Ryczałt

Karta podatkowa

Podstawa do opodatkowania

Przychód pomniejszony o koszty i zapłacone składki społeczne.

Przychód pomniejszony o koszty i zapłacone składki społeczne.

Przychód pomniejszony o zapłacone składki społeczne.

Stawka podatku

18%

32% (po przekroczeniu

85 528zł podstawy)

19%

20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3%

Stała kwota- ustalona przez naczelnika US

Kwota zmniejszenia podatku, wynikająca z kwoty wolnej

556,02 zł

Ulgi na dziecko

Tak

Wspólne rozliczenie z małżonkiem

Tak

Zeznanie roczne

PIT 36

do 30 kwietnia

PIT 36-L

do 30 kwietnia

PIT 28

do 31 stycznia

PIT 16A

do 31 stycznia

Źródło: Opracowanie własne

Stojąc przed wyborem formy opodatkowania należy sprawdzić, którą formę podatku przy naszym profilu działalności możemy wybrać, czy nie jesteśmy z niej wyłączeni. Zwróćmy również uwagę na wysokość naszych prognozowanych przychodów czy kosztów. Porównując podatek liniowy z podatkiem na zasadach ogólnych weźmy pod uwagę wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem.

Koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorca wybierając zasady ogólne lub podatek liniowy, może obniżyć wysokość podatku dochodowego poprzez koszty uzyskania przychodu. Wydatek możemy zaliczyć do kosztów o ile:
  • pozostaje w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu,
  • poniesiony jest w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajduje się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust 1 ustawy o PIT,
  • jest właściwie udokumentowany.
Zakup komputera, faktura za telefon, internet, paliwo – to tylko niektóre przykłady możliwych kosztów uzyskania przychodu. Wszystko wpływa na mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy. Posiadając umowę o pracę mamy stałe koszty, miesięcznie wynoszące 111,25zł.

Etat czy działalność gospodarcza? Kalkuluj!

Przeprowadź analizę swoich prognozowanych przychodów, kosztów, składek ZUS, podatku i ewentualnych ulg, zobacz co opłaca Ci się bardziej – samozatrudnienie, umowa o pracę a może rozpocznij własny biznes nie związany z poprzednią ścieżką zawodową. Poniżej przedstawiam tabelę, gdzie wyliczono ile otrzymamy „na rękę” (rocznie) przy danym dochodzie. Przy umowie o pracę dochód miesięczny jest dochodem brutto. Przy własnej działalności nie uwzględniono kosztów uzyskania przychodów, gdyż każdy podatnik kształtuje je według swojej działalności, a odliczony ZUS jest zusem preferencyjnym. W wyliczeniach nie wzięto pod uwagę ulg na dzieci, czy wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem. Przeprowadzając własne kalkulacje należy uwzględnić te czynniki.

Tabela 3: Roczna wysokość dochodu „na rękę” po odliczeniu zusu i podatku dochodowego.

Dochód

(m-c)

Umowa o pracę

Własna działalność

Podatek na zasadach ogólnych

Ryczałt

stawka 8,5%

stawka 17%

2 500,00 zł

21 697,20 zł

23 122,84 zł

24 825,84 zł

22 845,84 zł

5 000,00 zł

42 602,28 zł

47 722,84 zł

52 689,84 zł

47 745,84 zł

7 500,00 zł

63 507,48 zł

72 322,84 zł

80 133,84 zł

72 645,84 zł

Źródło: Opracowanie własne Z tabeli wynika, iż własna działalność przynosi nam większe korzyści finansowe, nawet jeśli nie uwzględnimy ewentualnych kosztów uzyskania przychodu. Każde rozwiązanie ma swoje plusy

Tabela 4: Przykładowe plusy umowy o pracę i własnej działalności gospodarczej.

Umowa o pracę Własna działalność
+ płatny urlop + brak ryzyka utraty zleceń, spadku przychodów + nie prowadzimy księgowości, pracodawca wpłaca ZUS i zaliczki na podatek za nas + stały czas pracy     + niższe składki ZUS przez pierwsze 2lata+ stała wysokość składek ZUS bez względu na przychody i ilość zleceń + możliwość wpływania na wysokość podatku, kształtowania kosztów uzyskania przychodu + wybór między różnymi formami opodatkowania + elastyczny czas pracy + sami wyznaczamy kierunki rozwoju naszej firmy + kontrola nad działalnością  
Źródło: Opracowanie własne

Anna Pietrzak

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie