Dni wolne na szukanie pracy

Dni wolne na szukanie pracy to mechanizm przewidziany przez Kodeks pracy, który ma na celu ochronę pracowników, którzy utracili pracę i – co za tym idzie – w niedługim czasie zostaną bez stałego źródła dochodów. W jakich okolicznościach podwładni mogą z nich skorzystać? Ile dni wolnych na szukanie pracy przysługuje pracownikowi w trakcie roku?

Dni wolne na szukanie pracy – kiedy?

Zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy, dni wolne na poszukiwanie pracy (w trakcie których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w pełnej wysokości) przysługują pracownikowi, który jest w trakcie co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę

W związku z powyższym, przywilej ten nie przysługuje pracownikom, którzy sami zdecydowali się odejść z dotychczasowego miejsca pracy oraz osobom zatrudnionym na umowy z okresem wypowiedzenia krótszym niż dwa tygodnie (np. w określonych przypadkach umowa na zastępstwo, czy też umowa na okres próbny).

Ważne!

W tym miejscu warto także podkreślić, że udzielenie prawa do dni wolnych na szukanie pracy nie jest obligatoryjne i następuje dopiero na wniosek samego pracownika. Jednocześnie jednak, pracodawca nie może odmówić ich udzielenia, jeśli jego podwładny o to zawnioskuje.


Ile dni wolnych na szukanie pracy?

By ustalić wymiar dni wolnych na szukanie pracy ponownie należy zajrzeć do art. 37 Kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z tym przepisem prawa, liczba dni wolnych, na jakie może liczyć pracownik będący w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę, zależy od przysługującego mu okresu wypowiedzenia. Jeżeli będzie on wynosił:

  • od dwóch tygodni do miesiąca – zwolniony pracownik ma prawo do dwóch dni wolnych na szukanie pracy,
  • trzy miesiące (także w przypadku skrócenia tego okresu zgodnie z art. 36(1) par. 1 Kodeksu pracy) – zwolniony pracownik ma prawo do trzech dni wolnych na szukanie pracy.

Wskazane wyżej limity dni wolnych na szukanie pracy odnoszą się oczywiście do normalnych dni roboczych (nie wlicza się w nie weekendów przypadających na okres wypowiedzenia).

Rozwiązanie umowy o pracę – wszystko, co musisz wiedzieć!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK