Powrót

Dni wolne na szukanie pracy

dni wolne na szukanie pracy

Dni wolne na szukanie pracy to mechanizm przewidziany przez Kodeks pracy, który ma na celu ochronę pracowników, którzy utracili pracę i – co za tym idzie – w niedługim czasie zostaną bez stałego źródła dochodów. W jakich okolicznościach podwładni mogą z nich skorzystać? Ile dni wolnych na szukanie pracy przysługuje pracownikowi w trakcie roku?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Dni wolne na szukanie pracy to mechanizm przewidziany przez Kodeks pracy, który ma na celu ochronę pracowników, którzy utracili pracę i – co za tym idzie – w niedługim czasie zostaną bez stałego źródła dochodów. Komu przysługują dni wolne na szukanie pracy? Ile takich dni podwładny ma do wykorzystania w trakcie roku?

Dni wolne na poszukiwanie pracy – kiedy?

Zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy, dni wolne na poszukiwanie pracy (w trakcie których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w pełnej wysokości) przysługują pracownikowi, który jest w trakcie co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę.

W związku z powyższym, przywilej ten nie przysługuje pracownikom, którzy sami zdecydowali się odejść z dotychczasowego miejsca pracy. Jak również osobom zatrudnionym na umowy z okresem wypowiedzenia krótszym niż dwa tygodnie (np. w określonych przypadkach umowa na zastępstwo, czy też umowa na okres próbny).

Ile dni wolnych na szukanie pracy?

By ustalić wymiar dni wolnych na szukanie pracy ponownie należy zajrzeć do art. 37 Kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z tym przepisem prawa, liczba dni wolnych, na jakie może liczyć pracownik będący w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę, zależy od przysługującego mu okresu wypowiedzenia.

Jeżeli będzie on wynosił:

  • od dwóch tygodni do miesiąca – zwolniony pracownik ma prawo do dwóch dni wolnych na szukanie pracy,
  • trzy miesiące (także w przypadku skrócenia tego okresu zgodnie z art. 36(1) par. 1 Kodeksu pracy) – zwolniony pracownik ma prawo do trzech dni wolnych na szukanie pracy.

Nie wlicza się w nie weekendów przypadających na okres wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę – wszystko, co musisz wiedzieć!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość