Blog ifirma.pl

Dni wolne w 2023 roku – jak najlepiej zaplanować urlop?

|
|
3 minut czytania
Dniami wolnymi od pracy dla dużej liczby pracujących osób są weekendy, ale mamy jeszcze różnego rodzaju święta, z których większość co roku wypada w różnych dniach tygodnia. Zobaczmy, jak przedstawia się układ kalendarza na 2023 rok.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Urlop wypoczynkowy 2023 – materiał video

 

Początek Nowego Roku to czas postanowień noworocznych, a wśród nich mogą się też znaleźć plany urlopowe. Osoby pracujące na etacie zawsze narzekają, że mają za mało urlopu wypoczynkowego. Z pomocą przychodzi tzw. układ kalendarza, który ponoć na 2023 rok jest bardzo dogodny. Sprawdźmy więc, w jakich dniach tygodnia przypadają dni wolne w 2023 roku i jak najlepiej zaplanować urlop na ten rok.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wszystkie osoby, które pozostają w zatrudnieniu na umowę o pracę mają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, który jest sumowany ze wszystkich okresów zatrudnienia. Ponadto do stażu pracy wliczane są także okresy zakończonej nauki, według zasad opisanych w Kodeksie pracy.

  urlop wypoczynkowy 2023

Wymiar urlopu wypoczynkowego

 

Urlop może być wykorzystywany w częściach, na wniosek pracownika, jedna z takich części powinna obejmować okres co najmniej 14 dni kalendarzowych. W ramach przysługującego wymiaru urlopu 4 dni mogą być udzielone “na żądanie” pracownika. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy w jednym roku musi zostać wykorzystany do 30 września kolejnego roku. Pracownikom zatrudnionym na część etatu przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym. Bardzo często na początku każdego roku tworzony jest plan urlopów w firmie jeśli nie, to urlopy są udzielane na podstawie składanych wniosków przez pracownika.

Dni wolne w 2023 roku

Dniami wolnymi od pracy dla dużej liczby pracujących osób są tzw. weekendy, a więc soboty i niedziele, ale mamy jeszcze różnego rodzaju święta, z których większość co roku wypada w różnych dniach tygodnia. Zobaczmy, jak przedstawia się układ kalendarza na 2023 rok.

  dni wolne od pracy 2023

Dni wolne od pracy 2023

 

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy, jeżeli święto będzie wypadało w sobotę. Jak widać w 2023 roku tylko 11 listopada wypada w sobotę, a więc pracownicy otrzymają dodatkowy dzień wolny od pracy za ten dzień. Jeżeli dzień świąteczny przypada w niedzielę pracownik nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego.

Jak zaplanować urlop w 2023 roku?

W ostatnich latach bardzo popularne stały się tzw. długie weekendy. Chodzi o to, żeby z wykorzystaniem jak najmniejszej liczby dni urlopy wypoczynkowego zapewnić sobie sporo dni wolnych od pracy z przeznaczeniem na odpoczynek. Zobaczmy, jak sprytnie wkomponować dni urlopowe 2023 w dni wolne przypadające w 2023 roku.

  jak najlepiej zaplanować urlop na 2023

Jak najlepiej zaplanować urlop?

 

Przy 12 dniach urlopu wziętych w 2023 r. można zyskać aż 35 dni wypoczynku.

Na pewno chętnych do dłuższego wypoczynku będzie wielu, dlatego dobrze jest już na początku roku ustalić plan urlopowy. Pozwoli to pracodawcy zaplanować płynność pracy i będzie można uniknąć niepotrzebnych emocji przed długimi weekendami.

14 dni urlopu wypoczynkowego a obowiązek jego wykorzystania przez pracownika – koniecznie przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Ile dni wolnych od pracy przypada na rok 2023?

   W 2023 jest 13 dni wolnych od pracy.
  2. Jak w pełni wykorzystać dni wolne w 2023 roku?

   Przy 12 dniach urlopu wziętych w 2023 r. można zyskać aż 35 dni wypoczynku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak cieszyć się dłuższym urlopem.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie