Do 31 marca ZUS ZSWA za rok 2021

ZUS ZSWA

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, czy masz obowiązek złożenia informacji ZUS ZSWA.

Pracodawcy, mają szereg dodatkowych obowiązków informacyjnych w związku z zatrudnianiem pracowników. Jednym z nich jest przekazanie informacji ZUS ZSWA do 31 marca 2022 roku, o czym napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Kto składa zgłoszenie ZUS ZSWA?

Formularz ZUS ZSWA jest składany przez pracodawców, którzy zatrudniają pracowników, wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których były opłacane obowiązkowo składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Przedsiębiorcy zatrudniający takich pracowników mają dodatkowo obowiązek:

  • prowadzenia ewidencji osób pracujących w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • opłacania składek na FEP. W podstawie wymiaru składki znajdują się kwoty przyjęte do wyliczania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Wysokość składki na FEP wynosi 1,5% podstawy wymiaru.

Zgłoszenie ZUS ZSWA składa się odrębnie za każdego pracownika.

Termin na przekazanie ZUS ZSWA za rok 2021 – 31 marca 2022 roku

Zgłoszenia ZUS ZSWA jest składane przez pracodawcę w terminie do 31 marca każdego roku, poza pewnymi wyjątkami:

  1. Jeśli pracownik występuje z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej, wówczas należy dokonać zgłoszenia do ZUS danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku. Jeśli ZUS ZSWA nie został jeszcze przekazy to w terminie przekazania.
  2. W przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym przekazuje do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek. Jeśli upadłość lub likwidacja nastąpiła przed przekazaniem rocznego ZUS ZSWA, to wówczas w terminie 7 dni od ogłoszenia upadłości lub likwidacji.

Sposób przekazania ZUS ZSWA

Na stronie ZUS opublikowany został poradnik, w którym szczegółowo opisano jak wypełnić i skorygować ZUS ZSWA. Przekazanie dokumentu ZUS ZSWA jest możliwe:

  • przez PUE ZUS,
  • program płatnik,
  • osobiście lub pocztą,
  • z programu iFirma, można wysłać druk elektronicznie z serwisu wchodząc na Profil pracownika.

Dokument wysyłany elektronicznie może być autoryzowany podpisem elektronicznym za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Płatnicy zatrudniający mniej niż 5 pracowników mogą przekazać dokument w formie papierowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość