Dodatek stażowy jako element wynagrodzenia

dodatek stażowy od stycznia 2020

Wieloletnia praca na rzecz jednego pracodawcy? I jednym z dodatków wynagrodzenia jest dodatek za wysługę lat. Sprawdź kiedy pracodawca ma obowiązek wypłacenia dodatku stażowego.

Zasady wynagradzania za świadczoną pracę, a także przyznawania pracownikowi innych dodatków ze stosunku pracy, regulują przepisy działu trzeciego Kodeksu Pracy. I jednym z takich dodatków wynagrodzenia jest między innymi dodatek za wysługę lat zwany potocznie dodatkiem stażowym. Dodatek stażowy jest wypłacany pracownikom z tytułu przepracowania określonego czasu pracy w danej firmie albo w danej branży.

Kiedy wypłacamy dodatek stażowy obowiązkowo

Dodatek ten jest wypłacany obowiązkowo pracownikom jednostek budżetowych czyli pracownikom państwowym, samorządowym czy nauczycielom. Jest to uregulowane odpowiednią ustawą. I tak:

  • dodatek stażowy dla pracownika samorządowego – reguluje Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych;
  • dodatek stażowy dla pracownika państwowego – reguluje Ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych;
  • dla nauczycieli – reguluje Karta Nauczyciela;
  • dla wykładowców akademickich zatrudnionych na uczelniach państwowych – Prawo o szkolnictwie wyższym i rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń,
  • a dla pracowników Służb Cywilnych – rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 125).

Kiedy nie jest to obowiązkowe

Natomiast w przypadku pozostałych przedsiębiorców jest to świadczenie nieobowiązkowe, które wynika z wewnętrznych przepisów obowiązujących w danej firmie.

Należy tam podawać zasady obliczania dodatku stażowego oraz warunki, w których pracownik otrzyma taki dodatek.

Jak ustalamy podstawę do wypłaty dodatku stażowego

Żeby poprawnie ustalić podstawę należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy pracy danej osoby, które będą uprawniały ją do jego uzyskania. Może to być okres pracy u jednego pracodawcy lub kilku z tej samej branży albo może być brane pod uwagę to, ile ogólnie pracownik przepracował w swoim życiu.

Dodatek stażowy jako element wynagrodzenia

Komu wypłacany jest dodatek stażowy?
 

Obliczanie wysokości dodatku stażowego

W przypadku pracowników sfery budżetowej dodatek stażowy przysługuje tym pracownikom po 5 latach pracy, w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego jakie dostaje pracownik. I dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Na takich zasadach jest przyznawany dodatek stażowy między innymi dla urzędników, policjantów, pielęgniarek czy kolejarzy.

Natomiast u przedsiębiorców prywatnych, tak jak wspomniane jest wyżej powinno być to zawarte np. w regulaminie wynagradzania firmy w jaki sposób jest ustalany taki dodatek.

Najczęściej w regulaminie jest zapis, że podstawą wyliczenia dodatku stażowego jest najniższe wynagrodzenie występujące u danego przedsiębiorcy. Może też być zapis, że podstawą jest minimalne wynagrodzenie ustawowe jakie występuje w danym roku kalendarzowym.

Do tej pory dodatek stażowy był jednym ze składników jaki wchodził w skład minimalnego wynagrodzenia ustawowego występującego w danym roku.

Składki ZUS i podatek

Dodatek stażowy jest przychodem, dlatego jest on opodatkowany i jest objęty składkami ZUS. W przypadku jeżeli pracownik jest niezdolny do wykonywania obowiązków spowodowanych chorobą, pracownikowi i tak przysługuje dodatek za wysługę lat. Również to, czy osoba uprawniona do otrzymywania dodatku za wysługę lat pobiera emeryturę, czy nie, nie ma znaczenia. Jeśli należy się jej dodatek stażowy wynikający z lat pracy, to powinna go otrzymać.

Jakie koszty poniesie pracodawca zatrudniając pracownika w 2020 roku?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość