Blog ifirma.pl

Dodatek stażowy jako element wynagrodzenia

|
|
3 minut czytania
Wieloletnia praca na rzecz jednego pracodawcy? Jednym z dodatków do wynagrodzenia jest dodatek za wysługę lat. Sprawdź kiedy pracodawca ma obowiązek wypłacenia dodatku stażowego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zasady wynagradzania za świadczoną pracę, a także przyznawania pracownikowi innych dodatków ze stosunku pracy, regulują przepisy działu trzeciego Kodeksu Pracy. I jednym z takich dodatków wynagrodzenia jest między innymi dodatek za wysługę lat zwany potocznie dodatkiem stażowym. Dodatek stażowy jest wypłacany pracownikom z tytułu przepracowania określonego czasu pracy w danej firmie albo w danej branży.

Kiedy wypłacamy dodatek stażowy obowiązkowo

Dodatek ten jest wypłacany obowiązkowo pracownikom jednostek budżetowych czyli pracownikom państwowym, samorządowym czy nauczycielom. Jest to uregulowane odpowiednią ustawą. I tak:

 • dodatek stażowy dla pracownika samorządowego – reguluje Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych;
 • dodatek stażowy dla pracownika państwowego – reguluje Ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych;
 • dla nauczycieli – reguluje Karta Nauczyciela;
 • dla wykładowców akademickich zatrudnionych na uczelniach państwowych – Prawo o szkolnictwie wyższym i rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń,
 • dla pracowników Służb Cywilnych – rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 125).

Kiedy nie jest to obowiązkowe

Natomiast w przypadku pozostałych przedsiębiorców jest to świadczenie nieobowiązkowe, które wynika z wewnętrznych przepisów obowiązujących w danej firmie.

Należy tam podawać zasady obliczania dodatku stażowego oraz warunki, w których pracownik otrzyma taki dodatek.

Jak ustalamy podstawę do wypłaty dodatku stażowego

Żeby poprawnie ustalić podstawę należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy pracy danej osoby, które będą uprawniały ją do jego uzyskania. Może to być okres pracy u jednego pracodawcy lub kilku z tej samej branży albo może być brane pod uwagę to, ile ogólnie pracownik przepracował w swoim życiu.

dodatek stażowy 2020 infografika

Komu wypłacany jest dodatek stażowy?

 

Jak obliczyć dodatek stażowy

W przypadku pracowników sfery budżetowej dodatek stażowy przysługuje tym pracownikom po 5 latach pracy, w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, jakie dostaje pracownik. I dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Na takich zasadach jest przyznawany dodatek stażowy między innymi dla urzędników, policjantów, pielęgniarek czy kolejarzy.

Natomiast u przedsiębiorców prywatnych, tak jak wspomniane jest wyżej powinno być to zawarte np. w regulaminie wynagradzania firmy, w jaki sposób jest ustalany taki dodatek.

Najczęściej w regulaminie jest zapis, że podstawą wyliczenia dodatku stażowego jest najniższe wynagrodzenie występujące u danego przedsiębiorcy. Może też być zapis, że podstawą jest minimalne wynagrodzenie ustawowe, jakie występuje w danym roku kalendarzowym.

Do tej pory dodatek stażowy był jednym ze składników, jaki wchodził w skład minimalnego wynagrodzenia ustawowego występującego w danym roku.

Składki ZUS i podatek

Dodatek stażowy jest przychodem, dlatego jest on opodatkowany i jest objęty składkami ZUS. W przypadku jeżeli pracownik jest niezdolny do wykonywania obowiązków spowodowanych chorobą, pracownikowi i tak przysługuje dodatek za wysługę lat. Również to, czy osoba uprawniona do otrzymywania dodatku za wysługę lat pobiera emeryturę, czy nie, nie ma znaczenia. Jeśli należy się jej dodatek stażowy wynikający z lat pracy, to powinna go otrzymać.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak obliczyć dodatek stażowy?

   W przypadku pracowników sfery budżetowej dodatek stażowy przysługuje po 5 latach pracy w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, jakie dostaje pracownik i wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. U przedsiębiorców prywatnych, zasady obliczania dodatku stażowego powinny być zawarte np. w regulaminie wynagradzania firmy.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie