Ustawa o tarczy antykryzysowej wprowadziła wiele zmian do różnych ustaw podatkowych. Jedna z nich pojawiła się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która precyzuje w jaki sposób będzie można odliczyć wstecznie stratę powstałą w działalności gospodarczej w 2020 roku na skutek COVID-19.
- 1. Co to jest strata podatkowa?
- 2. Co zmienia ustawa o tarczy antykryzysowej w zakresie rozliczenia straty?
- 3. Kto może skorzystać z takiej możliwości?
- 4. W jaki sposób rozliczyć stratę wstecznie za 2019 rok?
Rozliczenie straty spowodowanej COVID-19 – omówione zagadnienia:
Co to jest strata podatkowa?
Prowadzenie działalności gospodarczej z założenia nastawione jest na osiąganie zysków z wygenerowanych dochodów. Z różnych przyczyn, często niezależnych od nas, może dojść do powstania straty. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą ze źródła przychodów. Rozliczenie straty podatkowej jest możliwe do zrealizowania w kolejnych latach podatkowych pod warunkiem osiągnięcia dochodu, który będzie można pomniejszyć o straty z lat ubiegłych.
Polecamy: Jak rozliczać stratę podatkową w podatku dochodowym?
Co zmienia ustawa o tarczy antykryzysowej w zakresie rozliczenia straty?
Ustawa o tarczy antykryzysowej wprowadziła zapisy zmieniające do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mianowicie dodano art. 52k, w którym wprowadzono szczególne rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami przedsiębiorcy, którzy spełnią następujące warunki:
- Ponieśli w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz
- Uzyskali w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50% od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności
Przez łączne przychody rozumie się sumę przychodów uwzględnianych przy obliczaniu podatku na podstawie art. 27 ust. 1 i art. 30c oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Strata podatkowa powstaje gdy przychody należne prze są mniejsze niż koszty uzyskania przychodu. W związku z koronawirusem, ustawa o tarczy antykryzysowej przewiduje możliwość rozliczenia straty wstecz na potrzeby PIT i CIT.Kto może skorzystać z takiej możliwości?
Z rozliczenia straty podatkowej w sposób wskazany powyżej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według następujących zasad:
- opodatkowaną według skali podatkowej,
- podatkiem liniowym stawką 19%,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W jaki sposób rozliczyć stratę wstecznie za 2019 rok?
Wsteczne rozliczenie straty podatkowe poniesionej w 2020 roku od dochodu z 2019 roku będzie możliwe poprzez złożenie korekty zeznania rocznego za 2019 rok.
Stratę z działalności gospodarczej rozlicza się w części E zeznania podatkowego PIT-36L, w części F PIT-36, w części D zeznania PIT-28.
Korektę zeznania należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Będzie to możliwe po zakończeniu i rozliczeniu podatku za 2020 rok w roku 2021, ponieważ dopiero wówczas będą znane wszystkie dane pozwalające ocenić czy przedsiębiorca spełnia warunki do rozliczenia straty wstecz.