Towar lub materiał otrzymany przed fakturą a zapisy w KPiR

materiał otrzymany przed faktura

Otrzymałeś towary handlowe lub materiały podstawowe, ale wciąż czekasz na fakturę? Czy wiesz, że taki koszt należy ująć w KPiR w dacie dostawy, nawet jeśli nie dotarł jeszcze dokument zakupu? Kliknij po pakiet praktycznych wskazówek na ten temat!

Zgodnie z ogólną zasadą, w podatkowej księdze przychodów i rozchodów koszty należy ewidencjonować w dacie wystawienia faktury lub innego dowodu (w przypadku jej braku). Jak w takim razie należy postąpić w sytuacji, gdy przedsiębiorca otrzyma towar lub materiał przed dokumentem zakupu? Należy poczekać na fakturę, czy ująć koszt w momencie otrzymania towaru lub materiału?

Dostawa towaru lub materiału przed otrzymaniem faktury

Jeżeli towar lub materiał został dostarczony jeszcze przed otrzymaniem faktury dokumentującej jego zakup, wówczas zgodnie z par. 16 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału lub towaru handlowego. Zgodnie z przywołanym przepisem prawa, w opisie takim powinny znaleźć się m.in.:

  • imię i nazwisko (firma) oraz adres dostawcy,
  • ilość i rodzaj materiału/towaru,
  • cena jednostkowa i wartość materiału/towaru.

Opis taki (oznaczony datą i zawierający podpis osoby,  która przyjęła towar/materiał) stanowi podstawę zapisu w kolumnie 10 KPiR “Zakup towarów handlowych i materiałów”. Koszt należy zewidencjonować w dacie otrzymania towarów handlowych lub materiałów. W momencie, gdy przedsiębiorca otrzyma fakturę, wcześniej przygotowany opis należy połączyć z dokumentem zakupu.

Różnica między zewidencjonowanym kosztem a fakturą

Może zdarzyć się sytuacja, że między przygotowanym opisem a otrzymaną fakturą wystąpi różnica (np. w wyniku przyjęcia błędnej ceny jednostkowej). W takim wypadku należy w dniu otrzymania faktury dokonać wpisu ewentualnej różnicy.

Brak ewidencji kosztu przed otrzymaniem faktury – jakie skutki?

Przedsiębiorca, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, za dochód z działalności uznaje co do zasady różnicę między przychodami a kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że niewykazanie otrzymanych towarów lub materiałów w dacie dostawy skutkuje zaniżeniem kosztów uzyskania przychodów, co może stanowić podstawę do uznania KPiR za nierzetelną, a ponadto prowadzi do niepoprawnej kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc.

Do czego służą poszczególne kolumny KPiR? Kliknij i dowiedz się więcej!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość