Dotacja w podstawie opodatkowania VAT

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zastanawiasz się jak rozliczyć otrzymaną dotację? Sprawdź na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Proces ubiegania się o dotację jest bardzo czasochłonny i niezwykle sformalizowany. W tym okresie nie zastanawiamy się w jaki sposób rozliczymy dotację na gruncie podatkowym. Po podpisaniu umowy i otrzymaniu dofinansowania przychodzi czas na zastanowienie jak właściwie ująć i rozliczyć dotację w podatku dochodowym i w podatku VAT. Szczęśliwie wraz z upływem czasu stanowisko organów podatkowych stało się dość jednolite jeżeli chodzi o rozliczenia na gruncie PIT. Jeżeli chodzi o podatek VAT to nie wszystko jest jeszcze tak oczywiste.

Dotacja a podatek VAT

Rozliczenie dotacji dla czynnego podatnika VAT z reguły jest rozpatrywany na dwóch płaszczyznach: podatku VAT naliczonego i podatku VAT należnego.

Na temat odliczenia podatku VAT naliczonego z dotacji wiążące dla przedsiębiorcy jest informacja na temat kwalifikowalności VAT.

Mniej popularny i oczywisty jest temat podatku VAT należnego od dotacji.

Kiedy dotacja powinna znaleźć się w podstawie opodatkowania VAT?

W ustawie o VAT (art. 29a) można przeczytać, że podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę włącznie z otrzymanymi dotacjami. Dodatkowo przepis mówi, że dotacja powinna mieć bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług. W tym miejscu zaczyna się problem. Przepisy krajowe nie doprecyzowują jak miałby wyglądać taki związek dotacji z ceną towaru czy usługi? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie.

VAT należny w wyrokach sądowych

Ocena czy dotacja powinna się znaleźć w podstawie opodatkowania VAT czy też nie sprawia przedsiębiorcom najwięcej problemów. Problematyka VAT należnego od dotacji jest na tyle kontrowersyjna, że często jest przedmiotem indywidualnych interpretacji podatkowych a w ślad za nimi również wyroków sądowych. Spory toczą się w ocenie czy dotacja ma bezpośredni czy też pośredni wpływ na cenę towaru czy usługi.

Dla przykładu:

W wyroku WSA w Gdańsku z dnia 17.04.2019 r. nr I SA/Gd 490/19dotacja została uznana jako zwiększająca podstawę opodatkowania w VAT.

W wyroku NSA z 27.09.2019 r. I FSK 1875/16 – Sąd uznał, że dotacja nie zwiększa podstawy opodatkowania w VAT.

Każda ze spraw ma charakter bardzo indywidualny i powinna być analizowana w oparciu o konkretną sytuację. Właściwe i obiektywne przedstawienie i uzasadnienie stanu faktycznego przez przedsiębiorcę ma decydujące znaczenie dla oceny końcowej jakiej dokonuje organ podatkowy albo sąd.

Sprawdź jak rozliczyć VAT od szkoleń dofinansowanych z dotacji.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce