Dotacja w podstawie opodatkowania VAT

dotacja a VAT

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zastanawiasz się jak rozliczyć otrzymaną dotację? Sprawdź na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Proces ubiegania się o dotację jest bardzo czasochłonny i niezwykle sformalizowany. W tym okresie nie zastanawiamy się w jaki sposób rozliczymy dotację na gruncie podatkowym. Po podpisaniu umowy i otrzymaniu dofinansowania przychodzi czas na zastanowienie jak właściwie ująć i rozliczyć dotację w podatku dochodowym i w podatku VAT. Szczęśliwie wraz z upływem czasu stanowisko organów podatkowych stało się dość jednolite jeżeli chodzi o rozliczenia na gruncie PIT. Jeżeli chodzi o podatek VAT to nie wszystko jest jeszcze tak oczywiste.

Dotacja a podatek VAT

Rozliczenie dotacji dla czynnego podatnika VAT z reguły jest rozpatrywany na dwóch płaszczyznach: podatku VAT naliczonego i podatku VAT należnego.

Na temat odliczenia podatku VAT naliczonego z dotacji wiążące dla przedsiębiorcy jest informacja na temat kwalifikowalności VAT.

Mniej popularny i oczywisty jest temat podatku VAT należnego od dotacji.

Kiedy dotacja powinna znaleźć się w podstawie opodatkowania VAT?

W ustawie o VAT (art. 29a) można przeczytać, że podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę włącznie z otrzymanymi dotacjami. Dodatkowo przepis mówi, że dotacja powinna mieć bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług. W tym miejscu zaczyna się problem. Przepisy krajowe nie doprecyzowują jak miałby wyglądać taki związek dotacji z ceną towaru czy usługi? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie.

VAT należny w wyrokach sądowych

Ocena czy dotacja powinna się znaleźć w podstawie opodatkowania VAT czy też nie sprawia przedsiębiorcom najwięcej problemów. Problematyka VAT należnego od dotacji jest na tyle kontrowersyjna, że często jest przedmiotem indywidualnych interpretacji podatkowych a w ślad za nimi również wyroków sądowych. Spory toczą się w ocenie czy dotacja ma bezpośredni czy też pośredni wpływ na cenę towaru czy usługi.

Dla przykładu:

W wyroku WSA w Gdańsku z dnia 17.04.2019 r. nr I SA/Gd 490/19dotacja została uznana jako zwiększająca podstawę opodatkowania w VAT.

W wyroku NSA z 27.09.2019 r. I FSK 1875/16 – Sąd uznał, że dotacja nie zwiększa podstawy opodatkowania w VAT.

Każda ze spraw ma charakter bardzo indywidualny i powinna być analizowana w oparciu o konkretną sytuację. Właściwe i obiektywne przedstawienie i uzasadnienie stanu faktycznego przez przedsiębiorcę ma decydujące znaczenie dla oceny końcowej jakiej dokonuje organ podatkowy albo sąd.

Sprawdź jak rozliczyć VAT od szkoleń dofinansowanych z dotacji.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość