Dotacja w podstawie opodatkowania VAT

dotacja a VAT

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zastanawiasz się jak rozliczyć otrzymaną dotację? Sprawdź na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Proces ubiegania się o dotację jest bardzo czasochłonny i niezwykle sformalizowany. W tym okresie nie zastanawiamy się w jaki sposób rozliczymy dotację na gruncie podatkowym. Po podpisaniu umowy i otrzymaniu dofinansowania przychodzi czas na zastanowienie jak właściwie ująć i rozliczyć dotację w podatku dochodowym i w podatku VAT. Szczęśliwie wraz z upływem czasu stanowisko organów podatkowych stało się dość jednolite jeżeli chodzi o rozliczenia na gruncie PIT. Jeżeli chodzi o podatek VAT to nie wszystko jest jeszcze tak oczywiste.

Dotacja a podatek VAT

Rozliczenie dotacji dla czynnego podatnika VAT z reguły jest rozpatrywany na dwóch płaszczyznach: podatku VAT naliczonego i podatku VAT należnego.

Na temat odliczenia podatku VAT naliczonego z dotacji wiążące dla przedsiębiorcy jest informacja na temat kwalifikowalności VAT.

Mniej popularny i oczywisty jest temat podatku VAT należnego od dotacji.

Kiedy dotacja powinna znaleźć się w podstawie opodatkowania VAT?

W ustawie o VAT (art. 29a) można przeczytać, że podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę włącznie z otrzymanymi dotacjami. Dodatkowo przepis mówi, że dotacja powinna mieć bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług. W tym miejscu zaczyna się problem. Przepisy krajowe nie doprecyzowują jak miałby wyglądać taki związek dotacji z ceną towaru czy usługi? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie.

VAT należny w wyrokach sądowych

Ocena czy dotacja powinna się znaleźć w podstawie opodatkowania VAT czy też nie sprawia przedsiębiorcom najwięcej problemów. Problematyka VAT należnego od dotacji jest na tyle kontrowersyjna, że często jest przedmiotem indywidualnych interpretacji podatkowych a w ślad za nimi również wyroków sądowych. Spory toczą się w ocenie czy dotacja ma bezpośredni czy też pośredni wpływ na cenę towaru czy usługi.

Dla przykładu:

W wyroku WSA w Gdańsku z dnia 17.04.2019 r. nr I SA/Gd 490/19dotacja została uznana jako zwiększająca podstawę opodatkowania w VAT.

W wyroku NSA z 27.09.2019 r. I FSK 1875/16 – Sąd uznał, że dotacja nie zwiększa podstawy opodatkowania w VAT.

Każda ze spraw ma charakter bardzo indywidualny i powinna być analizowana w oparciu o konkretną sytuację. Właściwe i obiektywne przedstawienie i uzasadnienie stanu faktycznego przez przedsiębiorcę ma decydujące znaczenie dla oceny końcowej jakiej dokonuje organ podatkowy albo sąd.

Sprawdź jak rozliczyć VAT od szkoleń dofinansowanych z dotacji.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość