Blog ifirma.pl

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności a koszty firmy

|
|
3 minut czytania
Otrzymałeś dofinansowanie z Urzędu Pracy? Sprawdź, czy zakupy ze środków z dotacji mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby bezrobotne mogą ubiegać się o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Jest to interesująca alternatywa dla osób, które mają ciekawy pomysł na biznes, ale z powodu ograniczeń budżetowych nie wprowadzają go w życie. Proces ubiegania się o przyznanie środków jest każdorazowo określany w regulaminie naboru wniosków. W dzisiejszej publikacji będzie nas interesowało, czy wydatki finansowane środkami z dotacji mogą stanowić koszty firmy?

Dotacja z Urzędu Pracy a przychód w PIT

Żeby odpowiedzieć na kluczowe pytanie musimy zgłębić przepisy ustawy o PIT, w części dotyczącej dotacji z Urzędu Pracy. Ustawa odnosi się wprost do przypadków, w których otrzymane przychody nie są opodatkowane podatkiem dochodowym, jak również co nie może zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

W kontekście dotacji z PUP, jeżeli chodzi o stronę przychodową, to dotacje, subwencje, dopłaty, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, są przychodem w działalności gospodarczej. Jeżeli przychód jest związany m.in. z zakupem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, to wówczas nie jest on wykazywany jako przychód w działalności gospodarczej. Jednakże w dalszej części ustawy w artykule dotyczącym zwolnień przedmiotowych (art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT) zostały wymienione jednorazowe środki przyznane na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To oznacza, że dotacja z PUP nie jest opodatkowana w PIT.

Podsumowując, dotacja z PUP stanowi przychód w działalności gospodarczej, który korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. W takim przypadku przedsiębiorca nie ma obowiązku ewidencjonowania dotacji w PKPiR, ani w Ewidencji przychodów w przypadku ryczałtowca.

Dotacja z Urzędu Pracy a koszty uzyskania przychodu

W przypadku kosztów również należy sprawdzić, co na ten temat mówią przepisy. Przede wszystkim wydatki muszą mieć związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto muszą być właściwie udokumentowane i nie znajdować się w katalogu wyłączeń z kosztów w art. 23 ustawy o PIT.

W przypadku dotacji z urzędu pracy art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT nie został wskazany w art. 23, dlatego wydatki na zakup składników majątkowych, których nie zalicza się do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W kosztach podatkowych będzie uwzględniany również zakup różnego rodzaju usług, programów księgowych, informatycznych, artykułów biurowych. Katalog takich wydatków jest otwarty, z tym że może być ograniczony przez zapisy wynikające z umowy z PUP.

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0112-KDIL2-2.4011.720.2020.2.MM z dnia 28.12.2020 r. uznał takie stanowisko za prawidłowe.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które otrzymały bądź otrzymają taką dotację z PUP. Nie jest ona opodatkowana, a dodatkowo wydatki, poza środkami trwałymi, pomniejszają przychód podlegający opodatkowaniu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Najważniejsze pytania

    1. Czy zakupy z dotacji można wrzucić w koszty?

      Należy sprawdzić, co na ten temat mówią przepisy. Przede wszystkim wydatki muszą mieć związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto muszą być właściwie udokumentowane i nie znajdować się w katalogu wyłączeń z kosztów w art. 23 ustawy o PIT.
    2. Dotacja z Urzędu Pracy a koszty uzyskania przychodu - co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

      W przypadku dotacji z urzędu pracy art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT nie został wskazany w art. 23, dlatego wydatki na zakup składników majątkowych, których nie zalicza się do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie