Jak wysłać dokumenty do ZUS przez PUE? Założenie profilu
W celu założenia swojego konta niezbędne jest przejście na stronę główną ZUSu i w sekcji, która dotyczy logowania należy zaznaczyć opcję „Nie masz konta w PUE? Zarejestruj się”. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony użytkowników, podczas zakładania profilu niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości osoby, która usiłuje założyć profil. Można tego dokonać na kilka różnych sposobów:
- profil zaufany ePUAP,
- podpis ePUAP,
- certyfikat (kwalifikowany podpis elektroniczny),
- podpis kwalifikowany podpisem elektronicznym.
Jak wysłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS przez PUE?
W celu wysłania utworzonego uprzednio dokumentu trzeba wykonać następujące kroki:
- zaznaczyć pożądany dokument z listy,
- wybrać przycisk „Wyślij”. Użytkownik otrzyma wówczas precyzyjne informacje na temat wskazanego pliku,
- w kolejnym oknie „szczegóły dokumentu roboczego” należy wybrać opcję „Wyślij do ZUS”. W sytuacji, gdy plik jest wypełniony właściwie program wskaże w kolejnym oknie możliwe warianty dotyczące sposobu udzielenia informacji od ZUS. Do wyboru masz odpowiedź elektroniczną, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście.
Jak wysłać dokument do ZUS przez PUE? Możliwe sposoby podpisu
Po zatwierdzeniu przyciskiem OK otrzymasz dostępne opcje dotyczące autoryzacji wysyłanych dokumentów. Metod jest kilka:
- podpis ePUAP – wówczas program przeniesie Cię do strony ePUAP. Konieczne będzie wtedy zalogowanie się i złożenie stosownego podpisu zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na stronie,
- podpis osobisty – w tym przypadku konieczna będzie instalacja programu przeznaczonego do obsługi e-dowodu. Jeśli Twój telefon obsługuje komunikację NFC – wówczas możesz tego dokonać z poziomu swojego smartfona. Wystarczy później podać numer CAN oraz wybrać przycisk „dalej” i podać PIN przeznaczony do potwierdzenia podpisu osobistego,
- przez podpis kwalifikowany – wtedy program wskaże żądanie dotyczące podpisania dokumentu. Niezbędne będzie także podanie PINu do certyfikatu, aby potwierdzić podpis.
Jak mogę odebrać odpowiedź z ZUS?
W chwili uzyskania odpowiedzi bezpośrednio na portal PUE ZUS, uzyskasz powiadomienie w ramach wiadomości SMS lub e-mailem – dokładnie tak, jak wskazałeś to wcześniej ustawieniach swojego profilu. Do pobrania odpowiedzi konieczne będzie złożenie podpisu urzędowego poświadczenia doręczenia.
W celu odczytania wiadomości w portalu PUE ZUS konieczne jest zalogowanie się na swoje konto, a następnie wybranie w „Panelu Głównym” przycisku „Skrzynka odbiorcza„. Po wskazaniu przycisku „Pokaż” zobaczy liczbę otrzymanych dokumentów.
Jakie dokumenty mogę wysłać przez PUE?
Na Twoim koncie PUE ZUS znajdziesz gotowe wzory wniosków, z których możesz skorzystać w ramach korespondowania z ZUSem. Mowa choćby o wniosku OK-WUD, RD-8 – 02 czy ZUS-PEL, który pozwala wyznaczyć pełnomocnika do zakładania spraw ZUS.
Aby dokonać wysyłki, niezbędne jest w pierwszej kolejności zalogowanie się do swojego konta PUE ZUS. Kolejne etapy są intuicyjne: w zakładce „Ogólny” trzeba wybrać „Dokumenty i wiadomości”, a następnie „Dokumenty robocze” i „Utwórz”. Na etapie wypełniania system będzie udzielał automatycznych podpowiedzi. Niezbędne jest także określenie preferowanego sposobu otrzymania odpowiedzi.
Platforma PUE – wygoda i bezpieczeństwo
Korzystanie PUE to wygoda i komfort dla przedsiębiorcy. Również w ten sposób osoby prowadzące swój biznes mają szansę odebrać odpowiedź o zwolnieniu ze składek za okres marzec-maj z uwagi na trwającą pandemię. Warunkiem jest tu jednak uprzednie złożenie wniosku ZUS RDZ.
Odebranie informacji zwrotnej jest możliwe właśnie za pośrednictwem strony PUE ZUS. Bez osobistych wizyt – bezpiecznie i wygodnie. Postępująca digitalizacja wymusza zmiany w dotychczasowych, standardowych sposobach składania dokumentów. Okres pandemii tylko intensyfikuje częstotliwość korzystania z takich e-rozwiązań.