Dowody wewnętrzne w transakcjach z rolnikami

dowody wewnętrzne

Dokonujesz nabycia od rolnika? Pamiętaj – jeśli nie prowadzi on działalności, do rozliczenia transakcji zobowiązany jesteś ty. Sprawdź, kiedy wystawisz fakturę VAT-RR, a kiedy będziesz się posiłkować dowodami wewnętrznymi.

Przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności gospodarczej współpracuje z rolnikami, może spotkać się z problemem dokumentowania transakcji. Generalnie rolnicy mogą, ale nie muszą prowadzić działalności gospodarczej – jak zatem udokumentować operacje w tym drugim przypadku?

Faktura VAT-RR wystawiana przez nabywcę

Mimo że zakup co do zasady księgujemy na podstawie faktur wystawianych przez dostawców, w przypadku rolników przedsiębiorca może księgować nabycie na podstawie faktur wystawionych przez siebie. Takie dowody własne nazywamy fakturami VAT-RR i wystawiamy je w celu udokumentowania nabycia płodów rolnych albo usług rolniczych od rolnika.

Uwaga!

Faktura VAT-RR może zostać wystawiona wyłącznie przez przedsiębiorcę zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Na podstawie dokumentu wystawca może uzyskać prawo do odliczenia VAT naliczonego – po spełnieniu określonych warunków. Z drugiej strony, rolnikowi ryczałtowemu będzie wtedy przysługiwał zwrot naliczonego VAT.

Gdy rolnik nie chce faktury – dowody wewnętrzne

Faktura VAT-RR wymaga podania określonych danych – m.in. z dowodu osobistego dostawcy. Może się zatem zdarzyć sytuacja, kiedy rolnikowi nie będzie zależało na zwrocie VAT i tym samym – odmówi nabywcy podania danych.

W takim przypadku przedsiębiorca powinien posiłkować się zwykłymi dowodami wewnętrznymi i na ich podstawie zaksięgować nabycie produktów rolniczych. Na takie rozwiązanie pozwala Rozporządzenie z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – zgodnie z nim, dowodów wewnętrznych użyjemy do zaksięgowania m.in.:

  • Zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeśli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;

  • Zakupu od ludności (…) surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość