Uprawnienia pracowników związanych z rodzicielstwem i szczególnymi przywilejami z tym związanymi reguluje dział ósmy Kodeksu pracy.
Urlop ojcowski – komu przysługuje?
Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi- ojcu wychowującemu dziecko który ma prawo do tego urlopu w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia, albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Przykład 1
Pracownik złożył wniosek o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 17 września do 30 września 2018 r., na dziecko urodzone 2 stycznia 2017 r. (czyli nie minęły jeszcze 24 miesiące życia dziecka). Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego w tym terminie. Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński
Przykład 2
Pracownik wystąpił o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 1 sierpnia 2018 r. do 14 sierpnia 2018 r. w związku z przysposobieniem dziecka urodzonego 10 czerwca 2013 r. Postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się 9 czerwca 2017 r.
Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego od 1 sierpnia 2018 r. do 14 sierpnia 2018 r. Za okres urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.
Przykład 3
Pracownik wystąpił o urlop ojcowski od 10 kwietnia do 23 kwietnia 2018 r. w związku z przysposobieniem dziecka urodzonego 20 kwietnia 2011 r.
Postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się 18 lutego 2018 r.
Wobec dziecka nie podjęto decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownikowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, tj. od 10 kwietnia do 19 kwietnia 2018r. (do 19 kwietnia, ponieważ 20 kwietnia 2018 r. dziecko ukończy 7 lat).
Za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest zasiłek macierzyński.
Wypłacany jest on wyłącznie w wysokości 100% podstawy wymiaru tego świadczenia. Stanowi o tym art. 31 ust. 1-3 ustawy zasiłkowej.
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko. Jest on składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Nie może odmówić udzielenia takiego urlopu pracownikowi ponieważ skorzystanie z urlopu ojcowskiego jest niezbywalnym prawem każdego ojca. I jeżeli pracownik ze swojej strony dopełni wszystkich formalności czyli, złoży w formie pisemnej wniosek i pozostałe dokumenty nie później niż 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia to pracodawca musi udzielić mu urlopu ojcowskiego.
Przykład 4
Pracownik wystąpił o całość urlopu ojcowskiego od 17 września do 30 września 2018 r. Wniosek w formie pisemnej i pozostałe dokumenty złożył w dniu 6 września 2018 r., czyli w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu, czyli może skorzystać z urlopu.
Przykład 5
Pracownik wystąpił o pierwszą cześć urlopu ojcowskiego od 3 września do 9 września 2018 r. Wniosek w formie pisemnej złożył w dniu 24.08.2018 r. Natomiast o drugą część urlopu wystąpił od 8 października do 14 października 2018 r. i wniosek w formie pisemnej o tę część złożył 26 września 2018 r. Oba wnioski zostały złożone terminowo i pracownik może skorzystać z tego urlopu.
Natomiast kiedy pracownik nie dotrzyma terminu i złoży wniosek wraz z pozostałą dokumentacją np. dzień przed planowanym urlopem ojcowskim, to w tej sytuacji pracodawca mimo niedotrzymania terminu przez pracownika może go pracownikowi udzielić, bądź odmówić mu prawa do urlopu.
Przykład 6
Pracownik wystąpił o urlop ojcowski od 1 października do 14 października 2018 r., ale wniosek w formie pisemnej i pozostałe dokumenty złożył dopiero 28 września 2018 r., czyli nie zmieścił się w obowiązującym terminie. Dlatego wniosek pracownika został odrzucony przez pracodawcę i pracownik musi wystąpić ponownie z wnioskiem o urlop. Oczywiście w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Co zawiera wniosek, jakie dokumenty należy złożyć i co jest warunkiem uzyskania prawa do urlopu ojcowskiego znajduje się tutaj.