|
|
2 minut czytania

Dowody wewnętrzne w transakcjach z rolnikami

Dokonujesz nabycia od rolnika? Pamiętaj – jeśli nie prowadzi on działalności, do rozliczenia transakcji zobowiązany jesteś ty. Sprawdź, kiedy wystawisz fakturę VAT-RR, a kiedy będziesz się posiłkować dowodami wewnętrznymi.

dowody wewnętrzne

Przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności gospodarczej współpracuje z rolnikami, może spotkać się z problemem dokumentowania transakcji. Generalnie rolnicy mogą, ale nie muszą prowadzić działalności gospodarczej – jak zatem udokumentować operacje w tym drugim przypadku?

Faktura VAT-RR wystawiana przez nabywcę

Mimo że zakup co do zasady księgujemy na podstawie faktur wystawianych przez dostawców, w przypadku rolników przedsiębiorca może księgować nabycie na podstawie faktur wystawionych przez siebie. Takie dowody własne nazywamy fakturami VAT-RR i wystawiamy je w celu udokumentowania nabycia płodów rolnych albo usług rolniczych od rolnika.

Uwaga!

Faktura VAT-RR może zostać wystawiona wyłącznie przez przedsiębiorcę zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Na podstawie dokumentu wystawca może uzyskać prawo do odliczenia VAT naliczonego – po spełnieniu określonych warunków. Z drugiej strony, rolnikowi ryczałtowemu będzie wtedy przysługiwał zwrot naliczonego VAT.

Gdy rolnik nie chce faktury – dowody wewnętrzne

Faktura VAT-RR wymaga podania określonych danych – m.in. z dowodu osobistego dostawcy. Może się zatem zdarzyć sytuacja, kiedy rolnikowi nie będzie zależało na zwrocie VAT i tym samym – odmówi nabywcy podania danych.

W takim przypadku przedsiębiorca powinien posiłkować się zwykłymi dowodami wewnętrznymi i na ich podstawie zaksięgować nabycie produktów rolniczych. Na takie rozwiązanie pozwala Rozporządzenie z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – zgodnie z nim, dowodów wewnętrznych użyjemy do zaksięgowania m.in.:

  • Zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeśli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;

  • Zakupu od ludności (…) surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie