Blog ifirma.pl

Dropshipping w obrocie krajowym – wszystko co warto wiedzieć.

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się czym jest dropshipping? Może takie rozwiązanie logistyczne prowadzenia działalności gospodarczej jest dla ciebie sprawdź.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dropshipping jest to rozwiązanie logistyczne, które polega na przeniesieniu wysyłki towaru z przedsiębiorcy na dostawcę towaru – hurtownię, producenta. W zależności od modelu dropshippingu może to być rodzaj pośrednictwa w sprzedaży lub wysyłki dokonywanej przez magazyn zewnętrzny. Pośrednictwo jest ciekawą alternatywą na małych firm lub przedsiębiorców dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Firmy, które posiadają ugruntowaną pozycję na rynku mogą z kolei poszerzyć swoją ofertę handlową.

Jak działa dropshipping?

Zasada działania jest dość prosta. Przedsiębiorca zbiera zamówienia od swoich klientów, przekazuje zlecenie do hurtowni, producenta, magazynu zewnętrznego, który przygotowuje wysyłkę i jej dokonuje.

Dropshipping działa w obiegu zamkniętym.

Modele dropshippingu

Dropshipping może funkcjonować według dwóch modeli. Model pośrednictwa w sprzedaży charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca nie jest pod względem prawnym właścicielem towarów, które oferuje swoim klientom. Jego wynagrodzeniem jest prowizja, jaką wynegocjuje z hurtownią lub producentem. Model działalności we własnym imieniu i na własny rachunek, w którym przedsiębiorca jest prawnym właścicielem wysyłanego towaru. Rozlicza więc pełne przychody i pełne koszty. Natomiast wysyłka dokonywana jest przez magazyn, w którym towary są pakowane.

Wady i zalety dropshippingu

Zalety:

 • firma nie musi posiadać magazynu, a więc nie ponosi kosztów z tym związanych,
 • firma nie zajmuje się pakowaniem i wysyłaniem towarów,
 • nie musi posiadać dużych środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
 • można trudnić się pośrednictwem w sprzedaży szerokiego asortymentu towarów,
 • ponosi mniejsze ryzyko finansowe związane z prowadzeniem firmy,
 • może skupić się na reklamie, marketingu, który pełni w tym modelu kluczową rolę,

Wady:

 • brak pewności czy i w jakim terminie towar trafi do klienta,
 • w przypadku pośrednictwa brak pewności co do jakości oferowanego towaru,
 • zwrot towarów czy reklamacje mogą być załatwiane przez hurtownię lub producenta, lub przez właściciela firmy.

Co z kasą fiskalną w dropshippingu – sprawdź.

Rozliczenia dropshippingu w podatku dochodowym

Jak do tej pory tego typu rozwiązanie prowadzenia działalności gospodarczej nie zostało usankcjonowanego w przepisach podatkowych. W tej sytuacji należy dokonywać rozliczeń na zasadach ogólnych. Sposób ewidencjonowania będzie uzależniony od wybranego modelu dropshippingu.

Przy dropshippingu prowizyjnym podstawowym dokumentem do rozliczeń podatkowych będzie faktura jedynie na kwotę prowizji. Przy dropshippingu jako działalności we własnym imieniu i na własny rachunek w urządzeniach księgowych znajdą się pełne obroty z tytułu przychodów i kosztów.

Dropshipping a ryczałt ewidencjonowany sprawdź.

Rozliczenia dropshippingu w podatku VAT na terenie kraju

Podobnie jak w podatku dochodowym przepisy ustawy o VAT nie odnoszą się wprost do tego modelu działalności gospodarczej. Dlatego również w tej sytuacji należy stosować zasady opodatkowania na zasadach ogólnych. Jeżeli przedsiębiorca ma prawo i korzysta ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego to jego sprzedaż nie będzie opodatkowana podatkiem VAT. Z kolei jeżeli mamy do czynienia z czynnym podatnikiem VAT wówczas stawka podatku będzie zależała od przyjętego modelu dropshippingu.

W wykazie usług objętych obniżonymi stawkami podatku VAT brak jest tego typu usługi. Biorąc powyższe pod uwagę przy modelu prowizyjnym powinna to być zastosowana stawka podstawowa 23% na terenie kraju. W podstawie opodatkowania znajdzie się kwota otrzymanej prowizji.

Przy modelu działalności we własnym imieniu stawka podatku VAT powinna być właściwa dla stawki podatku VAT jakim jest objęty towar. Inaczej będzie wyglądało opodatkowanie usługi dropshippingu w transakcjach z UE lub poza jej terytorium.

Dropshipping z krajami UE sprawdź.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie