Blog ifirma.pl

Dropshipping z krajami UE jako model działalności we własnym imieniu

|
|
3 minut czytania
Pośrednictwo w transakcjach handlowych może budzić wiele pytań i wątpliwości. Dropshipping w transakcjach z krajami UE sprawdź co warto wiedzieć.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dropshipping nie został zdefiniowany w polskich przepisach podatkowych dlatego często trudno właściwie ująć wszystkie dokumenty księgowe i na ich podstawie rozliczyć należne podatki z urzędem skarbowym. Pojęcie dropshippingu pojawiło się stosunkowo niedawno, dlatego wciąż pojawia się wiele pytań odnośnie rozliczeń podatkowych. Różnorodność przeprowadzanych transakcji handlowych również tego nie ułatwia. Dropshipping w dużym uproszczeniu jest to rodzaj pośrednictwa pomiędzy dostawcą a odbiorcą.

Dropshipping jako model działalności we własnym imieniu

Występują dwa modele dropshippingu:

 1. Model pośrednictwa.
 2. Model działalności we własnym imieniu i na własny rachunek.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

W dropshippingu przedsiębiorca zbiera zamówienia od swoich klientów, przekazuje je do dostawcy (hurtowni/producenta), który dokonuje wysyłki towarów.

W modelu działalności we własnym imieniu i na własny rachunek przedsiębiorca dysponuje wszystkimi dokumentami zakupu i sprzedaży towarów. W takiej sytuacji wszystkie faktury przychodowe i kosztowe znajdą się w jego urządzeniach księgowych.

Sprzedaż przez podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT

W takiej sytuacji przedsiębiorca nie ma obowiązku rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych. Jeżeli dokonuje transakcji sprzedaży na rzecz podatnika czy też osoby prywatnej do UE, wystawia fakturę. Na wystawionej fakturze zaznaczy stawkę “zw” i wskazuje podstawę zwolnienia. Taka transakcja zostanie zaksięgowana w uproszczonym rejestrze sprzedaży.

Sprzedaż przez podatnika VAT czynnego do UE

Dokumentowanie sprzedaży towarów przez czynnego podatnika VAT będzie zależało od tego czy będzie to sprzedaż na rzecz przedsiębiorcy czy na rzecz osoby fizycznej – konsumenta w Unii Europejskiej.

W pierwszym przypadku należy rozpoznać Wewnątrzwspólnotową Dostawę Towarów (WDT), wystawić fakturę zgodnie z obowiązującymi przepisami. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

W przypadku sprzedaży na rzecz konsumenta – osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będzie to sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju. Również w tym przypadku na transakcję sprzedaży należy wystawić fakturę VAT z właściwą stawką podatku.

Faktury wystawiane są zarówno dla firm jak i osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Taki obowiązek wynika z ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z obecnie obowiązującą linią interpretacyjną organów podatkowych taka sprzedaż będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, a więc inaczej niż ma to miejsce w transakcjach krajowych.

Dropshipping w modelu pośrednictwa z krajami UE sprawdź.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie