Dropshipping z krajami UE jako model działalności we własnym imieniu

dropshipping z krajami UE we własnym imieniu

Pośrednictwo w transakcjach handlowych może budzić wiele pytań i wątpliwości. Dropshipping w transakcjach z krajami UE sprawdź co warto wiedzieć.

Dropshipping nie został zdefiniowany w polskich przepisach podatkowych dlatego często trudno właściwie ująć wszystkie dokumenty księgowe i na ich podstawie rozliczyć należne podatki z urzędem skarbowym. Pojęcie dropshippingu pojawiło się stosunkowo niedawno, dlatego wciąż pojawia się wiele pytań odnośnie rozliczeń podatkowych. Różnorodność przeprowadzanych transakcji handlowych również tego nie ułatwia. Dropshipping w dużym uproszczeniu jest to rodzaj pośrednictwa pomiędzy dostawcą a odbiorcą.

Dropshipping jako model działalności we własnym imieniu

Występują dwa modele dropshippingu:

  1. Model pośrednictwa.
  2. Model działalności we własnym imieniu i na własny rachunek.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

W dropshippingu przedsiębiorca zbiera zamówienia od swoich klientów, przekazuje je do dostawcy (hurtowni/producenta), który dokonuje wysyłki towarów.

W modelu działalności we własnym imieniu i na własny rachunek przedsiębiorca dysponuje wszystkimi dokumentami zakupu i sprzedaży towarów. W takiej sytuacji wszystkie faktury przychodowe i kosztowe znajdą się w jego urządzeniach księgowych.

Sprzedaż przez podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT

W takiej sytuacji przedsiębiorca nie ma obowiązku rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych. Jeżeli dokonuje transakcji sprzedaży na rzecz podatnika czy też osoby prywatnej do UE, wystawia fakturę. Na wystawionej fakturze zaznaczy stawkę “zw” i wskazuje podstawę zwolnienia. Taka transakcja zostanie zaksięgowana w uproszczonym rejestrze sprzedaży.

Sprzedaż przez podatnika VAT czynnego do UE

Dokumentowanie sprzedaży towarów przez czynnego podatnika VAT będzie zależało od tego czy będzie to sprzedaż na rzecz przedsiębiorcy czy na rzecz osoby fizycznej – konsumenta w Unii Europejskiej.

W pierwszym przypadku należy rozpoznać Wewnątrzwspólnotową Dostawę Towarów (WDT), wystawić fakturę zgodnie z obowiązującymi przepisami. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

W przypadku sprzedaży na rzecz konsumenta – osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będzie to sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju. Również w tym przypadku na transakcję sprzedaży należy wystawić fakturę VAT z właściwą stawką podatku.

Faktury wystawiane są zarówno dla firm jak i osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Taki obowiązek wynika z ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z obecnie obowiązującą linią interpretacyjną organów podatkowych taka sprzedaż będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, a więc inaczej niż ma to miejsce w transakcjach krajowych.

Dropshipping w modelu pośrednictwa z krajami UE sprawdź.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość