Składki ZUS od umowy zlecenie ze studentem, który po wakacjach zacznie drugi stopień studiów

drugi stopien studiow a zus umowa zlecenie student drugi stopien

Zatrudniasz studentów? Sprawdź, w jaki sposób powinny być opłacane składki ZUS od umowy zlecenie.

Zatrudnianie studentów jest częstą praktyką stosowaną przez przedsiębiorców. Szczególnie uzasadnione jest przyjmowanie do pracy osób studiujących, które nie ukończyły 26 roku życia. Nierzadko jednak stajemy przed dylematem, w jaki sposób należy rozliczać z ZUS studenta, który po wakacjach rozpoczyna drugi stopień studiów. Tym właśnie zagadnieniem zajmiemy się w dzisiejszej publikacji.

Składki ZUS od umowy zlecenie ze studentem

Przepisy ZUS w tym zakresie są dość precyzyjne. W przypadku studentów ważna jeszcze będzie informacja o statusie studenta, który jest kluczowy na moment zawierania umowy zlecenie.

Status studenta w kontekście ubezpieczeń ZUS

Decydujące dla ustalenia, czy student będzie podlegał pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od umowy zlecenie, jest prawidłowe określenie momentu, do którego jeszcze pozostaje studentem. Jeżeli ustalimy, że mamy zatrudnić studenta do 26 roku życia, który posiada taki status, to nie będziemy mieli obowiązku zgłaszania go do ubezpieczeń społecznych, ani ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak się okazuje w przypadku studentów rozstrzygające jest, czy:

  • zostali przyjęci w poczet studentów i
  • złożyli ślubowanie.

Jak wiemy, najczęściej ślubowanie ma miejsce 1 października, ale gdyby data ślubowania była późniejsza, wówczas zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń obejmuje także okres między 1 października a dniem ślubowania. Takie informacje można przeczytać w broszurze informacyjnej ZUS.

Drugi stopień studiów a ZUS

Student traci ten status z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.

Dlatego też w oparciu o powyżej poczynione ustalenia należy stwierdzić, że student, który ukończył pierwszy stopień studiów poprzez zdanie egzaminu dyplomowego, z tym dniem traci status studenta. W związku z tym, zatrudniając taką osobę na umowę zlecenie musimy się liczyć z obowiązkiem zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Przykład:

Pan Piotr w 2021 roku ukończył pierwszy stopień studiów i zamierza kontynuować naukę na stopniu drugim. 20 lipca 2021 roku zdał egzamin dyplomowy z pozytywnym skutkiem. Pan Piotr chce podjąć pracę na umowę zlecenie w miesiącu sierpniu i wrześniu. W takim przypadku przedsiębiorca, który podpisze z nim taką umowę, będzie miał obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość