Blog ifirma.pl

Działalność gospodarcza będzie wliczana do stażu pracy?

|
|
3 minut czytania
Rząd pracuje nad zmianami w prawie pracy, które mają na celu uwzględnienie czasu pracy na umowach cywilnoprawnych i prowadzeniu działalności gospodarczej w stażu pracy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obecnie staż pracy obejmuje głównie czas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, co ogranicza dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych osobom pracującym na innych podstawach czy prowadzących wcześniej działalność gospodarczą.

Aby wyrównać szanse wobec zarabiających na różnych formach zatrudnienia, proponowane są zmiany w Kodeksie pracy w zakresie wliczania jednoosobowej działalności oraz umów zlecenie i o dzieło do stażu pracy.

Staż pracy

W ustawach nie znajdziemy definicji stażu pracy. Przyjmuje się, że jest to okres zatrudnienia, podczas którego dana osoba świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru lub innej podobnej umowy.

Można wyróżnić dwa rodzaje stażu pracy: ogólny, który uwzględnia całą karierę zawodową pracownika, oraz zakładowy, który dotyczy okresu zatrudnienia u konkretnego pracodawcy.

Na co ma wpływ staż pracy?

Odpowiedni staż pracy wpływa na wiele uprawnień pracowniczych, jak np.:

 • dłuższy urlop wypoczynkowy,
 • dodatek stażowy,
 • prawo do nagrody jubileuszowej,
 • odpowiedni okres wypowiedzenia,
 • wysokość odprawy.

Staż pracy ma również istotne znaczenie w administracji, gdzie wysokość pensji zależy często od stażu pracy.

Jak jest obecnie – co się wlicza do stażu pracy?

Do stażu pracy (ogólnego) wlicza się okres:

 • zatrudnienia na podstawie umowy o pracę,
 • zatrudnienia na podstawie powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,
 • pracy w gospodarstwie rolnym,
 • zatrudnienia w formacjach mundurowych.

A co nie wlicza się do stażu pracy?

Obecnie do stażu pracy nie wlicza się czasu pracy na innych podstawach niż wymienionych powyżej. Do stażu pracy nie jest więc wliczany okres:

Działalność gospodarcza oraz umowy „śmieciowe” wliczane do stażu pracy?

Planuje się, aby do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczane były także okresy m.in.:

 • prowadzenia jednoosobowej działalności,
 • wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej,
 • wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia,
 • zarobkowania na podstawie innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

jeśli stanowiły tytuł do ubezpieczeń społecznych.

Wymienione okresy mają być potwierdzone zaświadczeniem wydawanym przez ZUS, którego przedmiotem będzie podleganie ubezpieczeniom społecznym z wymienionych tytułów.

Dlaczego staż pracy jest istotny?

Obecnie prace tego samego rodzaju są wykonywane na różnych podstawach prawnych i w różnych formach, co prowadzi do nierównego traktowania pracowników w zakresie nabywania uprawnień pracowniczych.

Aktualne rozwiązanie jest niekorzystne dla pracowników, którzy wcześniej pracowali na innych podstawach niż umowa o pracę.

Osoby z doświadczeniem zawodowym zdobytym na innej podstawie niż umowa o pracę po rozpoczęciu zatrudnienia pracowniczego nie mają możliwości nabycia wielu świadczeń i uprawnień z powodu braku uwzględnienia wcześniejszego stażu pracy.

Jest to również problematyczne w przypadku rekrutacji do administracji publicznej, gdzie osoby pracujące na umowie zleceniu lub prowadzące własną działalność gospodarczą nie są atrakcyjne dla pracodawców.

Proponowane zmiany w Kodeksie pracy mają na celu wyrównanie szans tych grup w dostępie do uprawnień pracowniczych oraz stanowisk wymagających doświadczenia zawodowego.

Od kiedy prowadzenie JDG będzie wliczane do stażu pracy?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, na platformie X poinformowała, że prace nad projektem są finalizowane.

Staż pracy

Nie ma konkretnej daty wejścia przepisów w życie, choć słyszy się pogłoski, że proponowane rozwiązanie miałoby zacząć obowiązywać od 2026 roku.

Co ciekawe, Rzecznik Praw Obywatelskich od paru lat podejmuje tę kwestię. W przeszłości ministerstwo odrzucało postulaty Rzecznika, twierdząc, że czas pracy w ramach działalności gospodarczej nie powinien być wliczany do stażu pracy.

Tym razem postulat Rzecznika nie został odrzucony. Pozostało nam więc czekać na finalizację projektu… oraz ostateczne decyzje, czy projekt zostanie przyjęty, czy odrzucony.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie