Blog ifirma.pl

Działalność nierejestrowana – czy posługiwać się NIP na fakturze sprzedaży?

|
Prowadzisz działalność nierejestrowaną? Sprawdź czy musisz zamieszczać NIP na fakturze.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Działalność nierejestrowana jest ciekawą formą uzyskania dodatkowego źródła dochodów bez konieczności rejestracji w CEIDG. Taka działalność często jest również nazywana działalnością na próbę. Można w ten sposób sprawdzić zapotrzebowania rynku na nasze towary bądź usługi. Jednak nie zawsze i nie każdy może w ten sposób zarabiać. Sprawdź, kto może prowadzić taką dzialałność

Kto może prowadzić działalność rejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną mogą wykonywać osoby, które spełniają następujące warunki:

 • są to osoby fizyczne,
 • nie są wspólnikami spółki cywilnej,
 • w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej,
 • nie będzie to działalność, która wymaga zezwoleń, koncesji,
 • Osiągają przychody do wysokości 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2024 roku zmienia sie dwukrotnie. Od stycznia do czerwca wynosi 4242 zł, a od lipca do grudnia 4300 zł, a więc limit do działalności nierejestrowanej to odpowiednio 3181,50 zł i 3225 zł.
Są to warunki progowe, które muszą być spełnione. Prowadzenie działalności noszącej znamiona prowadzenia firmy musi się również wiązać z określonymi obowiązkami w podatkach i nie należy o tym zapominać.

Działalność nierejestrowana a dokumenty sprzedaży

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną mają określone obowiązki w relacjach z klientem/odbiorcą swoich towarów i usług. Przede wszystkim nie mogą odmówić wystawienia faktury, rachunku, faktury uproszczonej. O taki dokument mogą poprosić przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, jak również konsumenci, czyli osoby fizyczne. Dokument sprzedaży otrzymany od osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną będzie stanowił podstawę do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów dla przedsiębiorcy.

Działalność nierejestrowana a VAT

Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy osoby prowadzące działalność nierejestrowaną podzielić na dwie grupy:

 1. osoby niepodlegające pod podatek VAT.
 2. osoby zobowiązane do rejestracji do podatku VAT.

Co do zasady działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, ale przepisy podatkowe obowiązują wszystkich. Najczęściej takie osoby korzystają ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT (art. 113 ust.1 lub 9), ale pewne kategorie czynności, do których odnosi się ustawa, nie mogą korzystać ze zwolnienia. Będą do nich należały m.in.:

 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie doradztwa,
 • usługi jubilerskie,
 • usługi ściągania długów, w tym faktoringu,
 • dostawa towarów z załącznika nr 12 do ustawy,
 • hurtowa i detaliczna sprzedaż części do samochodów i motocykli,
 • internetowa sprzedaż preparatów kosmetycznych, toaletowych, sprzętu gospodarstwa domowego, wyrobów elektronicznych i optycznych.
Pełen katalog towarów i usług, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT zawarty jest w art. 113 ust. pkt 13 ustawy.

Działalność nierejestrowana a faktura – z numerem NIP czy bez?

W tym miejscu należy dokonać podziału na działalność nierejestrowaną zwolnioną z podatku VAT i podlegającą VAT.

Faktura wystawiana przez osobę zwolnioną z podatku VAT nie musi zawierać numeru NIP sprzedawcy. Przy działalności, która nie jest zgłaszana do CEIDG, osoby najczęściej nie posiadają numeru NIP, chyba że miały nadany taki numer z urzędu w okresach wcześniejszych. Nie ma znaczenia czy posiadamy, czy nie posiadamy numeru NIP – w takim wypadku i tak nie zamieszczamy go na fakturze.

Natomiast w przypadku osób, które są zobowiązane do rejestracji do podatku VAT, będą one musiały wystąpić do urzędu skarbowego o nadanie takiego numeru na formularzu NIP-7. Posiadanie numeru NIP jest niezbędne w przypadku czynnego podatnika VAT, a takim na moment rejestracji do VAT staje się również osoba prowadząca działalność nierejestrowaną.

Czynny podatnik VAT prowadzi ewidencje zakupu i sprzedaży, składa deklaracje VAT i JPK_V7, na których umieszczany jest numer NIP. W przypadku wystawiania faktury VAT, taki dokument powinien zawierać wszystkie wymagane ustawą pozycje. W pełnej szczegółowości zostało to zapisane w ustawie w art. 106e ust. 1, gdzie jest mowa m.in. o numerze, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (NIP).

W świetle powyższego osoba prowadząca działalność nierejestrowaną jako czynny podatnik VAT wystawiając fakturę VAT będzie zamieszczała numer NIP na fakturze. Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia z obowiązku znajomości przepisów podatkowych, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem jej wykonywania.

Podsumowanie

Wystawianie faktur w działalności nierejestrowanej uzależnione jest od statusu w podatku VAT:

Przeczytaj również: Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Działalnośc nierejestrowana a faktura - jak to wygląda w praktyce?

   Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną mają określone obowiązki w relacjach z klientem/odbiorcą swoich towarów i usług. Przede wszystkim nie mogą odmówić wystawienia faktury, rachunku, faktury uproszczonej.
  2. Działalnośc nierejestrowana a faktura - z numerem NIP czy bez?

   Faktura wystawiana przez osobę zwolnioną z podatku VAT nie musi zawierać numeru NIP sprzedawcy.
  Komentarze czytelników
  1. 18 października 2021 o 16:57
   peter

   Czyli Mając NIP pada hasło „nie musi być na fakturze”, ale można podać. Więc podając go żadnych konsekwencji się nie ponosi. Jeśli ma się obowiązek płacić VAT to musi być, jeśli nie to też może być przecież…

  2. 12 grudnia 2021 o 12:58
   Jacek

   Czy prowadząc działalność nierejestrowaną i otrzymując fakturę za jakieś usługi od innej firmy niezbędny jest w tej fakturze mój nip ? Czy taka fakturę mogę włączyć do kosztów w zeznaniu pit na koniec roku ?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie