VAT e-commerce odpowiedź Ministerstwa Finansów – rozliczanie sprzedaży przez podatnika zwolnionego z VAT

rozliczanie sprzedaży przez podatnika zwolnionego z VAT

Jesteś podatnikiem zwolnionym z rozliczania podatku VAT? Sprawdź, w jaki sposób powinieneś rozliczać transakcje z konsumentami w UE.

Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia od rozliczaniu podatku VAT w Polsce a dokonuje sprzedaży dla konsumentów w UE powinien wiedzieć, że również może mieć dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem takich transakcji. W dzisiejszej publikacji opiszemy odpowiedzi Ministerstwa Finansów na niektóre pytania dotyczące tego tematu.

Podatnik zwolniony z VAT a procedura VAT OSS

Podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo z art. 113 ust. 1 i 9, jeżeli w prowadzonej działalności gospodarczej będą dokonywali transakcji wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), to również podlegają pod zasady rozliczania opisane w ustawie o VAT. Mianowicie do limitu 42.000 zł/10.000 euro sprzedaż może być opodatkowana w Polsce, natomiast powyżej tej kwoty przedsiębiorca może podjąć jedną z dwóch decyzji:

  • wybrać rozliczenie w uproszczonej procedurze OSS,
  • zarejestrować się do celów VAT w państwie członkowskim konsumpcji, czyli w kraju konsumenta, któremu wysyłają towary.

  1. Czy przedsiębiorca zwolniony z VAT, jeżeli dokona rejestracji do VAT OSS, musi się zarejestrować do VAT w Polsce?
  2. W odpowiedzi MF napisało, że po przekroczeniu limitu 42.000 zł taki przedsiębiorca powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony.

  3. W jaki sposób przedsiębiorca zarejestrowany w Polsce, jako podatnik VAT zwolniony, będzie mógł odliczać VAT naliczony od poniesionych wydatków w przypadku rejestracji do procedury OSS?
  4. Podatek VAT naliczony od wydatków poniesionych na sprzedaż w ramach OSS można jedynie odliczyć, jeżeli przedsiębiorca jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny w krajowym JPK_V7. W przeciwnym wypadku VAT naliczony rozlicza się na zasadzie VAT – REFUND, chyba że podatnik jest zarejestrowany w państwie konsumpcji z tytułu innych czynności nieobjętych procedurami OSS. W takim przypadku podatek naliczony będzie rozliczany w deklaracji składanej w tym państwie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.