Blog ifirma.pl

Zakupy towaru z Chin będą coraz droższe – co to oznacza dla przedsiębiorców?

|
|
4 minut czytania
Niskie ceny produktów sprzedawanych przez internet przez chińskich sprzedawców za pośrednictwem popularnych portali sprzedażowych są atrakcyjną ofertą dla kupujących Europejczyków. Państwo środka może pozwolić sobie na konkurencyjne ceny ze względu na istniejące zwolnienie z VAT od importowanych towarów o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Jedną ze zmian wprowadzanych przez unijny pakiet VAT dla e-commerce jest zniesienie tego zwolnienia. Czy spowoduje to, że zakupy z Chin będą coraz droższe?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zakup towaru z Chin po 1 lipca 2021

Aby położyć kres niepłacenia podatku, jednym z elementów unijnego pakiet VAT dla e-commerce, jest likwidacja zwolnienia z VAT dla paczek o wartości do 22 euro importowanych do Europy z Chin i innych krajów trzecich.

Oznacza to, że opodatkowaniu VAT będzie podlegała każda przesyłka z krajów pozaunijnych wysyłana w relacji przedsiębiorca – konsument (B2C), nawet ta o małej wartości, oznaczona jako próbka, czy jako upominek.

Uwaga! Nowe przepisy dotyczą jedynie przedsiębiorców. Nie mają one zastosowania dla osób fizycznych. Oznacza to, że towary o wartości do 45 euro zakupowane z Chin: na własny użytek ORAZ od osoby fizycznej nadal podlegają zwolnieniu. Oba warunki muszą być spełnione łącznie.

Ponadto, dla importowanych z Chin (oraz innych krajów trzecich) paczek o wartości do 150 euro na rzecz unijnego konsumenta, odpowiedzialność za pobór podatku VAT przerzucono na sprzedawców internetowych (w tym platformy sprzedażowe), które będą go pobierać w chwili sprzedaży towarów.

Sprzedawca internetowy, będący jednocześnie importerem będzie mógł skorzystać z pewnego usprawnienia i odprowadzić podatek korzystając z rozliczenia w procedurze IOSS. W ten sposób podatek zostanie od razu wliczony w cenę końcową towaru, którą ma zapłacić kupujący, a nie będzie pobierany przy imporcie towaru, gdzie towar może być zatrzymany do momentu opłacenia podatku.

Jeśli platforma nie zdecyduje się na procedurę IOSS, wtedy za pobranie oraz odprowadzenie podatku VAT może być odpowiedzialna firma kurierska lub poczta.

Ile będzie kosztować zakup z Chin?

Każda paczka importowana z Chin zostanie obarczona podatkiem VAT wg stawki obowiązującej w kraju kupującego, a te powyżej 150 euro – także podatkiem celnym.

Należności celno-skarbowe, czyli VAT od każdej przesyłki wraz z cłem nakładanym na niektóre produkty niewątpliwie spowodują wzrost cen zamawianych towarów z Chin za pośrednictwem np. Aliexpress, Gearbest lub Banggood i innych portali sprzedażowych.

Jak obliczyć cło i VAT, który musi zapłacić kupujący?

Należności skarbowe obliczamy w następujący sposób:

 1. CŁO = (wartość zamówienia+koszty transportu poza UE)*stawka celna.
 2. VAT = (wartość zamówienia+koszty transportu poza UE+koszty transportu w UE+cło z pkt.1)*stawka VAT obowiązująca w kraju konsumenta.

Cło oraz VAT, to całkowita cena nabycia towaru z Chin. Należy ją uiścić w walucie krajowej według bieżącego kursu – bez względu na walutę, w której nastąpiła zapłata za towar.

Przykład 1.

Pani Joanna zamówiła na Aliexpress telefon komórkowy z Chin o wartości 130 euro, z darmową przesyłką. Jaka jest całkowita cena nabycia towaru?

Wartość zamówienia: 130 euro

Bieżący kurs euro: 4,6138

Stawka celna: 0 %

Podstawa VAT: 130*4,6138=599,79 zł

Stawka VAT: 23%

Podatek VAT: 599,79*23%=137,95 złotych

Przy zakupie towaru za 130 euro, pani Joanna musi dodatkowo zapłacić 137,95 zł podatku VAT. Zapłacony podatek VAT pani Joanna będzie mogła odliczyć z tytułu prowadzonej działalności, przy założeniu, że telefon kupuje dla celów firmowych.

Przykład 2.

Pan Maciej zamówił z Chin dla swojej firmy sprzedającej rzeczy dla dzieci, wózek za 200 euro, koszty transportu poza UE, to 10 euro, w UE: dostawa darmowa. Jaka jest całkowita cena nabycia towaru?

Wartość zamówienia: 200 euro

Transport poza UE: 10 euro

Transport w UE: darmowy

Bieżący kurs euro: 4,6138

Stawka cła: 2.7%

Podstawa obliczenia cła: 210 euro* 4,6138=968,89 zł

Cło: 2,7%*968,89=26,16 zł

Podstawa VAT: 968,89+26,16=995, 05

Stawka VAT: 5%

Podatek VAT: 995,05*5%=49,75 zł

Cło+VAT: 26,16+49,75 z= 75,91 złotych

Przy zakupie towaru za 200 euro, pan Maciej musi dodatkowo zapłacić 75,91 zł z tytułu należności celno-skarbowych, aby móc odebrać przesyłkę. Przy czym cło w wysokości 26,16 zł będzie kosztem firmy, a zapłacony VAT (49,75) jest od odliczenia, przy założeniu, że zakupiony towar będzie wykorzystany do działalności gospodarczej.

Zgodnie z powyższym, przy zakupie towarów Chin całkowita cena nabycia towaru wykorzystywanego w działalności, to cena podstawowa towaru powiększona o cło oraz VAT. Przy czym:

 • cło – jest wydatkiem, który można zaliczyć w koszty działalności,
 • VAT – jest wydatkiem, który można następnie odliczyć, chyba że nie ma takiej możliwości, wtedy staje się kosztem.

Jeśli zaś zakup z Chin (o wartości powyżej 45 euro) jest dokonywany przez osobę prywatną (dla celów prywatnych), wtedy cło oraz VAT stanowią dodatkowy ciężar zakupu ponoszony przez nabywcę.

Likwidacja zwolnienia z VAT dla importowanych towarów o małej wartości z jednej strony spowoduje, że zakupy towaru z Chin będą droższe, a sprzedawcy importujący towary z Chin celem dalszej odsprzedaży będą mieli więcej obowiązków. Z drugiej zaś strony może wzmocnić pozycję europejskich sprzedawców, ponieważ produkty z krajów pozaunijnych już nie będą dla nich oraz dla kupujących tak konkurencyjne cenowo. Co z kolei może wpłynąć na większe przychody europejskich przedsiębiorców, sprzedające rodzime produkty.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie