Niektórzy przedsiębiorcy z różnych powodów nie mogą korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Zakup takiej kasy nie jest wcale małym wydatkiem i dla wielu drobnych przedsiębiorców taki jednorazowy wydatek może być dużym obciążeniem. Firmy sprzedające kasy fiskalne oferują nabycie w leasingu. Rodzi się jednak pytanie, czy w takim przypadku przedsiębiorca skorzysta z ulgi na zakup kasy. I ta kwestia będzie tematem naszych dzisiejszych rozważań.
Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej?
W ostatnim czasie wiele zmieniło jeżeli chodzi o użytkowanie kas fiskalnych. Nie można już odliczyć ulgi na zakup kasy elektronicznej. Obecnie przedsiębiorca ma możliwość odliczenia ulgi tylko na zakup kasy online. Ulga na zakup kasy wynosi 90% jej ceny netto, nie więcej jednak niż 700 zł. O ulgę można się ubiegać w sytuacji, gdy:
- przedsiębiorca ma obowiązek rozpocząć ewidencjonowanie i kupi kasę online,
- przedsiębiorca rozpocznie ewidencjonowanie na kasie online pomimo braku obowiązku jej posiadania.
Ulga na zakup kasy fiskalnej online przysługuje zarówno czynnym, jak i zwolnionym podatnikom VAT.
Czy otrzymamy ulgę na zakup kasy online w leasingu?
Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące ulgi na zakup kas fiskalnych, w którym jednoznacznie odniósł się do tego tematu. Wskazał tam mianowicie, że ulga przysługuje tylko na zakup kas online. Z ulgi skorzysta również przedsiębiorca w przypadku, gdy zapłata za zakup kasy rejestrującej dokonywana jest w ratach. Warunkiem skorzystania z ulgi będzie wówczas zapłacenie wszystkich rat za kasę. Posiadanie dowodu zapłaty całej należności za zakup kasy będzie podstawą do uzyskania ulgi.
Jeżeli przedsiębiorca nabędzie kasę fiskalną online na podstawie umów najmu, dzierżawy lub leasingu, wówczas ulga nie przysługuje.
Pomimo kuszących ofert ze strony sprzedawców kas online, przedsiębiorcy powinny skrupulatnie przeanalizować, czy zakup w leasingu będzie dla nich dobrą alternatywą. Czy może jednak lepiej skorzystać z zakupu ratalnego, który nie pozbawia ich ustawowego przywileju odzyskania 700 zł przy zakupie. Oczywiście decyzja należy do przedsiębiorcy, my jedynie wskazujemy, jakie są możliwości.