Etat czy samozatrudnienie – plusy i minusy

samozatrudnienie a etat - samozatrudnienie koszty

Pracujesz na etacie, ale chciałbyś otworzyć własną firmę? Nie wiesz czy ci się to będzie opłacało? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

Pracując na etacie mamy tzw. “święty spokój”. Nie interesuje nas ZUS, rozliczenia z urzędem skarbowym, nie musimy płacić za księgową. Są też uprawnienia z Kodeksu pracy m.in. urlop wypoczynkowy, wynagrodzenie za czas choroby. Jest jednak druga strona medalu. Pracując w ramach zawartej umowy o pracę, mamy z reguły stałe wynagrodzenie za pracę, określone godziny pracy. Decyzja o rezygnacji z etatu nie jest łatwa dlatego warto poznać plusy i minusy jej podjęcia.

Praca na etacie a kwestie podatkowe

Wybierając umowę o pracę musimy pamiętać, że nie decydujemy o formie opodatkowania naszych dochodów.

Po pierwsze jedyną możliwością jest opodatkowanie według skali podatkowej, a więc w określonych przedziałach kwotowych do 85.528 zł potrącana jest 17% stawka podatku (do końca września 2019 roku była to stawka 18%), powyżej pierwszego progu podatkowego 32% stawka podatku. W przypadku osób zarabiających znacznie ponad pierwszy próg podatkowy jest to duże obciążenie podatkowe.

Po drugie pracownik jest ograniczony kwotowo jeżeli chodzi o wysokość kosztów uzyskania przychodów. Mają one charakter stały, a ich wysokość jest zapisana w ustawie od podatku dochodowego od osób fizycznych. Mają możliwość odliczenia faktycznie poniesionych kosztów dojazdu, co jest jednak mocno ograniczone, nie może to być dojazd własnym samochodem.

Po trzecie składki ZUS płacone są od otrzymywanego wynagrodzenia, ale ciężar opłat rozłożony jest pomiędzy pracownika i pracodawcę.

Samozatrudnienie a obowiązki podatkowe

Praca na własny rachunek, zgłoszenie prowadzenia działalności gospodarczej jest właśnie samozatrudnieniem. Jest to praca na własne ryzyko i własną odpowiedzialność. O czym powinniśmy wiedzieć.

Po pierwsze możesz wybrać pomiędzy kilkoma formami opodatkowania dochodów:

  • podatek dochodowy według skali podatkowej,
  • podatek liniowy w wysokości 19% bez względu na kwotę dochodu,
  • zryczałtowany podatek dochodowy,
  • karta podatkowa.

Po drugie w kosztach uzyskania przychodów można ująć wszystkie koszty, które mają nie tylko bezpośredni, ale również pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Będzie to więc nie tylko zakup towarów i materiałów wykorzystywanych w działalności, ale również wiele kosztów pobocznych. Między innymi: opłaty za telefon, internet, koszty eksploatacyjne samochodu, raty leasingowe, koszty amortyzacji, koszty biurowe i wiele innych, które są ponoszone w celu osiągnięcia przychodu i nie są wymienione w art. 23 ustawy o PIT.

Po trzecie składki ZUS przez pierwsze 2,5 roku prowadzenia działalności mogą być płacone na warunkach preferencyjnych. Przez pierwsze 6 miesięcy możemy opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne tzw. “ulga na start”, a przez kolejne 24 miesiące ZUS preferencyjny. Od 2019 roku wprowadzona została jeszcze jedna możliwość płacenia niższego ZUS w zależności od kwoty przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Jest to propozycja dla firm zarabiających najmniej.

Pułapki przy samozatrudnieniu

Bardzo często występują sytuacje, gdy pracodawca wywiera nacisk na pracownika, aby rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek. W dalszym ciągu może to być współpraca z byłym pracodawcą. W takiej sytuacji należy pamiętać o dwóch kwestiach:

  • pierwsza to, że nie można wówczas skorzystać z opłacania preferencyjnych składek ZUS,
  • druga, że nie można od razu wybrać rozliczenia podatku dochodowego na zasadach podatku liniowego.

Porównanie samozatrudnienia i pracy na etacie

Samozatrudnienie
Praca na etacie
Opodatkowanie dochodu/przychodu według różnych form opodatkowania Opodatkowanie dochodu według skali podatkowej
Możliwość skorzystania z obniżonych składek ZUS przez 2,5 roku działalności Składki ZUS uzależnione od kwoty przychodu, w części finansowane przez pracodawcę
O urlopie wypoczynkowym decyduje właściciel Urlop wypoczynkowy w oparciu o przepisy Kodeksu pracy
Koszty uzyskania przychodów faktycznie poniesione Koszty uzyskania przychodów stałe – kwotowe wynikające z ustawy lub rzeczywiste możliwe do odliczenia w zeznaniu według określonych zasad
Większa swoboda przy podejmowaniu decyzji Ograniczona decyzyjność
Elastyczne godziny pracy Godziny pracy narzucone przez pracodawcę. Może być również nienormowany czas pracy i praca zdalna, ale wiadomo decyzyjność jest po stronie pracodawcy
Praca według własnych pomysłów i strategii Realizacja strategii właściciela

Plusy pracy na etacie

Niezaprzeczalne atuty pracy na etacie to:

  1. Możliwość pójścia na zwolnienie lekarskie bez większych konsekwencji finansowych. Prowadząc działalność gospodarczą najczęściej płacimy składki społeczne od podstawy w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w 2019 roku była to kwota 2 859,00 zł, zaś w 2020 jest to kwota 3136,20 zł. Od tej podstawy naliczany jest również zasiłek chorobowy,
  2. Odprowadzane są wyższe składki emerytalne, rentowe co jest niewątpliwie istotne po przejściu na emeryturę, rentę.
  3. Po zakończeniu pracy na etacie i spełnieniu określonych warunków można uzyskać zasiłek z urzędu Pracy. W działalności gospodarczej nie zawsze płacimy składki na Fundusz Pracy. Dzieje się tak w sytuacji opłacania preferencyjnych składek ZUS.
  4. W 2019 roku wprowadzono program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę – Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o rezygnacji z etatu na rzecz działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć rady specjalisty, który pozwoli podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania najbardziej korzystnej dla charakteru naszej firmy.

W przypadku działalności gospodarczej o wszystkim musi pomyśleć przedsiębiorca. W jaki sposób poprowadzić kampanię marketingową. Co zrobić żeby zwiększyć sprzedaż. Sam szuka zarówno dostawców jak i odbiorców. Ponosi pełne ryzyko finansowe od nietrafionych decyzji. Jednak patrząc na zagadnienie z drugiej strony działalność gospodarcza pozwala osiągnąć dużo wyższe dochody. Przedsiębiorca ma pełną możliwość wdrażania swoich pomysłów i rozwiązań. Działalność gospodarcza daje o wiele większe możliwości i perspektywy rozwoju. Prowadząc własną firmę możemy nawiązywać relacje biznesowe na wielu płaszczyznach.

Sprawdź ile wynosi minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość