Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, przeznaczony dla około 11,5 mln osób zatrudnionych (pierwsi pracownicy będą mogli zacząć oszczędzać już w połowie 2019 roku). PPK umożliwią gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Co istotne, pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą prywatną własnością uczestników PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe – co to jest?
Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy, dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który współtworzony jest przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Dotyczyć będzie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca mógłby dopłacać składkę w wysokości od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.
Zachętą do rozpoczęcia i kontynuowania oszczędzania w ten sposób ma być jednorazowa „wpłata powitalna” w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, która będzie finansowana z Funduszu Pracy. Zachętą do systematycznego oszczędzania będą także coroczne dopłaty do rachunku uczestnika w PPK. W praktyce będzie to „dopłata roczna” w wysokości 240 zł (wypłacona po spełnieniu warunków określonych w ustawie), która również zostanie sfinansowana z Funduszu Pracy.
Od kiedy Pracownicze Plany Kapitałowe wejdą w życie?
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, z półrocznym vacatio legis. Co to oznacza? Pierwsze firmy zaczną stosować przepisy wspomnianej ustawy od 1 lipca 2019 roku. Co ważne, w tym czasie przepisy te będą obejmować firmy, które zatrudniają minimum 250 osób. Dla mniejszych firm termin wejścia ww. przepisów jest przesunięty:
- do 1 stycznia 2020 roku w przypadku firm zatrudniających powyżej 50 osób,
- do 1 lipca 2020 roku w przypadku firm zatrudniających co najmniej 20 osób,
- do 1 stycznia 2021 roku w przypadku pozostałych firm.
Zasady wypłacania środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych
Pracownik, który zdecyduje się na oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, po ukończeniu 60 roku życia otrzyma wypłatę w wysokości 25% zgromadzonych środków, pozostałe 75% będzie natomiast wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Istnieje możliwość otrzymania wspomnianych 25% jeszcze przed ukończeniem 60 roku życia. Będzie to możliwe w przypadku poważnego zachorowania jego, małżonka lub dziecka. Co więcej, środki z Pracowniczego Planu Kapitałowego będą mogły zostać wypłacone także na sfinansowanie wkładu własnego kredytu z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat.