Blog ifirma.pl

Import usług – faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia

|
|
3 minut czytania
Dokonałeś importu usług i otrzymałeś fakturę jeszcze przed wykonaniem świadczenia? Sprawdź, jak rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Kliknij i dowiedz się więcej!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia? Jest to możliwe w przypadku gdy przedsiębiorca dokonuje importu usług. Może to dotyczyć przykładowo usługi długoterminowej, dostęp do jakiegoś portalu lub też innego świadczenia, które będzie wykonane w przyszłości. W jaki sposób należy postąpić z taką fakturą? Jak rozliczyć VAT? Kiedy ująć ją w KPiR?

Faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia – rozliczenie na gruncie VAT

Import usług to szczególny rodzaj transakcji na gruncie podatku od towarów i usług. W takim wypadku to nabywca jest bowiem zobowiązany do rozliczenia VAT, według stawki obowiązującej w kraju, w którym miało miejsce świadczenie usługi. By było to możliwe, polski podatnik dokonujący zakupu usługi z zagranicy powinien prawidłowo ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. To on będzie determinował okres, w którym powinien zostać wykazany VAT należny (od sprzedaży), a także kiedy powstaje prawo do odliczenia VAT naliczonego (od zakupu).

Przy imporcie większości usług obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:

 1. z chwilą otrzymania przez zagranicznego usługodawcę całości lub części zapłaty, w zakresie, w jakim zapłata ta jest otrzymana przed wykonaniem usługi,
 2. w pozostałym zakresie – z chwilą wykonania usługi.

W związku z powyższym, jeśli polski podatnik otrzyma fakturę za import usług (przy których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych) jeszcze przed wykonaniem świadczenia, moment wykazania tej transakcji w VAT będzie zależał od tego, czy do momentu wykonania usługi ureguluje on całość lub część zobowiązania. Jeżeli płatność nastąpi wcześniej, wówczas momentem powstania obowiązku podatkowego będzie dzień zapłaty. Jeżeli natomiast w pierwszej kolejności nastąpi wykonanie usługi, wówczas VAT od importu usług powinien zostać wykazany w deklaracji VAT za okres, w którym miało miejsce zakończenie świadczenia.

Import usług – faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia a rozliczenie na gruncie PIT

Nieco inaczej wygląda sposób ujęcia takiej faktury w KPiR. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem determinującym ujęcie kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest dzień wystawienia faktury. W związku z powyższym, jeżeli polski przedsiębiorca otrzyma fakturę za import usług jeszcze przed wykonaniem świadczenia, powinien ująć ją w kosztach podatkowych w dacie wystawienia dokumentu.

Pamiętaj, że przed dokonaniem importu usług z kraju Unii Europejskiej powinieneś zgłosić się do VAT-UE. Kliknij tutaj i dowiedz się, jak postąpić, jeśli tego nie zrobiłeś!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Import usług - co gdy faktura jest wystawiona przed wykonaniem usługi?

   W związku z powyższym, jeśli polski podatnik otrzyma fakturę za import usług (przy których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych) jeszcze przed wykonaniem świadczenia, moment wykazania tej transakcji w VAT będzie zależał od tego, czy do momentu wykonania usługi ureguluje on całość lub część zobowiązania.
  2. Import usług gdy faktura jest wystawiona przed wykonaniem usługi - jaki kurs?

   Jeżeli faktura za import usług jest wystawiona w walucie obcej, wówczas należy ją przeliczyć na złotówki po kursie średnim danej waluty ogłoszonym przez NBP w ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego (czyli zapłaty lub wykonania usługi, w zależności od tego, co było pierwsze).
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie