Import usług – faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia

import usług

Dokonałeś importu usług i otrzymałeś fakturę jeszcze przed wykonaniem świadczenia? Sprawdź, jak rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Kliknij i dowiedz się więcej!

Faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia? Jest to możliwe w przypadku gdy przedsiębiorca dokonuje importu usług. Może to dotyczyć przykładowo usługi długoterminowej, dostęp do jakiegoś portalu lub też innego świadczenia, które będzie wykonane w przyszłości. W jaki sposób należy postąpić z taką fakturą? Jak rozliczyć VAT? Kiedy ująć ją w KPiR?

Faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia – rozliczenie na gruncie VAT

Import usług to szczególny rodzaj transakcji na gruncie podatku od towarów i usług. W takim wypadku to nabywca jest bowiem zobowiązany do rozliczenia VAT, według stawki obowiązującej w kraju, w którym miało miejsce świadczenie usługi. By było to możliwe, polski podatnik dokonujący zakupu usługi z zagranicy powinien prawidłowo ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT. To on będzie determinował okres, w którym powinien zostać wykazany VAT należny (od sprzedaży), a także kiedy powstaje prawo do odliczenia VAT naliczonego (od zakupu).

Przy imporcie większości usług obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:

  1. z chwilą otrzymania przez zagranicznego usługodawcę całości lub części zapłaty, w zakresie, w jakim zapłata ta jest otrzymana przed wykonaniem usługi,
  2. w pozostałym zakresie – z chwilą wykonania usługi.

W związku z powyższym, jeśli polski podatnik otrzyma fakturę za import usług (przy których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych) jeszcze przed wykonaniem świadczenia, moment wykazania tej transakcji w VAT będzie zależał od tego, czy do momentu wykonania usługi ureguluje on całość lub część zobowiązania. Jeżeli płatność nastąpi wcześniej, wówczas momentem powstania obowiązku podatkowego będzie dzień zapłaty. Jeżeli natomiast w pierwszej kolejności nastąpi wykonanie usługi, wówczas VAT od importu usług powinien zostać wykazany w deklaracji VAT za okres, w którym miało miejsce zakończenie świadczenia.

Import usług – faktura wystawiona przed wykonaniem świadczenia a rozliczenie na gruncie PIT

Nieco inaczej wygląda sposób ujęcia takiej faktury w KPiR. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem determinującym ujęcie kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest dzień wystawienia faktury. W związku z powyższym, jeżeli polski przedsiębiorca otrzyma fakturę za import usług jeszcze przed wykonaniem świadczenia, powinien ująć ją w kosztach podatkowych w dacie wystawienia dokumentu.

Pamiętaj, że przed dokonaniem importu usług z kraju Unii Europejskiej powinieneś zgłosić się do VAT-UE. Kliknij tutaj i dowiedz się, jak postąpić, jeśli tego nie zrobiłeś!

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Import usług - co gdy faktura jest wystawiona przed wykonaniem usługi?

    W związku z powyższym, jeśli polski podatnik otrzyma fakturę za import usług (przy których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych) jeszcze przed wykonaniem świadczenia, moment wykazania tej transakcji w VAT będzie zależał od tego, czy do momentu wykonania usługi ureguluje on całość lub część zobowiązania.

  2. 🔸Import usług gdy faktura jest wystawiona przed wykonaniem usługi - jaki kurs?

    Jeżeli faktura za import usług jest wystawiona w walucie obcej, wówczas należy ją przeliczyć na złotówki po kursie średnim danej waluty ogłoszonym przez NBP w ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego (czyli zapłaty lub wykonania usługi, w zależności od tego, co było pierwsze).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość