Faktura za ubezpieczenie samochodu w leasingu a VAT

Zgodnie z ustawą o VAT usługi ubezpieczeniowe są zwolnione z podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na leasing samochodu mogą jednak otrzymać fakturę za ubezpieczenie pojazdu, do którego został naliczony VAT według stawki 23 proc. Czy jest to poprawne postępowanie firm leasingowych? Czy w takim wypadku przedsiębiorca ma prawo dokonać odliczenia podatku? Sprawdźmy.

VAT od ubezpieczenia przedmiotu leasingu – kwestia sporna

To, czy leasingodawcy mają prawo naliczać 23 proc. VAT na fakturze za ubezpieczenie przedmiotu leasingu (które jako odrębna usługa znajduje się wśród czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług), stanowi kwestię sporną już od kilku lat. Zgodnie z rozumieniem firm leasingowych, jeśli stanowi ono część usługi leasingu, wówczas powinno zostać opodatkowane tak, jak całe świadczenie – czyli wg stawki 23 proc. Takie stanowisko spotkało się ze sporymi wątpliwościami, które postanowił rozwiać Minister Finansów w interpretacji ogólnej wydanej 26.06.2013 roku.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Faktura za ubezpieczenie samochodu w leasingu a VAT

Refaktura ubezpieczenia – stawka zw.

W swojej interpretacji Minister Finansów podkreślił, że co do zasady umowa ubezpieczenia stanowi usługę odrębną i niezależną dla celów VAT od usługi leasingu. Z takim przypadkiem mamy do czynienia szczególnie wówczas, gdy leasingobiorcę obciążono dokładnym kosztem ubezpieczenia samochodu. Jeżeli zatem leasingodawca wystawia refakturę ubezpieczenia lub też notę obciążeniową na to świadczenie (na podstawie wykupionej polisy), wówczas zastosowanie powinna znaleźć stawka „zw.”.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Faktura za ubezpieczenie samochodu w leasingu a VAT

Ubezpieczenie jako część usługi leasingu – stawka 23 proc. VAT

Minister Finansów zaznaczył jednocześnie, że każda umowa wymaga jednak odrębnej analizy. Jeżeli zatem z zapisów porozumienia między leasingodawcą a przedsiębiorcą będzie wynikało, że ubezpieczenie pojazdu stanowi część usługi leasingu, wówczas faktycznie na fakturze może znaleźć się VAT naliczony wg stawki 23 proc.

Program do faktur – Darmowe konto Faktura za ubezpieczenie samochodu w leasingu a VAT

Faktura za ubezpieczenie samochodu w leasingu a VAT – czy można odliczyć?

Jeżeli przedsiębiorca otrzyma fakturę za ubezpieczenie samochodu w leasingu z naliczonym VAT i dokument ten został wystawiony poprawnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonał on standardowego odliczenia podatku od towarów i usług w połowie lub całości – w zależności od tego, czy spełnione zostały warunki uprawniające do pełnego odliczenia, czy też nie (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Ubezpieczenie samochodu a VAT – dowiedz się więcej!
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań