Faktura za ubezpieczenie samochodu w leasingu a VAT

Zgodnie z ustawą o VAT usługi ubezpieczeniowe są zwolnione z podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na leasing samochodu mogą jednak otrzymać fakturę za ubezpieczenie pojazdu, do którego został naliczony VAT według stawki 23 proc. Czy jest to poprawne postępowanie firm leasingowych? Czy w takim wypadku przedsiębiorca ma prawo dokonać odliczenia podatku? Sprawdźmy.

VAT od ubezpieczenia przedmiotu leasingu – kwestia sporna

To, czy leasingodawcy mają prawo naliczać 23 proc. VAT na fakturze za ubezpieczenie przedmiotu leasingu (które jako odrębna usługa znajduje się wśród czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług), stanowi kwestię sporną już od kilku lat. Zgodnie z rozumieniem firm leasingowych, jeśli stanowi ono część usługi leasingu, wówczas powinno zostać opodatkowane tak, jak całe świadczenie – czyli wg stawki 23 proc. Takie stanowisko spotkało się ze sporymi wątpliwościami, które postanowił rozwiać Minister Finansów w interpretacji ogólnej wydanej 26.06.2013 roku.

Refaktura ubezpieczenia – stawka zw.

W swojej interpretacji Minister Finansów podkreślił, że co do zasady umowa ubezpieczenia stanowi usługę odrębną i niezależną dla celów VAT od usługi leasingu. Z takim przypadkiem mamy do czynienia szczególnie wówczas, gdy leasingobiorcę obciążono dokładnym kosztem ubezpieczenia samochodu. Jeżeli zatem leasingodawca wystawia refakturę ubezpieczenia lub też notę obciążeniową na to świadczenie (na podstawie wykupionej polisy), wówczas zastosowanie powinna znaleźć stawka „zw.”.

Ubezpieczenie jako część usługi leasingu – stawka 23 proc. VAT

Minister Finansów zaznaczył jednocześnie, że każda umowa wymaga jednak odrębnej analizy. Jeżeli zatem z zapisów porozumienia między leasingodawcą a przedsiębiorcą będzie wynikało, że ubezpieczenie pojazdu stanowi część usługi leasingu, wówczas faktycznie na fakturze może znaleźć się VAT naliczony wg stawki 23 proc.

Faktura za ubezpieczenie samochodu w leasingu a VAT – czy można odliczyć?

Jeżeli przedsiębiorca otrzyma fakturę za ubezpieczenie samochodu w leasingu z naliczonym VAT i dokument ten został wystawiony poprawnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonał on standardowego odliczenia podatku od towarów i usług w połowie lub całości – w zależności od tego, czy spełnione zostały warunki uprawniające do pełnego odliczenia, czy też nie (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

 

Ubezpieczenie samochodu a VAT – dowiedz się więcej!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK