Faktury końcowe do zaliczek w odwrotnym obciążeniu po zmianie przepisów

faktura końcowa do faktury zaliczkowej z odwrotnym obciążeniem

Rozliczałeś transakcje w odwrotnym obciążeniu? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Faktury końcowe do zaliczek w odwrotnym obciążeniu - omówione zagadnienia:

Przepisy dotyczące podatku VAT zmieniają się dynamicznie, szczególnie w ostatnim czasie. Jeszcze nie tak dawno niektóre grupy przedsiębiorców objęte były obowiązkowym mechanizmem odwrotnego obciążenia, a od 1 listopada 2019 roku mówimy o problemach związanych z obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności. Zmiana przepisów ma to do siebie, że jeszcze przez pewien czas mogą wystąpić okoliczności, w których trzeba stosować zarówno nowe jak i stare przepisy. Nie inaczej jest z odwrotnym obciążeniem w VAT.

Zaliczka w odwrotnym obciążeniu a faktura końcowa po 1 listopada 2019 roku

Ustawa o podatku VAT rozpoznaje powstanie obowiązku podatkowego również w sytuacji, gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę wówczas obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 1 pkt 8).

Omówienie na poniższym przykładzie.

Przykład

Dnia 30 października 2019 roku przedsiębiorca otrzymał zaliczkę na dostawę towarów z załącznika nr 11 w kwocie netto 10.000,00 zł, VAT 2.300,00 zł rozliczony przez nabywcę. W tym też dniu została wystawiona faktura zaliczkowa w procedurze odwrotnego obciążenia. Dnia 10.01.2020 roku dokonano dostawy towarów i wystawiono fakturę końcową z kwotą do dopłaty 20.000,00 zł, VAT 4.600,00 zł. Ponieważ dostawa towarów obejmuje towary z załącznika nr 15 i faktura końcowa została wystawiona po 1 listopada 2019 powinna być w części 24.600,00 zł brutto objęta obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności. Taka faktura powinna zostać oznaczona “mechanizm podzielonej płatności”.

W takim przypadku na fakturze końcowej pojawią się pozycje bez naliczonego podatku VAT, które wcześniej były objęte odwrotnym obciążeniem, a więc VAT należny i naliczony naliczał i wykazywał nabywca. Faktura końcowa została wystawiona po zmianie przepisów i obowiązek naliczenia VAT będzie po stronie dostawcy więc na fakturze końcowej w części dopłaty będzie wykazany podatek VAT.

Podatek VAT należny w takiej sytuacji z tej samej dostawy będzie opłacony przez 2 różne podmioty w związku z dokonaniem dostawy w okresie zmiany przepisów podatkowych.

Rozliczenie dostawy na fakturze końcowej według 2 różnych stanów prawnych może stanowić pewnego rodzaju trudność natury technicznej, ale to nie zwalnia przedsiębiorcy z tego obowiązku.

Przykład rozliczenia zaliczki w odwrotnym obciążeniu i późniejsza dopłata po zmianie przepisów został również zaprezentowany w objaśnieniach Ministerstwa Finansów. Zasada postępowania nie była taka oczywista zaraz po zmianie przepisów. Mogło to wprowadzić problemy z prawidłowym rozliczeniem tego typu transakcji przez niektórych przedsiębiorców. W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej ani w przepisach przejściowych nie było odniesienia do tego typu kwestii. Dopiero wyjaśnienia Ministerstwa Finansów rzuciły nieco światła na te niełatwe zagadnienia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość