Faktury VAT RR – rozliczenie sprzedaży u rolnika ryczałtowego

Rolnicy zwolnieni z szeregu obowiązków spoczywających na czynnych podatnikach VAT. Rolnik ryczałtowy – przykładowo nie musi on wystawiać faktur sprzedaży. W jaki sposób przypadku wygląda rozliczenie sprzedaży własnych produktów rolnych lub usług rolniczych?

Faktura VAT RR wystawiana przez nabywcę

Rolnik ryczałtowy nie rozlicza VAT – nie wpłaca do urzędu skarbowego podatku należnego i nie odlicza od dokonanych zakupów podatku naliczonego. Otrzymuje on jednak zryczałtowany zwrot VAT dla rolników ryczałtowych. Co ważne, jego kwota wypłacana jest rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę jego produktów rolnych lub usług rolniczych. Jeżeli bowiem nabywca jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas jest on zobowiązany do wystawienia w dwóch egzemplarzach (jeden zostawia sobie, drugi daje rolnikowi) faktury VAT RR. Na dokumencie tym nabywca powinien uwzględnić kwotę zryczałtowanego zwrotu VAT – obecnie w wysokości 7%, doliczając ją do ustalonej kwoty netto.

Więcej na temat faktur VAT RR.

Jak rolnik ryczałtowy powinien rozliczyć swoją sprzedaż?

Rolnik ryczałtowy nie musi prowadzić ewidencji swoich przychodów ze sprzedaży produktów rolnych i usług rolniczych ani dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (o czym mówi art. 2 ust. 1 pkt 1), ani dla celów związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Otrzymane od nabywców faktury VAT RR powinien on jednak przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku w którym ją wystawiono.

Jak rozliczyć fakturę VAT RR? Kliknij i dowiedz się więcej!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań