Blog ifirma.pl

Faktury VAT RR – rozliczenie sprzedaży u rolnika ryczałtowego

|
|
2 minut czytania
Rolnicy ryczałtowi są zwolnieni z szeregu obowiązków spoczywających na czynnych podatnikach VAT. Jednym z takich przywilejów jest brak obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż własnych produktów rolnych lub usług rolniczych. W jaki sposób zatem powinni oni dokonywać rozliczenia dokonanej sprzedaży?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rolnicy zwolnieni z szeregu obowiązków spoczywających na czynnych podatnikach VAT. Rolnik ryczałtowy – przykładowo nie musi on wystawiać faktur sprzedaży. W jaki sposób przypadku wygląda rozliczenie sprzedaży własnych produktów rolnych lub usług rolniczych?

Faktura VAT RR wystawiana przez nabywcę

Rolnik ryczałtowy nie rozlicza VAT – nie wpłaca do urzędu skarbowego podatku należnego i nie odlicza od dokonanych zakupów podatku naliczonego. Otrzymuje on jednak zryczałtowany zwrot VAT dla rolników ryczałtowych. Co ważne, jego kwota wypłacana jest rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę jego produktów rolnych lub usług rolniczych. Jeżeli bowiem nabywca jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas jest on zobowiązany do wystawienia w dwóch egzemplarzach (jeden zostawia sobie, drugi daje rolnikowi) faktury VAT RR. Na dokumencie tym nabywca powinien uwzględnić kwotę zryczałtowanego zwrotu VAT – obecnie w wysokości 7%, doliczając ją do ustalonej kwoty netto.

Więcej na temat faktur VAT RR.

Jak rolnik ryczałtowy powinien rozliczyć swoją sprzedaż?

Rolnik ryczałtowy nie musi prowadzić ewidencji swoich przychodów ze sprzedaży produktów rolnych i usług rolniczych ani dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (o czym mówi art. 2 ust. 1 pkt 1), ani dla celów związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Otrzymane od nabywców faktury VAT RR powinien on jednak przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku w którym ją wystawiono.

Jak rozliczyć fakturę VAT RR? Kliknij i dowiedz się więcej!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
   My England speaks not so happy

   Jaki adres ma być wpisany na fakturze: adres zamieszkania rolnika, czy adres pola? Dzierżawię kawałek pola do początku roku. Mieszkam w innym miejscu. Nie mam gospodarstwa (z budynkami) w potocznym rozumieniu tego słowa. Przychód nie pokryje nawet kosztów. Nigdzie tego nie zgłaszałem. Nie miałem pojęcia o dopłatach.

   Mam zawieszoną działalność na VAT. Na fakturze VAT RR podać mój NIP, czy PESEL? Czy zamknięcie działalności cokolwiek zmieni?

   “Rolnik nie musi prowadzić ewidencji swoich przychodów”
   Czy nie jest tak że musi, jeśli dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych, w tym innego rolnika?

  2. 16 listopada 2020 o 11:35
   gość

   Jak to wygląda jeżeli jestem vatowcem i kupuję drzewo (ścinka lasu) od rolnika ryczałtowego, czy mogę wypisać umowę kupna sprzedaży jeżeli rolnik nie chce faktury?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie