Import usług z Unii Europejskiej a informacja VAT-UE

Jeśli transakcje zawierane w ramach działalności gospodarczej z kontrahentem z Unii Europejskiej kojarzysz z koniecznością złożenia informacji podsumowującej VAT-UE, prawdopodobnie masz słuszność. Prawdopodobnie – ponieważ VAT-UE nie znajdzie zastosowania przy imporcie usług od kontrahenta z terenów Wspólnoty.

Nabycie usługi a VAT-UE

Informacja VAT-UE nie będzie konieczna w sytuacji, kiedy doszło do nabycia usługi od kontrahenta z UE. Mimo iż w większości przypadków w takiej sytuacji stosujemy art. 28b – czyli polski nabywca będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w Polsce, gdzie ma siedzibę – to nabycie nie znajdzie się w informacji podsumowującej VAT-UE.

Czy to oznacza, że nabycia usług od kontrahentów z UE nie trzeba nigdzie wykazywać? Oczywiście nie – na takie transakcje mamy miejsce w podstawowej deklaracji VAT-7 (VAT-7K).

Informacja VAT-UE – kiedy konieczna?

Generalnie informację podsumowującą VAT-UE powinien złożyć podatnik VAT czynny, który w danym okresie dokonał przynajmniej jednej z trzech rodzajów czynności:


Podsumowując, w zależności od rodzaju unijnej transakcji wykażemy ją odpowiednio:


VAT-7/VAT-7K*
VAT-UE*
Nabycie usług z art. 28b Cz. C, pozycja 29 i 30 Import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy Niewykazywane
Świadczenie usług z art. 28b Cz. C, pozycja 11 i 12 Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju oraz W tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy Cz. E Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług
WNT – nabycie towarów Cz. C, pozycja 23 i 24 Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów Cz. D Informacja o wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów
WDT – dostawa towarów Cz. C, pozycja 21 Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów Cz. C Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów

*deklaracja VAT-7(17), VAT-7K(17), VAT-UE(3)

Pamiętaj – zanim złożysz VAT-UE, zarejestruj się jako podatnik unijny! Zajrzyj po instrukcję!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

  • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
  • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)

dowiedz się więcej