Finansowanie firmy cz. III Leasing finansowy

leasing finansowy

Leasing finansowy to specyficzna forma finansowania, w którym leasingobiorca jest właścicielem przedmiotu leasingu – mimo że płaci czynsz leasingowy. Od 2019 r. taki leasing zastosowany do samochodu osobowego będzie podlegał pewnym ograniczeniom.

Leasing finansowy, jako trzecia z najpopularniejszych form finansowania firmowych inwestycji, jest specyficzną formą współpracy. Z jednej strony przedsiębiorca przyjmuje dany składnik majątku jako swój środek trwały, z drugiej – należność spłaca w ratach, ale nie zaciąga kredytu. W związku ze zmianami w zakresie samochodów osobowych od początku 2019 r. leasing finansowy może być bardziej opłacalny dla podatników, którzy chcieliby nabyć samochód o wartości wyższej niż 20.000 euro (w przeliczeniu na zł), ale niższej niż 150.000 zł. Sprawdźmy, jak od 2019 r. będzie wyglądał leasing finansowy.

Leasing finansowy – zasady

Zasady zawierania umów leasingu finansowego regulowane są przez Kodeks cywilny. Usługi takie są świadczone przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, w tym banki. Umowa leasingu finansowego jest specyficzna pod tym względem, że przedmiot leasingu jest traktowany jak własność leasingobiorcy od początku trwania umowy. Po spłaceniu ostatniej raty automatycznie przeniesione zostaje także prawo własności – nie mamy tu zatem do czynienia z opcją wykupu.

Leasing finansowy – podobnie jak operacyjny – nie wymaga nadmiernej ilości zabezpieczeń i gwarancji, ponieważ w razie niewypłacalności leasingodawca może przejąć z powrotem przedmiot leasingu. Najczęściej okres trwania umowy jest też krótszy niż kredyt, choć powinien trwać minimum 12 miesięcy.

Jednocześnie leasing finansowy ogranicza w pewnym stopniu możliwości wyboru przedmiotu leasingu. W ofercie leasingodawców widnieją w większości nowe sprzęty czy pojazdy, zatem dla przedsiębiorcy chcącego nabyć używany sprzęt lepszym wyjściem może być kredyt na firmę.

Leasing finansowy – rozliczenie

W leasingu finansowym należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozliczenie podatku VAT. W tej formie finansowania płacimy go w całości, na początku trwania umowy. Czynni podatnicy VAT mogą co do zasady odliczyć podatek według obowiązujących przepisów. Zatem z jednej strony, leasing finansowy wymaga jednorazowego dużego wydatku na początku trwania umowy, z drugiej natomiast – może znacząco zmniejszyć zobowiązanie wobec urzędu skarbowego.

Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu, to leasing finansowy przypomina bardziej kredyt niż leasing operacyjny – do kosztów możemy tu co do zasady zaliczyć wyłącznie część odsetkową raty. W kosztach nie ujmiemy natomiast kwoty przypadającej na czynsz – ponieważ wartość przedmiotu leasingu jest już rozliczana w kosztach w ramach amortyzacji. Skoro bowiem przedmiot leasingu jest traktowany jak własność leasingobiorcy, to jest on rozliczany przez tego ostatniego jako firmowy środek trwały.

Warto zwrócić uwagę, że decydując się na leasing finansowy samochodu osobowego od 2019 r. konieczne będzie dostosowanie odpisów amortyzacyjnych do nowych limitów. Jeśli wartość początkowa pojazdu przekroczy 150.000 zł (lub 225.000 zł w przypadku samochodów elektrycznych), do kosztów uzyskania przychodu zaliczymy odpis amortyzacyjny wyłącznie w tej części, która proporcjonalnie odpowiada wskazanemu limitowi. Ponadto, jeśli ponoszone będą dodatkowe wydatki związane z eksploatacją takiego samochodu, do kosztów będzie można zaliczyć wyłącznie 75% ich wartości.

Uwaga!

Nowe limity będą co do zasady obowiązywać dla umów leasingu finansowego, zawartych po 1 stycznia 2019 r.

Planujesz leasing? Sprawdź, jakie jeszcze zmiany przyniesie 2019 r.!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość