Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Finansowanie firmy cz. III Leasing finansowy

Leasing finansowy, jako trzecia z najpopularniejszych form finansowania firmowych inwestycji, jest specyficzną formą współpracy. Z jednej strony przedsiębiorca przyjmuje dany składnik majątku jako swój środek trwały, z drugiej – należność spłaca w ratach, ale nie zaciąga kredytu. Jak wygląda leasing finansowy w szczegółach?

Leasing finansowy – zasady

Zasady zawierania umów leasingu finansowego regulowane są przez Kodeks cywilny. Usługi takie są świadczone przez wyspecjalizowane instytucje finansowe, w tym banki. Umowa leasingu finansowego jest specyficzna pod tym względem, że przedmiot leasingu jest traktowany jak własność leasingobiorcy od początku trwania umowy. Po spłaceniu ostatniej raty automatycznie przeniesione zostaje także prawo własności – nie mamy tu zatem do czynienia z opcją wykupu.

Leasing finansowy – podobnie jak operacyjny – nie wymaga nadmiernej ilości zabezpieczeń i gwarancji, ponieważ w razie niewypłacalności leasingodawca może przejąć z powrotem przedmiot leasingu. Najczęściej okres trwania umowy jest też krótszy niż kredyt, choć powinien trwać minimum 12 miesięcy.

Jednocześnie leasing finansowy ogranicza w pewnym stopniu możliwości wyboru przedmiotu leasingu. W ofercie leasingodawców widnieją w większości nowe sprzęty czy pojazdy, zatem dla przedsiębiorcy chcącego nabyć używany sprzęt lepszym wyjściem może być kredyt na firmę.

Leasing finansowy – rozliczenie

W leasingu finansowym należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozliczenie podatku VAT. W tej formie finansowania płacimy go w całości, na początku trwania umowy. Czynni podatnicy VAT mogą co do zasady odliczyć podatek według obowiązujących przepisów. Zatem z jednej strony, leasing finansowy wymaga jednorazowego dużego wydatku na początku trwania umowy, z drugiej natomiast – może znacząco zmniejszyć zobowiązanie wobec urzędu skarbowego.

Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu, to leasing finansowy przypomina bardziej kredyt niż leasing operacyjny – do kosztów możemy tu co do zasady zaliczyć wyłącznie część odsetkową raty. W kosztach nie ujmiemy natomiast kwoty przypadającej na czynsz – ponieważ wartość przedmiotu leasingu jest już rozliczana w kosztach w ramach amortyzacji. Skoro bowiem przedmiot leasingu jest traktowany jak własność leasingobiorcy, to jest on rozliczany przez tego ostatniego jako firmowy środek trwały. Warto zwrócić uwagę, że tracimy tu pewne przywileje, które występują w leasingu operacyjnym – skoro bowiem mamy do czynienia z amortyzacją, a nie ratą leasingową w kosztach, mogą nas dotknąć ograniczenia z ustawy o PIT, jak limit przy samochodach osobowych do 20.000 euro.


Leasing czy kredyt? Sprawdź poprzednie części przewodnika – podejmij przemyślaną decyzję!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ