Firma w mieszkaniu prywatnym a remont i koszty uzyskania przychodu

Jeśli podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, planuje remont mieszkania, nie ma powodu, aby omijał podczas niego tę część mieszkania, którą przeznaczył na swoje biuro. Co ważne, niektóre wydatki poniesione na taki remont mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Remont mieszkania w kosztach uzyskania przychodów

Przepisy podatkowe nie wykluczają możliwości zaliczenia wydatków na remont lokalu do kosztów uzyskania przychodów – pod warunkiem, że wydatek taki jest związany z prowadzoną działalnością.

Zatem dla przykładu – jeśli w mieszkaniu prywatnym na cele działalności wydzielone zostało jedno pomieszczenie, to wydatki poniesione na materiały i usługi wykończeniowe przeznaczone na to właśnie pomieszczenie mogą generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Warto przy tym pamiętać o zachowanie zdrowego rozsądku – przede wszystkim organy skarbowe mogą zakwestionować wydatki, które ich zdaniem wykorzystano również na potrzeby osobiste podatnika. Zatem np. remont pokoju przeznaczonego na biuro nie powinien wzbudzać wątpliwości, ale już remont kuchni tak – ponieważ przedsiębiorca korzysta z niej także (lub nawet przede wszystkim) dla zaspokojenia potrzeb osobistych.

Ponadto, ustalając zakres remontu nie należy wybierać przesadnie drogich materiałów czy rozwiązań, ponieważ grozi to uznaniem ich za reprezentację, a co za tym idzie – wykluczeniem z kosztów. Tutaj również istotna jest przede wszystkim rozwaga – fiskus nie powinien podważać zasadności wybrania np. droższych, ale bezpieczniejszych i bardziej szczelnych okien; jednak już zbudowanie w biurze luksusowego kominka może zwrócić jego uwagę.

Co zatem może stanowić koszt uzyskania przychodów przy remoncie firmowej części w prywatnym mieszkaniu? Co do zasady – standardowe materiały:

  • farby
  • panele
  • materiały budowlane
  • okna, drzwi
  • elementy instalacji elektryczne
  • elementy instalacji kanalizacyjnej

 a także usługi specjalistów, np.:

  • budowlańców
  • elektryków
  • hydraulików etc.

Remont mieszkania a przepisy podatkowe

Decydując się na rozliczanie wydatków na remont mieszkania w kosztach uzyskania przychodów firmy przedsiębiorca powinien pamiętać, jaka jest definicja remontu z punktu widzenia fiskusa. Czynności wykonywane w ramach remontu powinny przywrócić dobry, pierwotny stan lokalu oraz zabezpieczyć go przed szkodliwym oddziaływaniem czasu czy czynników zewnętrznych. Podatnik może przy tym użyć lepszych materiałów niż dotychczas (np. drewniany parkiet zamiast wykładzin), natomiast co do zasady nie powinien zmieniać funkcji lokalu.

Jeśli jednak wykonywane czynności przystosowałyby lokal trwale do wykonywania działalności gospodarczej, a przy tym zwiększały jego wartość, to wydatków takich nie uznaje się już za remont, ale za ulepszeniektóre po przekroczeniu wartości 10.000 zł w skali roku będzie prawdopodobnie wymagało amortyzacji. Przykładem jest np. stworzenie kanału dla celów warsztatu mechanika lub trwałe zamontowanie fotela dentystycznego.19

 

Mieszkanie w środkach trwałych firmy – zobacz, kiedy się opłaca.

 

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI