Firma w mieszkaniu prywatnym a remont i koszty uzyskania przychodu

remont a koszty uzyskania przychodu

Remont mieszkania, w którym podatnik prowadzi również swoją działalność gospodarczą, może wygenerować firmowe koszty. Warto w takim przypadku rozsądnie podejść do ich rozliczenia i ująć w kosztach firmowych tylko takie wydatki, które są bezwzględnie związane z prowadzoną w lokalu firmą.

Jeśli podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, planuje remont mieszkania, nie ma powodu, aby omijał podczas niego tę część mieszkania, którą przeznaczył na swoje biuro. Co ważne, niektóre wydatki poniesione na taki remont mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Remont mieszkania w kosztach uzyskania przychodów

Przepisy podatkowe nie wykluczają możliwości zaliczenia wydatków na remont lokalu do kosztów uzyskania przychodów – pod warunkiem, że wydatek taki jest związany z prowadzoną działalnością.

Zatem dla przykładu – jeśli w mieszkaniu prywatnym na cele działalności wydzielone zostało jedno pomieszczenie, to wydatki poniesione na materiały i usługi wykończeniowe przeznaczone na to właśnie pomieszczenie mogą generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Warto przy tym pamiętać o zachowanie zdrowego rozsądku – przede wszystkim organy skarbowe mogą zakwestionować wydatki, które ich zdaniem wykorzystano również na potrzeby osobiste podatnika. Zatem np. remont pokoju przeznaczonego na biuro nie powinien wzbudzać wątpliwości, ale już remont kuchni tak – ponieważ przedsiębiorca korzysta z niej także (lub nawet przede wszystkim) dla zaspokojenia potrzeb osobistych.

Ponadto, ustalając zakres remontu nie należy wybierać przesadnie drogich materiałów czy rozwiązań, ponieważ grozi to uznaniem ich za reprezentację, a co za tym idzie – wykluczeniem z kosztów. Tutaj również istotna jest przede wszystkim rozwaga – fiskus nie powinien podważać zasadności wybrania np. droższych, ale bezpieczniejszych i bardziej szczelnych okien; jednak już zbudowanie w biurze luksusowego kominka może zwrócić jego uwagę.

Co może stanowić koszt uzyskania przychodów przy remoncie firmowej części w prywatnym mieszkaniu?

Co do zasady – standardowe materiały:

 • farby
 • panele
 • materiały budowlane
 • okna, drzwi
 • elementy instalacji elektryczne
 • elementy instalacji kanalizacyjnej

 a także usługi specjalistów, np.:

 • budowlańców
 • elektryków
 • hydraulików etc.

Remont mieszkania a przepisy podatkowe

Decydując się na rozliczanie wydatków na remont mieszkania w kosztach uzyskania przychodów firmy przedsiębiorca powinien pamiętać, jaka jest definicja remontu z punktu widzenia fiskusa. Czynności wykonywane w ramach remontu powinny przywrócić dobry, pierwotny stan lokalu oraz zabezpieczyć go przed szkodliwym oddziaływaniem czasu czy czynników zewnętrznych. Podatnik może przy tym użyć lepszych materiałów niż dotychczas (np. drewniany parkiet zamiast wykładzin), natomiast co do zasady nie powinien zmieniać funkcji lokalu.

Jeśli jednak wykonywane czynności przystosowałyby lokal trwale do wykonywania działalności gospodarczej, a przy tym zwiększały jego wartość, to wydatków takich nie uznaje się już za remont, ale za ulepszeniektóre po przekroczeniu wartości 10.000 zł w skali roku będzie prawdopodobnie wymagało amortyzacji. Przykładem jest np. stworzenie kanału dla celów warsztatu mechanika lub trwałe zamontowanie fotela dentystycznego.19

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy remont mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Tak – pod warunkiem, że dany wydatek związany z remontem jest również powiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warto mieć na uwadze fakt, iż organy skarbowe mogą zakwestionować wydatki, na cele, które mogą być wykorzystywane również na potrzeby prywatne. Przykładowo: remont biura, w którym prowadzimy działalność nie wzbudza wątpliwości jednakże remont kuchni czy też łazienki już tak!

 2. 🔸Co może stanowić koszt uzyskania przychodów przy remoncie firmowej części w prywatnym mieszkaniu?

  Podstawowe materiały takie jak: farby, okna, drzwi, panele podłogowe, elementy instalacji itp. Do kosztów zaliczyć również usługi specjalistów: elektryków, hydraulików czy też ekipy remontowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. rotschildek

  co z podatkiem od nieruchomości?….

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość